שתף קטע נבחר

אהרונוביץ': צריך כלא חדש כל חודש למסתננים

השר לביטחון פנים אמר בישיבת הממשלה כי מדי חודש נכנסים לישראל שלא כחוק כ-1,200 מסתננים מאפריקה. על הפשיעה בקרב הזרים אמר: "אין ספק שזה שעון מתקתק"

לא עומדים בקצב: השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר הבוקר (יום א') בישיבת הממשלה כי בכל חודש נכנסים לישראל 1,200 מסתננים מאפריקה וכי במצב הנוכחי המשטרה לא מסוגלת להתמודד עמם. "זה אומר שבכל חודש צריך לבנות בית כלא חדש", ציין השר והוסיף כי עד סוף 2010 צפויים להיכנס למדינה כ-13 אלף מסתננים.

 

בישיבה העוסקת בנושא מדיניות ההגירה של ישראל הוסיף השר כי "על פי הערכות שונות, באזור קהיר ממתינים בין מיליון וחצי לשני מיליון מהגרים מאפריקה בדרכם לישראל". הוא הוסיף כי העיר אשדוד היא המוקד החדש של המסתננים, שבה שוהים כאלפיים מסתננים שלא כחוק.

 

לדבריו, כיום יש 155 אלף מסתננים בלתי חוקיים השוהים בתל-אביב, ערד, אילת ואשדוד. לדבריו, באזור התחנה המרכזית בת"א מכונסים 50 אלף מסתננים, ואיול באילת 15 אלף, המהווים למעלה מ-10% מאוכלוסיית העיר.

 

אהרונוביץ' הזועם עדיין על אי קבלת דרישותיו בדיון על התקציב בסוף השבוע, טען כי "הטיפול במסתננים צפוי לעלות ל-400 מיליון שקל בחודשים הקרובים".

 

השר אהרונוביץ' הזהיר מהתפרצות הפשיעה

הוא אמר כי אוכלוסיית הזרים בתל-אביב מפתחת תרבות משלה וכינה זאת "מדינה בתוך מדינה". "בין היתר יש להם בתי משפט עם שופטים ודיינים ומסים שלהם, תוך התעלמות טוטאלית מהשלטון בישראל. מוקמים כנסיות ומסגדים, מתקיים הווי חברתי ותרבותי משלהם, ויש גם מקרי פשיעה ייחודית המתמקדת בשיכרות, אלימות, שוד, עבירות מין ועוד. לדברי השר, "נכון לעכשיו הפשיעה מתרכזת במגזר הזרים, אך אין ספק שזה שעון מתקתק אשר יפרוץ במוקדם או במאוחר לתוך ישראל".

 

השר אהרונוביץ' חזר על עמדת הממשלה לפיה "לא מדובר בתופעה במבקשי מקלט אלא תופעה שעיקרה חיפוש אחר עבודה והימנעות מגיוס לצבא בארץ מוצאם". הוא דרש להתחיל לאלתר בבניית הגדר בגבול מצרים, ולהקים כוח שיטור בתחנה המרכזית בתל אביב ובאילת. בנוסף, השר תבע לאכוף את חוק התעסוקה, ולהעניש בחומרה את המסתננים כדי לפגוע במוטיבציה שלהם להגיע לישראל.

 

"הצענו למדינות אפריקה כסף, כולן מסרבות"

שר הפנים, אלי ישי, אמר בדיון כי יש לקיים משא-ומתן עם מדינות אפריקה כדי להשיב ישירות לשטחן את המסתננים הזרים לישראל. "הדרום נפל בשבי, זו חזית המהווה סכנה למדינת ישראל", אמר ישי, וקרא להיאבק בתופעה באמצעות השלמת גדר הגבול בין ישראל למצרים, ועל-ידי החמרה בענישה ומניעת אשרות עבודה.

 

סגן שר החוץ, דני איילון, שהחליף בדיון את שר החוץ אביגודר ליברמן הנמצא בקזחסטן, אמר לשרים כי ניהלו משא ומתן עם מדינות באפריקה כדי שיקלטו את המסתננים וגם הצענו סכומי כסף אך כל המדינות מסרבות". לדבריו, "אין פתרונות קסם להעלים את המסתננים ויש לפעול לעצור אותם בגבול תוך הקמת גדר".

 

האוצר: בקהיר מקבלים 4 שקלים, בישראל 154

באשר לטענות כי מסתננים רבים הם פליטים המבקשים מקלט מדיני בישראל, הציג יוסי אדלשטיין מרשות ההגירה נתונים לפיהם "יש קרוב ל-27 אלף מסתננים שרואים עצמם פליטים מאפריקה ומבקשים מקלט מדיני.

בבדיקה של 3,500 מתוכם נמצאו רק שניים העונים על קריטריונים ראשונים למעמד 'פליט'".

 

נציג משרד האוצר דיווח על כך שישראל הופכת ליעד אטרקטיבי למסתננים אלה הבאים ממצרים, מכיוון שבקהיר הם מקבלים שכר של 4 שקלים ליום ואילו בישראל 154 שקלים.

 

פרופסור ארנון סופר מאוניברסיטת חיפה הזהיר כי "אנו שועטים לאסון". לדבריו, "אירופה הבינה את זה, תוך 15 שנים נגיע לחצי מליון מסתננים וזה עלול להוביל לגל צונאמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליט בדרום תל-אביב, 50 אלף בכל העיר
צילום: רויטרס
השעון מתקתק. השר יצחק אהרונוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים