שתף קטע נבחר

האלכימאי של היטלר: הימלר ניסה לייצר זהב מחול

מחקר היסטורי שפורסם ב"דיילי טלגרף" טוען שמפקד הגסטאפו והאס-אס נפל בפח לרמאי. היינריך הימלר אף אפשר לו להקים מעבדת אלכימיה במחנה דכאו

מחנה הריכוז הנאצי דכאו ייזכר לדראון עולם בשל השמדת יהודי אירופה, אולם העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח היום (ג') כי האתר שימש כנראה גם לניסויים מטופשים. חוקר גרמני טוען שבכיר המשטר הנאצי היינריך הימלר ייסד מעבדה שניסתה להפוך חול לזהב.

 

ספרו של החוקר הלמוט ורנר "האלכימיאים של היטלר" מתאר את מעלליו של אדם בשם קרל מלכוס. לטענת החוקר, מלכוס הכיר את איש האס-אס אוסוולד פוהל, שלימים הפך לאחראי על מחנות ההשמדה. פוהל הוא זה שהכיר לו את מפקד כוחות הגסטאפו והאס-אס, הימלר, בשנת 1937.

 

בקטעים מהספר שפורסמו ב"טלגרף" נכתב שמלכוס הצליח לשכנע את הימלר שביכולתו לייצר זהב באמצעות תהליך מורכב המערב פרפין, אבנים ואדמה

מקרקעית נהר איסר במינכן. הימלר, שכבר נפל בפח האלכימיה בעבר, התיר ל"מדען" המוזר לפעול לבסוף בשטחי דכאו. 

 

בשל הניסיון המר של הימלר עם אלכימיאים, הוא הורה לבדוק את כל המשתתפים הניסוי כדי לוודא שהם לא מבריחים זהב למתחם הסגור. הוא קיווה שבדרך זו ניתן היה לברר אם מלכוס באמת מסוגל לייצר זהב מחומרים אחרים. אולם לטענת החוקר ורנר, מלכוס הבריח פיסות זהב בתוך סיגריות. למרות "ההצלחה" בהתחלה, הוחלט לבסוף לבטל הניסוי, ומלכוס נאלץ להישאר כמה חודשים בדכאו כאסיר עד לשחרורו.

 

הימלר היה מבכירי המפלגה הנאצית מאז שנות ה-20 והוא טיפס במהרה בסולם הדרגות. במסגרת תפקידיו השונים הוא שימש כשומר הראש של הצורר אדולף היטלר וכן פיקד על כוחות הגסטאפו והאס-אס. הוא היה ממתכנני

ומיישמי התוכנית להשמדת היהודים, ויזם את הקמת מחנה הריכוז הראשון, דכאו, וכן את הקמת תאי הגזים. עם קריסת המשטר ב-1945, הוא נפל בשבי הבריטים אך שם קץ לחייו לפני שהועמד לדין.

 

אלכימיה היא עיסוק מעשי שקדם לכימיה המודרנית ובמסגרתו ניסו בני אדם לעבד וליצור תרכובות חדשות, ובראשן ייצור זהב מחומרים אחרים. בסין ובהודו עסקו באלכימיה עוד בעת העתיקה, ובהמשך התגלגלה התופעה לחצי האי ערב. בימי הביניים נקשרה האלכימיה גם למיסטיקה ולאסטרולוגיה, והחל מהמאה ה-18 היא נעלמה בהדרגה עם הופעת הכימיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפל בפח. הימלר
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים