שתף קטע נבחר

שוורצנגר למען התרנגולות בקליפורניה

חוקים תקדימיים שאושרו על ידי המושל "המחסל" ארנולד שוורצנגר יאסרו ייבוא ומכירת ביצים שהוטלו בכלובי סוללה צפופים משנת 2015, ויחייב את מגדלי התרנגולות במדינה לשפר את תנאי המחייה של המטילות. ארגוני זכויות בע"ח מברכים; משווקי הביצים חוששים לפרנסתם

מקליפורניה תצא הבשורה? מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר חתם על חוק שנועד לשפר את רווחת התרנגולות המטילות במדינה. המשמעות: בעוד כארבע שנים תיאסר מכירת ביצים שהוטלו בקליפורניה בלולים שאינם שומרים על רווחת התרנגולות. בגלל גודלה של קליפורניה, שרוכשת ביצים גם ממגדלים ממדינות שכנות, החוק החדש עשוי להשפיע על רווחתם של מליוני בעלי כנף ברחבי ארצות הברית.

 

לפני כשנתיים נערך משאל עם בקליפורניה ו-63 אחוז מהתושבים תמכו בשיפור תנאי גידול התרנגולות. בעקבות המשאל גובש החוק שמחייב את החקלאים להעניק לתרנגולות המטילות מרחב גדול דיו בו יוכלו לנוח, לעמוד, להסתובב ולפרוש את כנפיהן ללא מגבלת מקום, וזאת עד שנת 2015.

 

החוק יאסור על שימוש בלולים הכוללים כלובים קטנים בהם נדחסים העופות עד למצב בו אין להם אפשרות לנוע או להסתובב בחופשיות. כל המפר הוראה זו ייקנס באלף דולר או ישלח לכלא. 

 

המטרה העיקרית של החוק היא להגן על ציבור הצרכנים בקליפורניה מרכישת ואכילת ביצים המכילות שיעורים גבוהים של חיידקים ומחלות, ולאפשר להם לרכוש תוצרת מזון מעופות בריאים.

 

"החוק מחייב למעשה את החקלאים המגדלים תרנגולות מטילות להעניק להן תנאי מחייה ראויים שיאפשרו להן מקום הולם שיענה על כל הצרכים ההתנהגותיים הטבעיים והפיזיולוגיים שלהן. הדבר אמור לשפר את בריאותן ויהיה בטוח יותר לצריכת בני אדם", נכתב בהצעת החוק. לדברי מנסחי החוק, "השיפור בתנאי המחייה גם יביא... להפחתה בשיעור ההידבקות בסלמונלה ועימו גם הסיכון היחסי לבני האדם".

 

יש לציין כי החוק מתייחס אך ורק ללולים במדינת קליפורניה, אך להחלטה תהיה ככל הנראה משמעות גם כלפי חקלאים וסוחרים מחוץ לקליפורניה, שירצו למכור ביצים לצרכנים במדינה. אלה יחוייבו כעת לשמור על רווחת התרנגולות המטילות. מאחר שלקליפורניה יש כלכלה בהיקף ענק, מדובר בהחלטה שתשפיע על הרבה מגדלי ביצים - והרבה תרנגולות שיקבלו עוד מקום לפרוש כנפיים.

 

מגדלי הביצים חוששים; ארגוני החיות מרוצים

נכון לשנת 2007, תעשיית הביצים בקליפורניה מייצרת כחמישה מיליארד ביצים מדי שנה. אין נתונים מדוייקים על כמות הביצים המיובאת לקליפורניה, אך ההערכות כיום הן מדובר בכמות של 10-20 אחוז מהכמות השנתית. 

 

מגדלי הביצים חוששים שהחוק החדש יגרום לעליית מחירים ולפגיעה בפרנסתם. ארגון יצרני הביצים בארה"ב טען בכלי התקשורת כי מרבית המחקרים המדעיים לא הוכיחו כי שיפור תנאי המחייה של התרנגולות המטילות, אכן משפיע על איכות הביצים.

 

מנגד, באגודה ההומאנית בארה"ב (HSUS) - אחד הארגונים הגדולים בעולם לשמירת זכויות בעלי חיים - הביעו סיפוק מהחתימה על החוק. "המושל עשה צעד חשוב בהגנה על רווחת החיות בדרך שתפר את בטיחות המזון לצרכנים ברחבי קליפורניה... אנו מצדיעים למחוקקים ולמושל ששמו לב לקריאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההצעה תטיב עם יצרני הביצים והתרנגולות, אמר שוורצנגר
צילום: רויטרס
מומלצים