שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עד נובמבר: קופ"ח חמישית לטיפול שיניים לילדים
  ועדת הבריאות של הכנסת החליטה: בעוד 4 חודשים תוקם קופת חולים חמישית, ללא מטרות רווח, ליישום רפורמת טיפולי השיניים לילדים. זו תאגד תחתיה רופאי שיניים פרטיים, תפעל בפריסה ארצית, וחברות הביטוח לא ישתתפו בהקמתה

  רפורמת טיפולי השיניים לילדים ממשיכה לדהור קדימה: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה את הקמתה של קופת חולים חמישית למתן טיפולי שיניים לילדים. הוחלט כי השירות יינתן על-ידי רופאי שיניים פרטיים, אם כי עדיין לא הוסבר מיהם הרופאים שייכללו במסגרת זו. עוד הוחלט כי הקופה תוקם בתוך ארבעה חודשים לכל היותר. עד דצמבר 2010, כזכור, טיפולי השיניים המסובסדים ניתנים במתכונת "ניסויית".

   

  "דאגו להבטיח רגולציה ראויה"

  ועדת הבריאות הוסיפה סייג כי הקופה החמישית לא תפעל למטרות רווח ולא תוכל למכור שירותים אחרים. בנוסף, חברות הביטוח לא יוכלו להקים את הקופה. יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, חיים כ"ץ, בירך על הכללת תוכנית טיפולי השיניים לילדים במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

   

  למרות התנגדויות למהלך במערכת הבריאות, מתוך חשש שיוביל להקמה של קופת חולים חמישית למטרות רווח, כפתה הממשלה את הצעד כתנאי לאישור תוכנית טיפולי השיניים לילדים של סגן השר יעקב ליצמן. ועדת הבריאות של הכנסת ביקשה להכניס סייגים בחוק בכדי להגביל את כוחה: בין היתר נקבע שחברות הביטוח לא יוכלו להקים את הקופה, נקבע כי מידע אישי על חולים לא יועבר לקופה וכי זו תחויב, כמו יתר קופות החולים, לשירותים בפריסה ארצית. כמו כן, יחול על הקופה איסור להפלות מבוטחים.

   

  בקואליציה לבריאות השן, המאגדת ארגונים חברתיים רבים, אמרו: "על אף שעצם ההצדקה לקיומה של קופת חולים ייעודית לשיניים עדיין מוטל בספק ועל אף שעדיין

  יש פוטנציאל של חדירת גורמים פרטיים בעלי אינטרסים כספיים למערכת הציבורית, יש לשבח את חברי הוועדה ואנשי המקצוע ממשרדי הממשלה על שדאגו להבטיח רגולציה ראויה".

   

  בהסתדרות רופאי השיניים בירכו גם הם על המהלך. ד"ר יצחק חן אמר: "שמירה על חופש בחירה של הרופא המטפל משמעותה שילדי מדינת ישראל יוכלו להמשיך ולקבל את הטיפול הטוב ביותר והמתאים ביותר. החלטה זו תמנע את הרס רפואת השיניים". 

   

  השירות ניתן כיום לילדים עד גיל 8. בתקציב המדינה שאושר ביום שישי האחרון, נקבע כי בתוך שלוש שנים יורחב לילדים עד גיל 14.

   

  ד"ר יצחק חן אמר ל-YNET כי הגוף בראשו הוא עומד אינו יכול להיות קשור לתאגיד בשל הנחייה של רשות ההגבלים העסקיים "הסתדרות רופאי השיניים תתן עזרה וגיבוי לתאגיד. נשתף פעולה ונתמוך בגוף שבראש מעיניו עומדים בריאות הציבור, רמת רפואת השיניים וחופש בחירה של הרופא".

   

  אחד הגופים שכבר מתעניינים בהקמת התאגיד היא האגודה לבריאות הציבור, מלכ"ר שמפעיל שירותים שונים בתחום הבריאות כמו שירותי בריאות התלמיד, מרכזי חלוקת מתדון לטיפול בנגמלי סמים ושירותים הקשורים לתחום הפסיכיאטריה.

   

  עם זאת, בדיון בוועדת הבריאות היום עלו גם טענות על קבלת החלטות חפוזה ועל הליך שאינו ברור לגמרי. ח"כ ד"ר רחל אדטו אמרה: "החוק, כמו כל תוכנית השניים, עבר תחת מעטה עמימות. בגלל החיפזון להעביר ולאשר את הנושא זה נעשה בחוסר וכנות. הלימוד נעשה תוך כדי תנועה. לצערי עוד נגלה שתוכנית השיניים היא כמו תוכנית ויסקונסין 2". 

   

  משירותי בריאות כללית נמסר: "הכללית מצרה על כך כי תחום השיניים הופרט גם לתאגידים פרטיים . אנחנו מקווים כי החלטה זאת לא תהווה תקדים למתן שירותים נוספים הכלולים בסל הבריאות הציבורי בידי גופים פרטיים. בנוסף, ההחלטה לגבי השיוך האקטיבי של הלקוחות, צפוייה לפגוע ברצף הטיפולי שלהם ובמתן השירות שכבר החל וניתן בכל רחבי הארץ באופן מיטבי".


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רופאי השיניים הפרטיים בקופה חמישית
  צילום: index open
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים