שתף קטע נבחר

עבריינים במדים: העליון רמז שיש להסתפק בעונש

השופט המליץ למדינה למשוך את הערעור על עונשם של השוטרים שניסו לפגוע בעבריין מיכאל מור: "ההרשעה הביאה על השוטרים קלון, לא חשבתם שזה מספיק?". אחד השוטרים: עוד מאמין במערכת, מקווה לצדק

בית המשפט העליון המליץ היום (ב') למדינה לחזור בה מערעורה על העונש שהושת על "השוטרים הנוקמים" מנהריה, שניסו לפגוע בעבריין מיכאל מור, ערעור שבו ביקשה להחמיר את עונשם. השופט סלים ג'ובראן אמר במהלך הדיון בעניינם כי עצם הרשעת השוטרים "הביאה עליהם אסון, קלון אישי וקטיעת קריירה", וכי מטרת הענישה היא להרתיע.

 

בית המשפט המחוזי בחיפה שלח באוקטובר שעבר את ארבעת השוטרים - רמי מוסא, יוסי לוי, יניב אשור ואלדד חדד, שכונו גם "עבריינים במדים" - לשנת מאסר בפועל ועוד שנה על-תנאי. העונש ניתן על כך שהניחו מטען חבלה מתחת לרכבו של מור, משום שאיים על בני משפחותיהם והטריד אותם.


רמי מוסא ויוסי לוי, שניים מהשוטרים, היום בעליון (צילום: נועם מושקוביץ)  

 

השופט ג'ובראן פנה בדיון היום אל הפרקליטות, ואמר כי "השאלה היא אם נסיבות המקרה לא הביאו אתכם למחשבה ש'נסתפק במה שיש'". בית המשפט העליון הציע גם לשוטרים לחזור בהם מהערעור שהגישו על הכרעת הדין (לא על גזר הדין - א.ג), והוסיף כי ישמח אם שני הצדדים ינהלו ביניהם משא ומתן. "היו ניסיונות בעבר למצוא הסדר, השאלה היא האם אתם מוכנים לשקול את זה מחדש", אמר.

 

נציג המדינה אמר בתשובה לשאלת השופט כי הערעור הוגש אחרי שנשקל זמן רב, וכי המורכבות של התיק ברורה. "לא פשוט לנהל את התיק, ואני בטוח שלא פשוט להכריע בו. איך שלא נסובב את זה, אנחנו רואים שיש כאן שוטרים שהניחו מטעני חבלה. זה מעשה שבעיננו חומרתו זועקת לשמיים", אמר. השופט ג'ובראן ענה לו: "שלא ישתמע אחרת מדבריי - העבירה חמורה, וההרגשה שלנו היא שזה מעשה שלא היה צריך להיעשות, אין מקרה חמור מזה".

 

אשת שוטר: תחשבו על 6 שנות איומים

במהלך הדיון ביקשה אשתו של יניב אשור, אחד השוטרים שהורשעו, רשות לדבר. "אני חושבת שזה תיק לא שגרתי. בבוא הרגע, כשתשבו ותקבלו את ההחלטה, זו תהיה החלטה שתשפיע על המשפחה שלי, על הנאשמים. אני מבקשת מכם שתדמיינו יום אחד בחיי המשפחה שלי כשהיינו משפחה מאוימת, ותכפילו את זה בשש שנים של התמודדות". היא ציינה כי בעלה רוחש אהבה רבה לא רק למשפחתו, אלא גם למשטרה.


בני הזוג גולדווסר בעליון. "הם פעלו מייאוש" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

נציג הפרקליטות אמר כי יביא את הצעת בית המשפט שתחזור בה מהערעור בפני מקבלי ההחלטות, וביקש שבוע ימים כדי להכריע בעניין.

 

לפני כניסת השוטרים לדיון אמר ל-ynet אלדד חדד, אחד השוטרים שהורשעו, כי הוא מאמין שבית המשפט יקבל את

ההחלטה הנכונה, וכי למרות האכזבה עד כה - לא איבד את האמון במערכת המשפטית. עם זאת, ציין כי "המערכת כשלה בהגנה על חיי השוטרים, והביאה אותם לידי המעשים שקרו". שוטר מורשע אחר, יוסי לוי, הביע תקווה גם כן "שהצדק ייצא לאור".

 

מי שהגיע לדיון כדי לחזק את ידי השוטרים היה חבר הכנסת אריה ביבי, שקרא לזַכּותַם. "מי שלקה בליקוי מאורות הוא המפקדים שלהם, שנתנו לדברים להתמשך ולא עצרו את העבריין אחרי שזרק עליהם רימונים". גם מיקי ושלמה גולדווסר, הוריו של אהוד גולדווסר ז"ל שחטיפתו בידי חיזבאללה הציתה את מלחמת לבנון השנייה, הגיעו לתמוך בשוטרים: "הם עשו זאת כדי לגונן עלינו, ולכן מחובתנו לתמוך בהם. הם פעלו מנואשות, כי המערכת לא גוננה עליהם". בני הזוג גולדווסר ליוו את השוטרים גם בדיונים קודמים במשפטם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלדד חדד, היום. "המערכת כשלה וגרמה למעשים"
צילום: נועם מושקוביץ
יניב אשור. אשתו ביקשה הזדהות
צילום: נועם מושקוביץ
יוסי לוי. "שהצדק ייצא לאור"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים