שתף קטע נבחר

הכנסת שללה את זכויות זועבי: "תקדים מסוכן"

נשללו זכויות היתר של חברת הכנסת שהיתה על המשט לעזה: בוטלה זכות היתר שלה לצאת מהמדינה, נלקח ממנה הדרכון הדיפלומטי ונשללה ההשתתפות בהוצאות משפטיות. זועבי הגיבה: "מסר עוין ותקדים מסוכן כלפי האוכלוסייה הערבית"

קיבלה שלילה. הכנסת שללה הערב (ג') את זכויות היתר של חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד, בעקבות השתתפותה במשט לעזה. ברוב של 34 תומכים מול 16 מתנגדים, החליטה הכנסת לבטל את זכות היתר שלה ליציאה מהמדינה, לקחה ממנה את הדרכון הדיפלומטי ושללה ממנה את השתתפות המדינה בהוצאות משפטיות. מדובר באקט סמלי, מכיוון שלזכויות היתר אין כמעט משמעות מעשית.

 

בתום הדיון התרחשה תקרית מילולית בין ח"כים ערבים ליהודים. זועבי מחאה כפיים כששמעה את החלטת הכנסת, ח"כ יואל חסון התקרב לעברה ואמרה לה: "את תיהפכי לחברת כנסת לשעבר". חסון וח"כ כרמל שאמה ענו גם לח"כים ערבים שהשמיעו צעקות "פאשיסטים" לכיוונם.

 

דן מרידור התנגד, בני בגין נמנע

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין נמנע בהצבעה על שלילת זכויות זועבי. השר דן מרידור הצביע נגד, חברו לממשלה בני בגין נמנע. לעומת זאת, השרים משה כחלון, עוזי לנדאו, משה (בוגי) יעלון ויוסי פלד תמכו בהחלטה.

 

זועבי הגיבה לשלילת הזכויות בהודעה רשמית, בה נכתב: "לא פלא שמדינה השוללת את זכויות היסוד של מיליון אזרחים ערבים תשלול זכויות מחברת כנסת המייצגת נאמנ את ציבור בוחריה נאמנה. זהו תקדים מסוכן כלפי האוכלוסייה הערבית, ומסר עוין. הכנסת ממילא מטילה מגבלות על פעילותנו הפרלמנטרית והציבורית באמצעות החקיקה הגזענית, ולא זכויות היתר הן שיתירו מגבלות אלה".


מיכאלי עם המיצג - "דרכון איראני" עם תמונת זועבי (צילום: גיל יוחנן)

 

היא אמרה שתפנה לערכאות משפטיות ולגופים בינלאומיים, "כדי לרסן את יצר הנקמה של הרוב האוטומטי בכנסת". שלילת זכות היתר של יציאה מהארץ אין פירושה כמובן שזועבי לא תוכל לצאת מתחומי ישראל. הכוונה היא לשלילת זכות יתר שהוענקה בשנות ה-50', אז היו מגבלות יציאה למדינות מסוימות, כלל שעם השנים הפך ללא רלוונטי. לפיכך, משמעות שלילת הזכות היא סמלית בלבד.

 

ח"כ יריב לוין בירך על החלטת המליאה לאשר את נטילת הזכויות, כפי שהמליצה ועדת הכנסת, בראשה הוא עומד: "ההחלטה מבטאת את תחושת העם כולו שיש לנקוט יד קשה נגד ח"כים הפוגעים בחיילי צה"ל ומערערים על עצם זכותנו לחיות כאן. כעת יודעת זועבי כי היא תידרש לשלם מחיר של ממש על התנהגותה. ההחלטה היא תמרור עצור מפני המשך הפעולות החותרות תחת בסיס קיומנו מי שלא יציית לתמרור זה, ימצא עצמו מחוץ לכנסת".

 

יו"ר הכנסת: "לא ראוי שח"כים ישללו זכויות של ח"כים"

בדיון אמר היו"ר ריבלין כי התבטאויות זועבי אינן קלות גם עבורו, ואולם היועץ המשפטי לממשלה הוא זה שצריך להכריע אם יש להגיש כתב אישום נגדה בגין מעשיה. "לא ראוי שחברי כנסת ישללו זכויות של חברי כנסת", אמר ריבלין. "זהו מדרון חלקלק ומסוכן. היום זה מופנה כלפי צד כזה ומחר עלול להיות מכוון לצד אחר. הדמוקרטיה הישראלית חזקה דיה כדי לא להיזקק לפעולות כאלו, ולהשאירן בידי התביעה הכללית".

 

בדיון הסוער האשימה זועבי את הח"כים בנקמה: "אי אפשר לקיים דיון כזה בצורה מכובדת וזה מבייש כל פרלמנט בעולם. אי אפשר לקיים דיון כזה כי התוכן של הדיון לא מכבד אף פרלמנט בעולם. אי אפשר לטעון שיש דמוקרטיה. אני חברת כנסת ויש לי זכות ואף חובה להילחם על העמדות שלי".

 

במהלך הדיון, הציגה אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), "דרכון איראני" עם תמונת זועבי, אותו העניקה לה. בעקבות זאת היא הורחקה. לפני כן, אמרה מיכאלי: "רוב הערבים בישראל מספיק פיקחים ומספיק נאמנים למדינה ולא ילכו בעיניים עצומות אחריי ההסתה שלך. את לא מייצגת אותם".

 

גם ח"כ דני דנון (ליכוד) ניסה למשוך את תשומת הלב ופרסם את מספר הטלפון של זועבי בלשכתה: "לצערי החוקים בתקנון מאפשרים לחצות את הקווים, אבל אנחנו נמשיך להילחם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זועבי במליאה, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים