שתף קטע נבחר

הולנד: הליברלים שוב כשלו בניסיון להקים ממשלה

חודש וחצי חלפו מאז הבחירות שהסתיימו ללא תוצאה ברורה, מתקשה המפלגה הגדולה בפרלמנט בחדש להשיג את תמיכתם של 150 מחוקקים. אחרי שחירט וילדרס הימני נותר בחוץ, כעת התפוצצו המגעים עם שלוש מפלגות שמאל-מרכז

התפוצצו המגעים הקואליציונים שהתקיימו בשבועות האחרונים להקמת ממשלה חדשה בהולנד. מנהיג המפלגה הליברלית, מארק רוטה, מסר הערב (יום ג') כי הדיונים שקיים עם מנהיג הלייבור, יוב כהן, ועם ראשי המפלגה הירוקה ומפלגת המרכז D66 - העלו חרס, וכי בכוונתו לנסות למצוא קומבינציה פוליטית אחרת.

 

"מהתחלה ידענו שהפערים בין המפלגות גדולים, אך רצינו לבדוק עם ניתן לגשר עליהם. הערב הגענו למסקנה שלא ניתן לעשות זאת", אמר רוטה בשיחה עם עיתונאים בהאג. לדבריו, חילוקי הדעות המרכזיים נוגעים לגובה האופי הקיצוץ הדרוש לחילוצה של הכלכלה ההולנדית מהמשבר הכלכלי.

 

זו הפעם השנייה, מאז הבחירות בחודש שעבר, שרוטה נכשל במגעים להקמת קואליציה.

 מדובר במשימה קשה ביותר לאור חלוקת הכוחות בפרלמנט החדש, בו קיים למעשה שיוויון בין הליברלים (31 מושבים) לבין הלייבור (30 מושבים). רוטה פנה תחילה למפלגת הימין הקיצוני של חירט וילדרס, שהגיעה למקום השלישי, ולנוצרים-דמוקרטים בראשות ראש הממשלה לשעבר יאן פטר בלקננדה - אולם המגעים ביניהם נכשלו.

 

רוטה צפוי לקבל ניסיון נוסף להקים קואיליציה הזוכה לרוב של לפחות 150 מחוקקים בבית התחתון של הפרלמנט. אך חוסר הצלחתו רק מגדילה את התסבוכת במערכת הפוליטית בהולנד, ואת דרישות השותפות האופציונליות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוטה. מחלוקת על הקיצוץ
צילום: AP
מומלצים