שתף קטע נבחר

סטונהנג' שני התגלה בבריטניה

הסטונהנג', מעגל האבנים המסתורי שנמצא בבריטניה, הוא חידה ארכיאולוגית שאיש אינו יודע את מקורה. כעת התעלומה הולכת ומסתבכת לאחר שחוקרים גילו במקום מבנה מעגלי נוסף עשוי עץ. האם יתכן שהמקום שימש לפולחן של קורבן אדם?

מדענים שסרקו את אזור הסטונהנג' בבריטניה מדווחים כי חשפו את היסודות של מבנה מעגלי שני במרחק של כמה מאות מטרים מהמונומנט המפורסם.

 

כמו הסטונהנג' עצמו, גם התכלית שלשמה נוצר המבנה החדש נותרה אפופת מסתורית, אולם הוא מצטרף למספר תגליות באזור מהעת האחרונה שמלמדות כי הסטונהנג' היה בעבר יותר ממקבץ של לבנים שעומדות יחדיו בשדה ריק.

 

"בזמנו היה הסטונהנג' הטבור של מרכז טקסי גדול יותר באירופה", אומר הארכיאולוג טים דרוויל, שהנהיג בעבר חפירות באזור הסטונהנג'. "הגילוי מראה כי יש לנו עוד הרבה מה ללמוד ועד כמה מקיף היה האתר במקור".

 

הממצאים - טבעת של חורים המקיפה בורות עמוקים – ניצבים מול הסטונהנג' במרחק של כ-900 מטרים, כך על פי מיפוי קרקעי שהוביל וינס גפני, פרופ' לארכיאולוגיה מאוניברסיטת בירמינגהאם. גפני מעריך כי הבורות שהתמלאו באדמה במהלך השנים, נחפרו ככל הנראה כדי לתמוך במעגל של מוטות עץ.

 

"אלו קורות עץ המקבילות לאלו של הסטונהנג'", אמר גפני לבי.בי.סי והוסיף כי "זהו המונומנט הטקסי החשוב הראשון" שנמצא באזור ב-50 השנים האחרונות.

 

החוקרים אינם יודעים לומר אילו מן טקסים התקיימו באתר, שמצטרף לשורה ארוכה של קברים ומבנים מסתוריים מהתקופה הניאוליתית שהתגלו במקום.

 

המבנה הדומה ביותר לממצא החדש הוא הוודנהנג', מונומנט שבעבר כלל 6 טבעות של עמדות עץ שנתמכו על ידי סוללת עפר. בשנות ה-70 התגלתה במקום גולגולת של ילד שנחצתה לשתיים ונקברה במרכז הטבעת – רמז שיכול להצביע על טקסים של קורבן אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים