שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  איזה פרח שימש השראה לעיצוב מגן דוד?
  קני המנורה, עמודי בית המקדש ובריכת המים שבחצר המקדש עוצבו בהשראת השושן הצחור; יש הטוענים שהפרח המיוחד הזה שימש השראה גם לעיצוב מגן הדוד - ומבט אחד מספיק כדי להבין למה

  כשאתם שומעים את המילה שושנה - איזה פרח אתם מדמיינים - אדום וחושני? זהו ורד רבותי; השושן (Lilium candidum) הוא פרח אחר לגמרי.

   

  מקור הבילבול - במקורות: במקרא מוזכר פעמים אחדות המילה "שושנה" כדי לתאר פרח מיוחד ומפואר המפיץ ניחוח - בדומה מאוד לשושן. כך למשל התיאור בשיר השירים: "כְּשׁוֹשַׁנָּה בֵּין הַחוֹחִים, כֵּן רַעְיָתִי בֵּין הַבָּנוֹת (שיר השירים ב' ב'). קל להבין מדוע שוייכו התיאורים הללו לפרח המוכר בלועזית בשם Rose.

   

  אבל השושן, פרח הבר המפואר, נקרא כך בגלל ששת עלי הכותרת שלו וששת האבקנים שבתוכו. השושן הטבעי הוא צחור וגדל בר בכרמל. ברבות השנים טופחו גם זנים תרבותיים שלו, שניתן למצוא בצבעים נוספים.

   

  השושן היפה, שנשאר פתוח גם בלילה, שימש השראה לאמנים בתקופת התנ"ך. במקורות מתואר כיצד על עמודי בית המקדש הייתה תבנית של שושן, ושגם שפת בריכת המים שבחצר המקדש עוצבה בדמותו של השושן ככתוב: "... וְעָבְיוֹ טֶפַח, וּשְׂפָתוֹ כְּמַעֲשֵׂה שְׂפַת-כּוֹס פֶּרַח שׁוֹשָׁן.. (מלכים א', ז' כ"ו).

   

  חוקרים טוענים שהשושן היה גם ההשראה לעיצוב ולשיוך היהודי של מגן הדוד. על מנורת המשכן, מתחת לכל נר היה פרח - שושן - שבמבט מלמעלה נראה כמגן דוד.

   

  יודעים לנחש למה עמוד העלי של השושן גבוה יותר מששת אבקניו? צפו ותלמדו משהו:

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אגב, השושן הצחור הגדל בר הוא צמח הנמצא בסכנת הכחדה משום הקטיף הבלתי מבוקר בשנים עברו ובשל הפחתת רעיית הצאן בחורשים, שגרמה לעשב לגדול לגובה ולהסתיר את אור השמש לצמחים הנמוכים יותר.

   

  ועוד משהו שאולי אתם לא יודעים על השושן הצחור - הוא קטלני לחתולים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגן דוד? שושן צחור
  צילום: רותם פלדנר
  צילום: רותם פלדנר
  מומלצים