שתף קטע נבחר

טבעת עם אל השמש אפולו התגלתה בתל-דור

טבעת עתיקה מהתקופה ההלניסטית התגלתה בתל-דור ועליה מוטבעת דמותו של גבר נאה במיוחד. האם היה זה האל אפולו או שליט מקומי שרצה להידמות לאל השמש?

טבעת חותם ייחודית מברונזה ועליה טבוע פרופיל פניו של גבר צעיר ויפה תואר, ככל הנראה אל השמש היווני אפולו, נמצאה בתל-דור על ידי חופרים מאוניברסיטת חיפה והאוניברסיטה העברית.

 

הטבעת נמצאה בבור אשפה במתחם של מבנים הלניסטיים, ורק לאחר שנוקתה מהאדמה שכיסתה אותה התברר כי ההטבעה שעליה מתארת פנים צעירים ומגולחים של גבר ארוך שיער שלראשו זר מעלי דפנה. הטבעת עצמה גדולה מאוד וככל הנראה לא נענדה על אצבע אלא נתלתה על שרשרת.

 

ד"ר איילת גלבוע, ראש החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה שעמדה בראש החפירות יחד עם עמיתה ד"ר אילן שרון מהאוניברסיטה העברית, אומרת כי סגנון הטבעת וההקשר הארכיאולוגי שבו התגלתה מאפשרים לתארך אותה למאה השלישית או הרביעית לפני הספירה. טבעות מסוג זה שימשו כחותם או שהוקדשו למקדשו של האל המוטבע על הטבעת.

 

"חפץ אמנות ברמה כה גבוהה שנוצר בלי ספק על ידי אמנים מהשורה הראשונה מעיד על כך שגם בערי השדה (כגון דור) ולא רק בערי הבירה של הממלכות ההלניסטיות, היו אליטות מקומיות שפיתחו טעם לאמנות גבוהה ויכולת לרכוש אותן", אמרה ד"ר גלבוע. עוד היא מציינת כי הטבעת מעידה על האופי הקוסמופוליטי של ארץ ישראל כבר לפני יותר מ-2000 שנה.

 

הטבעת נבדקה על ידי פרופ' ג'סיקה ניטשקה, מומחית ללימודים קלאסיים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון ועל ידי ד"ר רבקה מרטין, מומחית לתולדות האמנות מאוניברסיטת דרום-מזרח מיזורי ושתיהן קבעו כי יש הדמות שבטבעת היא זו של האל אפולו, אחד האלים האולימפיים המרכזיים בפנתיאון היווני.

 

עם זאת, ד"ר גלבוע מבקשת להדגיש כי הנתונים הם ראשוניים ביותר, ויתכן כי מדובר דווקא בדמותו של שליט הלניסטי שתפס את עצמו כאל וכך גם הציג את עצמו על גבי הטבעת.

 

חובבי ארכיאולוגיה שמעוניינים לבחון את הסוגיה בעצמם יוכלו לצפות בטבעת במוזיאון המזגגה שבקיבוץ נחשולים, שם תוצג הטבעת לקהל הרחב בפעם הראשונה ב-6 באוגוסט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי החתיך שעל הטבעת?
באדיבות משלחת תל-דור
תל-דור
באדיבות משלחת תל דור
מומלצים