שתף קטע נבחר

הח"כים: תנו יותר מקום לתרנגולות בלולים

חברי ועדת החינוך בכנסת דנו לראשונה בתקנות משרד החקלאות להחזקת תרנגולות בלולים מתועשים וקראו לשיפור מרחב המחייה שלהן ל-750 סמ"ר במקום 550 סמ"ר שמציע משרד החקלאות

חברי ועדת החינוך של הכנסת בעד התרנגולות. בדיון שנערך היום (ב') על תקנות משרד החקלאות להחזקת תרנגולות מטילות בלולים מתועשים, הם קראו למשרד לשנות את הרפורמה בענף הלולים, כך שלכל תרנגולת יוקצה מרחב מחייה נדיב יותר.
 
על פי נוסח התקנות של הרפורמה, לכל תרנגולת יוקצה מרחב של 550 סמ"ר (במקום 350 סמ"ר כיום) עם אפשרות להרחבה ל-750 סמ"ר. יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל), כי עמדת חברי הוועדה היא שיש להעניק לתרנגולות יותר מקום, ולפיכך לא יוכלו לאשר את התקנות שמציע המשרד.
 
"בהלך הרוח הנוכחי, התקנות בעייתיות כי הן לא קובעות אמות מידה שמתאימות לתקנים הקיימים באירופה, האמורים להיכנס לתוקפם ב-2012", אמר אורלב ל-ynet בתום הדיון. "מדוע להסתפק ב-550 סמ"ר ולא להעניק לתרנגולות כבר עכשיו מרחב של 750 סמ"ר?".
 
ח"כ איתן כבל (עבודה), יושב ראש שדולת בעלי החיים בכנסת, התייחס גם הוא לנושא ואמר ל-ynet: "חברי הוועדה יעשו ככל שנדרש כדי להעניק לתרנגולות מרחב מחייה של 750 סמ"ר ולא פחות. עם זאת, חשוב להגן על החקלאים ופרנסתם, כדי שלא נמצא את עצמנו בעוד מספר שנים במצב שבו בעלי ההון ישתלטו על הענף", הוא הוסיף ואמר כי "מדובר בנושא חוצה מפלגות, אין כאן אופוזיציה וקואליציה. צער בעלי חיים וצער בני אדם חשוב לכולנו".
 
דעה שונה הציג ח"כ דב חנין (חד"ש), שהביע תקווה כי יצליח לשכנע את חברי הוועדה וחברי הכנסת בתמיכה במעבר ללולי מעוף (חופש). "כל האופציות האחרות הן במהותן מתעללות בחיות, ולכן הן לא ראויות מבחינת ההתנהלות האנושית והמשפטית שלנו", הסביר חנין ל-ynet. "המצב שבו תרנגולת לא יכולה לפרוש כנפיים היא התעללות ודומה לכך שאנשים מוכנסים כפופים לכלוב. אנו יוצרים כאן הסדר לעשרות שנים וחבל שיהיה מתוך מבט אל נורמות העבר במקום נורמות של העתיד. גם מבחינה כלכלית, הדבר אפשרי ותהיה לכך השפעה מכרעת על חיי התרנגולות".
 

משרד החקלאות: זה שיפור לעומת המצב הקיים

בדיון נכחו, מלבד חברי הוועדה, גם נציגי משרד החקלאות, חקלאים ונציגי ארגונים למען בעלי חיים. במשרד החקלאות הסבירו כי התקנות נועדו לשפר את רווחתן התרנגולות המטילות בלולי הסוללה, בדומה ללולים במרבית במדינות אירופה. עוד הודו במשרד כי ישנו קושי במציאת שטחים מתאימים לביצוע הרפורמה הנוכחית (שמרחיבה את שטח הלולים) ובאיתור קרקעות שיאפשרו הקמת לולי חופש.
 
עמותת "אנונימוס", שפועלת רבות בנושא, בירכה על העמדה שנקטו חברי הוועדה. "הח"כים הבהירו שלא יתנו יד לריקון חוק צער בעלי חיים מתוכנו ולא יסכימו להכשיר את כלובי הסוללה.
 
"מהנתונים שהציג משרד החקלאות בוועדה, עולה שייצור ביצים בכל שיטה גורם סבל לתרנגולות, אולם חברי הכנסת הסכימו שמחובתנו לפעול לצמצום סבל זה, ככל שניתן. לולי מעוף ללא כלובים הם האפשרות הזולה ביותר שמאפשרת ולו מימוש של חלק מהצרכים הבסיסיים של התרנגולות, כגון עמידה נוחה, הליכה והתעופפות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזכו לשטח מחייה גדול יותר? תרנגולות בלול
צילום: עידו ארז
חושש מפגיעה בחקלאים וברווחת החיות. יו"ר הוועדה, זבולון אורלב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים