שתף קטע נבחר

צפו ב"מלחמת השחרור" של הבדואים מול ההריסה

מיד לאחר עזיבת הכוחות שהרסו את בתיהם, החלו תושבי הכפר אל-עראקיב להקים שוב את המבנים הלא-חוקיים. ח"כ א-סאנע פונה בכוח והזהיר שהאירוע יוביל ל"אינתיפאדה בנגב". במשטרה יתבעו מהתושבים את עלות הפינוי - מיליוני שקלים

לאחר שאחרוני השוטרים ואנשי מינהל מקרקעי ישראל התפנו בצהריים (יום ד') מהריסות הכפר הלא מוכר אל-עראקיב הסמוך לרהט, הודיעו בארגון "דו-קיום בנגב" כי תושבי המקום החלו לבנות את בתי הכפר מחדש - בפעם המי-יודע כמה. "זו מלחמת שחרור", אמרו שם, על מה שבמשטרה הגדירו "מלחמת התשה".

 

חבר הכנסת טאלב א-סאנע התבצר באחד המבנים, נגרר החוצה ואיבד את הכרתו. הוא פונה לבית החולים סורוקה, אך מצבו טוב והוא מתאושש. לפני כן הספיק להזהיר ש"ההריסות יובילו לאינתיפאדה בנגב".

 

שייח סיאח אל טורי מהכפר אמר ל-ynet: "זו מלחמת שחרור נגד האוכלוסייה הבדואית והערבית בכלל.

הביאו יחידה פושעת, לא משרתת אדם כאדם ולא מתחשבת באף אחד - לא יהודי ולא ערבי. אנחנו נמשיך לבנות. אמרתי ואני ואמר גם להם ולמפקדים, עכשיו יבואו עם שופלים, ישימו אותנו בוואדי יותר טוב. שתתבייש המדינה".

 

ראש אגף הפיקוח במינהל מקרקעי ישראל במחוז הדרום, שלמה ציזר, ביקש להזכיר: "בית המשפט פסק, שלום מחוזי ועליון, שהם צריכים לפנות את השטח. זה לא תופס אצלהם, חוקי מדינת ישראל. אנחנו הבטחנו שאם הם חוזרים אנחנו נפנה אותם, וזה מה שעשינו".

 

עלות המבצע הקודם: שני מיליון שקלים

ברשויות עוסקים בינתיים באומדן הוצאות הפינוי העצומות שגרר המבצע, שבפעם הקודמת הסתכם בסכום עתק של שני מיליון שקלים. הסכום כולל את עלות ימי ההכנה של כ-1,300 שוטרים שגויסו למבצע, שכירת אוטובוסים, הפעלת מסוק משטרתי, פרשים וכוחות נוספים.

 

צילום: הרצל יוסף

 

ציזר אמר ל-ynet כי הוצאות המינהל בפינוי הקודם עומדות על כ-300 אלף שקלים,

 והעריך כי זה הנוכחי ייסתכם בעלות של עשרות אלפי שקלים ואף יותר.

 

במחוז הדרומי של המשטרה ציינו כי על-פי המדיניות החדשה שנקבעה על-ידי המפקד, ניצב יוחנן דנינו, פועלים שם יחד עם הפרקליטות כדי לתבוע ממפירי החוק את עלות הפינוי שגררה אותה בנייה לא חוקית. כך עשו, למשל, עם סמל מאבק האדמות, נורי אל-עוקבי, שנדרש לפצות את המדינה.

 

במשטרה ציינו כי מקור עיקר הנטל הכספי בהיערכות להפרות סדר וכן בבנייה המתחדשת פעם אחר פעם בכפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילד ואביו מפונים על-ידי תושבים
צילום: הרצל יוסף
ח"כ א-סאנע. מזהיר מפיצוץ
צילום: הרצל יוסף
מומלצים