שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תוך עשור: כל מבני הציבור בישראל יונגשו לנכים
  ועדת הרווחה בכנסת אישרה תקנות המחייבות הנגשת מבנים בהדרגתיות עד 2011 ודחתה את הצעת משרד הפנים לתת פטור לרשויות החלשות. השר ישי עדיין יכול לטרפד ההחלטה

  מגדילים את הנגישות - אבל לא ממהרים. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הבוקר (ד') תקנות המחייבות רשויות מקומיות להנגיש עבור הנכים מבני ציבור קיימים ברשויות המקומיות עד שנת 2021. הסקטור הפרטי יצטרך להנגיש בניינים עד 2015 וברשויות הציבוריות האחרות עד 2018. החוק הקיים חייב הנגשה של מבנים חדשים בלבד.

   

  הוועדה דחתה את הצעת משרד הפנים לתת פטור מחובת ההנגשה לכ-150 רשויות מקומיות הנחשבות חלשות מבחינה כלכלית. ההצעה תובא היום לאישור מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית. למרות החלטת ועדת הרווחה של הכנסת, שר הפנים אלי ישי עדיין יכול לטרפד את יישום התקנות ולבקש משר המשפטים לא לחתום עליהן - ובכך למנוע את כניסתן לתוקף.

   

  ח"כ אילן גילאון, יו"ר ועדת המשנה לתקנות נגישות, אמר כי ההחלטה משמעה שבעלי מוגבלויות המתגוררים ברשויות לא איתנות לא ייפגעו פעמיים. בדיון הוא אמר לנציג משרד הפנים: "נשגב מבינתי כיצד שר הפנים מאמץ את הגישה של 'מי שנדפק פעם אחת לעולם יידפק'. תוך 10 שנים ישראל תונגש לבעלי מוגבלויות ותסלול את הדרך לשוויון מלא, בו אף אחד לא יקופח בשל אי נגישות".

   

  רני פינצי, מנהל השלטון המקומי במשרד הפנים, הסביר בדיון את עמדת משרדו: "משרד הפנים תומך בחוק, אך המימון ייפול על רשויות מקומיות שאינן יכולות לממן את החוק. האוצר לא מוכן לסייע בתקציב. המשרד מקצה תקציבי פיתוח לרשויות המקומיות, שמיועד לנושאים רבים, בהם שיפוצים במבני מועצה. הצענו שתצא הנחיה שתקציב עבור שיפוץ מבנים יכלול הקצאה להנגשה, אך מעבר לכך חייבים תוספת תקציב שאינה ניתנת".

   

  "זהו יום חג לציבור האנשים עם מוגבלות בישראל ולחברה בכללותה", אמר אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. התקנות יאפשרו לאנשים, שעד כה היתה חסומה בפניהם הדרך אל בנייני ציבור, ליהנות מגישה עצמאית ומכובדת אליהם, לחיות כאחד האדם ולא להזדקק עוד לחסדי הזולת".

   

  יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ חיים כ"ץ, אמר: "מדובר בפריצת דרך היסטורית, שמעמידה את ישראל בשורה אחת עם המדינות המערביות, אולם יש עדיין עבודה לא מבוטלת ליישום החוק והתקנות. משרד הפנים חייב לאמץ את התקנות וליישמם בכל הערים בישראל, ולא רק בערים החזקות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים