שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חוק האזרחות הוארך: "אוהב אותה? לך לג'נין"
  הוארכה הוראת השעה השוללת הענקת אזרחות ישראלית לבני זוג פלסטינים. ח"כ טיבי התייחס למקרה האישי שלו: "רואים בסיפור אהבה פלסטיני איום על קיום המדינה היציבה באזור". ח"כ ניסים זאב הציע לזוגות שיעברו לשטחים

  האהבה עלתה לדיון בכנסת, אבל במליאה דיברו בעיקר על שנאה. שבע שנים אחרי שנחקק חוק האזרחות והכניסה לארץ, השולל הענקה של אזרחות ישראלית או תושבות לבני זוג פלסטינים, אושרה היום (ד') הארכתו בחצי שנה. 53 ח"כים אישרו את הארכתו, רק 13 התנגדו.

   

  השר יעקב מרגי הסביר את הרקע לחוק: "המציאות הביטחונית הראתה מעורבות הולכת וגוברת של פלסטינים תושבי האזור אשר ניצלו את מעמדם בישראל בעקבות הליכי איחוד משפחות עם ישראלים לשם מעורבות בפעילות טרור, ובכלל זה סיוע לביצוע פיגועי התאבדות. תעודות הזהות הישראליות הפכו אותם לאוכלוסיה מועדפת לפיגועים".

   

  ח"כ אחמד טיבי טען שמטרת החוק, המוגדר כהוראת שעה, אינה להגדיל את הביטחון, אלא למנוע את זכות השיבה: "כך אמר אז השר גדעון עזרא, וכך אמר שר הפנים אלי ישי. בתשובה לבג"ץ, שינתה המדינה את הדברים כדי לסבן את בג"ץ, ואמרה שמדובר בנסיבות בטחוניות. זר שיבוא מפלנטה אחרת יחשוב שעד עכשיו הדלת היתה פתוחה וכל פלסטיני שרצה היה נכנס ומתקבל בחום".

   

  טיבי התייחס גם למקרה האישי שלו: "רואים כאן בסיפור אהבה פלסטיני משני עברי הקו הירוק - כמו במקרה שלי, אני מטייבה ואשתי מטול כרם - איום על קיומה של המדינה היציבה במזרח התיכון".

   

  טיבי על המתחזה ליהודי: ואם היה נהג שר שאמר שהוא עוזר?

  הוא דיבר גם על ההחלטה לפסוק עבירת אונס לערבי שהתחזה ליהודי וקיים יחסי מין בהסכמה עם יהודייה: "מעשיו של הבחור בזויים ולא ראויים, אבל מכאן ועד הכתמתו באונס המרחק הוא גדול וטוב שיש ערעור לעליון. נניח, שהוא היה נהג של שר, ואמר שהוא עוזר בכיר ובאמצעות זה הקשר עבר מרומנטי אפלטוני למיני גופני, גם אז היה אפשר להאשים אותו בעבירת אונס?".

   

  ח"כ ג'מאל זחאלקה טען כי הארכת הוראת השעה מדי שנה מראה על הכוונות הנסתרות מאחוריה: "להגיד עליה גזענות זו מחמאה גדולה. זה חוק רטרואקטיבי, חסר רחמים.

  זוג שנפגש והתחתן לפני חקיקת החוק - גם עליו הוא חל. מעבר לכל דבר אחר, זה חוק לא הומניטרי". ח"כ ניסים זאב, אחרון הנואמים, טען כי אין כאן פגיעה והציע לזוגות להגר לשטחים: "אם אתה אוהב אותה - לך אחריה לג'נין".

   

  גם ח"כ חיים אורון מחה: "אפשר להגיד למישהו 'אתה לא אזרח', אבל אי-אפשר לומר למישהו 'אתה אזרח, אבל הזכות האלמנטרית שלך למצוא בת זוג היא מופקעת'. נעלם הנימוק הבטחוני, והנימוק הגזעני מונח על השולחן בכל עוצמתו".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ח"כ ניסים זאב
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: גיל יוחנן
  ח"כ אחמד טיבי. הוא מטייבה, אשתו מטול כרם
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים