שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סערה בכנסת: "יוצר משמיץ ישראל - טרוריסט"

  את הדברים אמר ח"כ כרמל שאמה בדיון בוועדת הכלכלה. בשיחה עם ynet אמר: "יוצר 'עג'מי' סייע להסברה נגד ישראל". יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אקוניס: "מדינה מתוקנת לא מסבסדת אמנות שתוקפת אותה". ח"כ שי: "נדהם שחוזרים לזה"

  הרוחות התלהטו בדיון ועדת הכלכלה של הכנסת שנערך הבוקר (ב'), כאשר זה עסק במעבר מזכיונות לרשיונות בטלוויזיה המסחרית. בדיון נכחו חברי כנסת ותסריטאים, ביניהם רני בלייר, והדיון עצמו גלש לתקיפת חלק מהח"כים את הקולנוע הישראלי.


  ח"כ שאמה. "שיחתום על מסמך שהוא לא יתבטא נגד המדינה"

   

  אופיר אקוניס, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת (ליכוד) יצא חוצץ נגד התקשורת בכלל, ואמר שהיא אינה משקפת את הלכי הרוח הפוליטיים, אלא "רק שמאל ושמאל", ואז עבר להאשמות כנגד הקולנוע הישראלי. "צריך לפתוח את השיח הצר בתקשורת הישראלית, השיח הברנז'אי בשינקין פינת רוטשילד לא מייצג את מגוון הדעות בעם", אמר ופתח את הסערה. "אולי סוף סוף אראה איזה סרט שלא יציג את מדינת ישראל כחבורת קלגסים כובשים. מדינה מתוקנת ונורמלית לא מסבסדת אמנות שתוקפת אותה".

   

  חברו למפלגה, ח"כ כרמל שאמה, תמך בו ואמר: "יוצר שעומד ומשמיץ את ישראל על במה בינלאומית הוא טרוריסט. אתם היוצרים נתתם גיבוי לבמאי הסרט עג'מי, סכנדר קובטי. אדם שקיבל כסף מהמדינה, הגיע לתחרות בינלאומית ועומד על במה ומשמיץ את המדינה - אסור שזה ימשיך לקרות".

   

  "לא מצנזר, אבל שיוצרים יחתמו שהם לא נגד המדינה"

  ח"כ שאמה לא רואה בדבריו הגבלה של חופש הביטוי. בשיחה עם ynet הוא הסביר: "אני לא מצנזר, כל מי שרוצה לעשות סרט, שיעשה. אבל מי שבא לבקש סרט, שיחתום על מסמך שהוא לא יתבטא נגד המדינה. ההצעה הבאה שלי תהיה שבמאי שרוצה לעשות סרט בישראל יחתום לי שהוא לא ידבר רעה נגד המדינה.


  ח"כ אקוניס. "רק שמאל ושמאל" (צילום: גיל יוחנן)

   

  "היוצרים דיברו על הבטחת התקציבים שהופנו ליצירה והסכנה שיבוטלו בשיטת הרישיונות, והתפתח דיון מה הם עושים עם הכסף שמופנה אליהם. זה התחיל מהטלוויזיה שהיא חד צדדית ומייצגת צד אחד בלבד, מה שבלט גם בדיון מאמש על הילדים הזרים, כשכל התקשורת היתה נגד ההחלטה.

   

  "נתתי את הדוגמא נגד במאי 'עג'מי'. הוא קיבל כסף, במה רחבה ובחר לומר דברים שלא קשורים לסרט. זה טרור הסברתי. אנחנו נמצאים בתקופה של התקפה הסברתית והוא סייע למלחמה הסברתית נגד ישראל. הוא לא צריך להיכנס לפוליטיקה או לייצג את הממשלה. שיתעסק ביצירה. המדינה לא צריכה לממן את זה, היא צריכה למנוע את זה.

   

  נחמן שי: "אנחנו חוזרים אחורה"

  ח"כ נחמן שי (קדימה), לשעבר יו"ר רשות השידור ויו"ר הרשות השנייה, הגיב לדברים: "הם תקפו את הקולנוע הישראלי זה הדבר הכי טוב שלנו".

  על ההתייחסות לבמאי "עג'מי" אמר: "אז הוא אמר משפט, אז בגלל זה נפסיק לתמוך בקולנוע?". 

   

  שי הוסיף והסביר את חומרת הדברים בשיחה עם ynet: "אני לא זוכר מתי שמעתי התקפות כל כך חשוכות. במקום עולם מגוון, עשיר ופתוח שיכול היה להיות פה, יש אנשים חשוכים שיוצאים נגד התקשורת. הסרטים הם השגרירים הכי טובים של מדינת ישראל כיום. הם משרטטים אותנו באור חיובי ומעניין למרות שזו לא המשימה שלהם. כאחד שהקים את ערוץ 2, פתחנו את הבמה לקולות חדשים. זו רוח של פונדמנטליזם. המדינה מסייעת לתרבות אבל מסייעת לה מעט מדי. אנחנו לא צפון קוריאה. אין חברה בלי תרבות. מדינה בלי תרבות היא מדינה חנוקה ואנחנו חוזרים אחורה. אני נדהם שפוליטיקאים צעירים בליכוד חוזרים לזה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אקוניס. "מציגים את ישראל כחבורת קלגסים כובשים"
  צילום: גיל יוחנן
  לאתר ההטבות
  מומלצים