שתף קטע נבחר

קטלוניה אסרה על מלחמות שוורים

דאגה לבעלי החיים - ולא מעט פוליטיקה פנימית ספרדית הובילו את הפרלמנט של קטלוניה לקבוע: החל מ-2012 ייאסר על קיום מלחמות שוורים במחוז. השמרנים: זה חלק מהתרבות שלנו

בצעד שמעורבים בו דאגה לבעלי החיים ולא מעט פוליטיקה פנימית, קבע היום (ד') הפרלמנט של מחוז קטלוניה בספרד כי מלחמות השוורים יוצאו אל מחוץ לחוק החל מ-2012. בהחלטה מעוררת המחלוקת הפכה קטלוניה למחוז הראשון בספרד שאוסר לקיים את מה שמוגדר לא פעם כספורט הלאומי הספרדי.

 

הויכוח על המשך מלחמות השוורים מתנהל בקטלוניה מזה כמה שנים. להחלטה היום קדמה עצומה עליה חתמו כ-180 אלף איש שאמרו כי מדובר במנהג מיושן וברברי - כמות חתימות הגדולה פי שלושה מהמספר הדרוש בחוק כדי לאלץ את הפרלמנט לקיים דיון והצבעה בנושא.

 

ההחלטה התקבלה בתום דיון סוער בפרלמנט בין שתי המפלגות הגדולות, שבצעד חריג איפשרו לצירים להצביע על פי צו מצפונם ולא להיות כלובים במשמעת מפלגתית. בעד האיסור הצביעו 68 צירים ונגדו - 55; תשעה צירים נמנעו. כשהודיע יושב הראש את תוצאות ההצבעה פרצו מתנגדי מלחמות השוורים בתשואות.

 


מלחמת שוורים (צילום: AP)

  

שעות לפני ההצבעה, התאספו מפגינים משני צידי המתרס מחוץ לבניין הפרלמנט, וניסו לגייס את הצירים ודעת הקהל לעמדתם. מצד אחד ניצבו פעילים למען זכויות בעלי חיים שטענו כי מדובר בהתעללות אכזרית בשוורים, שבסופה הם מומתים. הם נשאו כרזות עם תצלומים של שוורים מדממים בזירה. "הפסיקו את ההתעללות. חדלו את שפיכת הדם", נכתב על הכרזות.

 

מולם ניצבו נבחרי ציבור שמרנים, שטענו כי מדובר במנהג עתיק יומין שהוא אחד מעמודי התווך בזהות הלאומית והתרבותית של תושבי האזור. הם נשאו כרזות בצבע אדום וצהוב - כמו הדגל הקטלוני - עם הסיסמה Libertad y Toros - "חופש ושוורים".  


מתנגדי קרבות השוורים: מנהג ברברי (צילום: AFP)

 

קטלוניה היא המחוז הספרדי בו אין תמיכה ציבורית רחבה למלחמות שוורים. מועצת העיר של ברצלונה אישררה כבר ב-2004 הצהרה המביעה התנגדות לתצוגות, ועיריות רבות במחוז כבר סגרו את זירות הקרב (קורידות) המקומיים.

 

ואולם, גם כשייכנס האיסור לתוקף - בשנת 2012 כאמור - הוא יהיה מצומצם למדי. בקטלוניה יש קורידה גדולה פעילה אחת בלבד - בברצלונה. היא אמנם הוותיקה ביותר בספרד, אך בגלל ההתנגדות הציבורית למלחמות השוורים, בזירה זו מתקיימים רק כ-15 אירועים בשנה. בספרד כולה, לשם השוואה, מתקיימים כאלף אירועי קרב כל שנה.

 

ההחלטה, למרות שלא התקבלה ברוב מוחץ, קשורה ככל הנראה בעבותות לפוליטיקה הפנימית הספרדית, ולשאיפות הבדלניות של קטלוניה. יש במחוז בדלנים קיצוניים שסבורים שיש למחוק כל זכר של תרבות ספרדית - ומלחמות השוורים, שמושרשות עמוק בתרבות הספרדית, הפכו לפיכך לשדה המערכה המתבקש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השמרנים: זה חלק מהתרבות שלנו
צילום: רויטרס
מתנגדי מלחמות השוורים: זו התעללות
צילום: רויטרס
מומלצים