שתף קטע נבחר

מקדש פלשתי קדום התגלה בתל צפית

חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן גילו מקדש פלשתי מימי דוד המלך ובו אביזרי פולחן ועמודים חזקים ששמשון הגיבור היה שמח למוטט. עוד התגלו במקום שרידים לרעידת אדמה עוצמתית במיוחד שטלטלה את עולמו של עמוס הנביא

מקדש פלשתי מהמאה ה-10 לפנה"ס, תקופת המלוכה של דוד ושלמה, התגלה בחפירות ארכיאולוגיות באתר תל צפית, היא גת פלשתים המקראית.

 

את התגלית חשפה משלחת בראשות פרופ' אהרון מאיר מהמכון לארכיאולוגיה במחלקה ללימודי א"י באוניברסיטת בר-אילן. במרכז המקדש נמצאו שני בסיסי עמודים שתמכו בתקרה, המזכירים את הסיפור התנכ"י של שמשון הגיבור שמוטט את המקדש הפלשתי בעזה לאחר שטלטל את עמודיו.


מקדש פלשתי נחשף בתל-צפית (צילום: ריצ'רד ויסקין)

 

עוד נמצאו במקדש חפצים פולחניים כמו צלמיות ופינה מיוחדת שבה עיבדו חפצי מתכת שככל הנראה שימשו בעבודת הפולחן. "אנחנו חושפים פרקים מעניינים מאוד בעברה של ארץ ישראל", אומר פרופ' מאיר. "הממצאים רלוונטים מאוד להבנת תולדות ארץ-ישראל בתקופת המלוכה. אין דבר מרגש מזה".

 

ממצא חשוב נוסף שחשפה המשלחת הוא שרידים לרעידת אדמה משמעותית שארעה במקום באמצע המאה ה-8 לפנה"ס. החוקרים קושרים את הרעש עם רעידת האדמה המוזכרת בספר עמוס פרק א': "דִּבְרֵי עָמוֹס, אֲשֶׁר-הָיָה בַנֹּקְדִים מִתְּקוֹעַ: אֲשֶׁר חָזָה עַל-יִשְׂרָאֵל בִּימֵי עֻזִּיָּה מֶלֶךְ-יְהוּדָה, וּבִימֵי יָרָבְעָם בֶּן-יוֹאָשׁ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל--שְׁנָתַיִם, לִפְנֵי הָרָעַשׁ"

 

החוקרים מצאו עדות ברורה לקירות שהתמוטטו כתוצאה מרעש, ומומחים לרעידות אדמה אישרו את הממצאים והעריכו כי הרעש היה בסולם 8 בסולם ריכטר.

 

תל צפית נמצא בסמוך לצומת מסמיה על יד קיבוץ כפר מנחם. הוא היה מיושב מהתקופה הפרה-היסטורית ועד התקופה המודרנית. בעבר הייתה במקום עיר כנענית קדומה ומאוחר יותר גם מצודה צלבנית שכונתה "המצודה הלבנה".

 

צוות הארכיאולוגים מאוניברסיטת בר אילן חופר במקום מזה 13 שנה, ובין היתר חשף את מערכת המצור הקדומה ביותר בעולם, ששימשה את חזאל מלך ארם בשעה שצר על העיר גת בערך בשנת 820-830 לפנה"ס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרידי רעידת האדמה
צילום: ריצ'רד ויסקין
מומלצים