שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  נסראללה על הירי בגבול: "לא נשב בחיבוק ידיים"
  מזכ"ל חיזבאללה נשא דברים בעקבות תקרית האש בין צה"ל לצבא לבנון, שגבתה את חייהם של מג"ד בצה"ל ושלושה לבנונים. הוא ניצל את ההזדמנות כדי להאשים כי ישראל היא האשמה בהתנקשות ברפיק אל-חרירי - והבטיח לפרסם הוכחות

  מוצא פי השייח. מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נשא הערב (יום ג') נאום בביירות לרגל ארבע שנים לפרוץ מלחמת לבנון השנייה ושעות ספורות לאחר תקרית האש בין צה"ל לבין צבא לבנון. ככל הידוע, חיזבאללה לא היה מעורב בחילופי האש היום - אולם בצה"ל הזכירו בעקבות האירוע כי השפעתו של הארגון על צבא לבנון הולכת וגוברת. 

   

  בפתח דבריו, הזכיר נסראללה את ה"סיבה למסיבה" לנאומו. "אנו מציינים היום ארבע שנים לניצחון של לבנון על הצבא החזק והטרוריסטי ביותר באזור", קבע מזכ"ל חיזבאללה. "רציתי להתחיל בנושא זה, אבל מה שהתרחש היום בגבול לבנון עם פלסטין, כשקצינים וחיילים מצבאנו הלאומי ניהלו קרב של גבורה, מחייב להזכיר את העמידה האיתנה וההקרבה שלהם".


  המונים בביירות צופים בנאומו של נסראללה (צילום: AP)

   

  באותה הנימה, אמר נסראללה כי "תוקפנותה של ישראל נגד לבנון, אדמתה וריבונותיה מעולם לא עצרה, אלא מתמשכת בדרכים שונות. זה מתבטא בכל יותר מ-7,000 ההפרות הישראליות של הריבונות הלבנונית מאז 14 באוגוסט 2006, שהעולם העדיף שלא לפצות את פיו עליהן. אותן הפרות מתרחשות באוויר, בים וביבשה - ולכן מה שראינו היום, הייתה רק דרך נוספת לכך".

   

  עוד באשר למלחמת לבנון השנייה, האשים נסראללה את הקהילה הבינלאומית ש"הפגינה, ברובה, תמיכה בהאויב הישראלי כשהתכנון היה למחוץ את אותנו עד שנמסור את נשקנו. גם הפרופסור נועם חומסקי סבור שהמלחמה הייתה בהחלטה אמריקנית ובביצוע ישראלי".

   

  מזכ"ל חיזבאללה ציין כי כבר ברגעים הראשונים לעימות, הודיע ארגונו לצבא לבנון כי הוא ערוך ומוכן לסייע לו נגד צה"ל בו ברגע שאנשיו ייתבקשו לעשות זאת. "מהרגע הראשון ההתנגדות עלתה לכוננות עליונה באזור, עקבה אחרי כל האירועים ועמדה בקשר עם כל המפקדות. הודענו לצבא לבנון: אנו מוכנים, אנו אתכם ואנו נעזור לכם אם צריך בכל דבר. אנשינו והציוד שלנו עומדים לרשותכם".

   

  בין היתר, סיפר נסראללה כי עדכן בדבר גם את הדרגים העליוניים ביותר בביירות. "יצרנו קשר גם עם הנשיא, יו"ר הפרלמנט וראש-הממשלה ועדכנו אותם על כך. אמרנו להם שאנו לא ניזום שום צעד, למרות המראות הכואבים שבהם חזינו ודרשו התנהגות שקטה ואחראית. המסר היה ברור לאויב הישראלי: לבנון, כל לבנון, לא תתיר שום תוקפנות על אדמתה הכבושה והיא תעמוד על כך בכל האומץ".

   

  "היד הישראלית תיקטע"

  בהמשך, העביר נסראללה מסר לישראל ואמר: "אתם אלה שמאיימים לפתוח במלחמה, אבל לבנון לא חוששת להתעמת אתכם. כל מערכי הצבא שעמו התמודדתם נמצא מעל לפני השטח, אבל הם יושבים בתוך ביצורים - ולמרות שאין לרמה שלנו ציוד באותה הרמה, לוחמים נאבקים באומץ והדהימו אותם".

   

  מזכ"ל חיזבאללה אף איים כי תנועתו "נמצאת בכוננות ונכונה לסייע לצבא בכל הכפרים בחזית. אנו לא חוששים ולא שרויים בהיסטריה כמו המתנחלים הפחדנים שלהם. העם, ההתנגדות והצבא שילמו בדם על מעשה הגבורה הזה, אך הם הניבו הישגים. קציני וחיילי הצבא הלבנוני הם אחינו ויקירנו, האם ייתכן שההתנגדות תשב בחיבוק ידיים מעתה ואילך, כשהצבא יופגז? אומר בכנות: לא נשב בחיבוק ידיים - והיד הישראלית שתושט להכות את צבא לבנות תיקטע על-ידי ההתנגדות".

   

  בעוד שבוע: "אחשוף את רוצחו האמיתי של אל-חרירי"

  כשארגונו נמצאת על כוונת בית הדין הבינלאומי בהאג, בחר נסראללה לנצל את ההזדמנות כדי להטיח בישראל את האחריות להתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חריר. "כלי התקשורת בישראל מדווחים בשמחה כל מיני ספקולציות על הכיוון, שלדעתם, הולכת לבנון", אמר מזכ"ל חיזבאללה. 

   

  לאחר שציין כי הוא עוקב אחר העיתונות הישראלית, אמר כי "הם מדברים על פיצוץ גדול, מלחמת אחים, משבר ועוד. אנו רוצים לחשוף את האמת בקשר לנסיבות מותו של אל-חרירי, מה שמבחינתנו הוא זכותו הטבעית של כל לבנוני. אנו רוצים לשמור על אחדותה של לבנון ועל שלום אזרחיה".

   

  הוא הבטיח כי "ביום שני הקרוב אערוך מסיבת עיתונאים שבה אציג עדויות למעורבות ישראל בהתנקשות באל-חרירי וכן להתרחשויות בבית הדין הבינלאומי בהאג. אנו נציג הוכחות משמעותיות לכך שישראל, באמצעות סוכניה, ניסה לשכנע את אל-חרירי עוד ב-1993 כי חיזבאללה רוצה לחסל אותו. אנו מאשימים את האויב הישראלי בהתנקשות, והנתונים שאחשוף יפתחו אופקים חדשים בחקירה ויובילו לזהותו של הרוצח האמיתי".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  נסראללה
  צילום: AFP
  חילופי האש בצהריים
  צילום: אביהו שפירא
  המונים עם תמונת נסראללה בביירות, הערב
  צילום: AP
  מומלצים