שתף קטע נבחר

מנהיג ימין בהולנד: לשנות שמה של ירדן לפלסטין

חירט וילדרס, מנהיג המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט החדש של הולנד, קרא לממשלה הבאה, לאיחוד האירופי ולעולם לבטל את הכרתו בממלכה ההאשמית. "מולדת הפלסטינים היא ירדן. אם ירושלים תיפול, אחר כך יגיע תורן של אתונה ורומא"

מנהיג הימין הקיצוני בהולנד, שעשוי להצטרף לממשלה החדשה במדינה, סבור שאין להכיר בירדן כמדינה ושיש לשנות את שמה ל"פלסטין". דבריו של חירט וילדרס היכו גלים בעולם הערבי ופגעו בעצב רגיש בירדן שפנתה לרשויות בהאג בדרישה להסברים.

 

"ירדן היא פלסטין", אמר וילדרס, העומד בראש המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט ההולנדי הנכנס. "שינוי שמה של ירדן לפלסטין יסיים את המשבר

במזרח התיכון ויספק מולדת חלופית לפלסטינים", אמר המנהיג האנטי-איסלאמי וקרא לממשלת הולנד הבאה, לאיחוד האירופי ולעולם לבטל את הכרתו בממלכה ההאשמית.

 

"לישראל מגיע מעמד מיוחד ביחסי החוץ של הולנד, וזאת משום שהיא נלחמת בשמנו בירושלים. אם תיפול ירושלים בידי המוסלמים, יגיע אחר כך תורן של אתונה ורומא. לכן, ירושלים היא החזית המרכזית בהגנה על המערב. זה לא סכסוך על שטח אלא סכסוך אידיאולוגי, בין המנטאליות של המערב החופשי לבין הברבריות האידיאלית האסלאמית", הוסיף.

 

הפוליטיקאי ההולנדי השנוי במחלוקת לא הפסיק כאן. "כבר יש מדינה פלסטינית עצמאית מאז 1946, והיא ממלכת ירדן. על ממשלת הולנד להשתמש בשם פלסטין במקום בשם ירדן, ולכן חובה להעביר את השגרירות ההולנדית בישראל מרמת גן לירושלים, שהיא בירת ישראל".

 

העיתון הסעודי "אל-ווטן" דיווח שדבריו של וילדרס עוררו, כצפוי, זעם רב בירדן, כמו גם בקרב יוצאי ירדן המתגוררים בהולנד. שגרירות הממלכה ההאשמית בהאג הביעה את זעמה ואף מסרה כי השגריר ההולנדי בירדן צפוי להיקרא למשרד החוץ כדי לתת הבהרות סביב הצהרות אלו.

 

שר ההסברה הירדני, ד"ר נביל א-שריף, ביקש הבהרות בנושא. א-שריף תיאר את הצהרות וילדרס כ"הד חוזר של קולו של הימין הישראלי". קשירת קשר בין ירדן לפלסטינים היא נושא רגיש במיוחד עבור הממלכה ההאשמית. רק לפני שנה הוצת סכסוך דיפלומטי עם ישראל אחרי שחבר הכנסת אריה אלדד הציע בכנסת לקדם "שתי מדינות לשני עמים משני עברי הירדן".

 

"וילדרס חוזר שוב על דברים הללו כצרחות של עורבים ומה שהוא אומר לא יפגע ברצונה האיתן של ירדן", אמר ד"ר א-שריף. ירדן היא מדינה עצמאית

ובטוחה התומכת בסוגיה הפלסטינית ואילו הדמיונות למצוא עבורם מולדת חלופית, אינם אלא דמיונות חולניים פרי מוחם של כמה אנשים".

 

בבחירות שנערכו בהולנד לפני כשבוע הפך וילדרס לסיפור ה"חם", אחרי שמפלגתו שילשה את כוחה מתשעה ל-24 מושבים בפרלמנט. מפלגת הימין הקיצוני, הקוראת לאסור בניית מסגדים ולבישת רעלות, ניהלה משא ומתן קואליציוני עם המפלגה הליברלית-ימנית, שזכתה בבחירות. במפלגה זו אמרו שהמו"מ נכשל, אולם טרם גובשה קואליציה, ולכן וילדרס עדיין יכול להצטרף לשולחן הממשלה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שנוי במחלוקת. וילדרס
צילום: רויטרס
עבדאללה מלך ירדן
צילום: AFP
מומלצים