שתף קטע נבחר

זהירות: שושן צחור קטלני לחתולים

האבקנים בפרח הנפוץ, שנמכר בכל חנות פרחים, רעילים מאוד עבור חתולים וכלבים. חתולים מועדים יותר להיפגע - משום שהם מגיעים לזרים המונחים על שולחנות למשל. כשהחתול מלקק את האבקנים הנדבקים לפרוותו, הרעלן חודר לגופו וגורם לכשל חמור בכליות, שיכול להסתיים במוות

פרחים וצמחים מסויימים נחשבים למסוכנים עבור חיות מחמד ובעיקר חתולים. אחד מהם הוא השושן הצחור - פרח יפהפה שנמכר בכל חנות פרחים, אך עלול לגרום לחתולים הנמצאים בקרבתו לכשל חמור בתפקוד הכליות ואף למוות.

 

זה בדיוק מה שקרה לג'רי, חתולם בן השמונה של משפחת אבן מרעננה. ג'רי היה חתול סקרן שנהג לבחון מקרוב פרחים בבית ובגינה - אך הסקרנות עלתה לו בחייו.  


אהב להריח פרחים. ג'רי החתול (צילום: שי אבן)

 

"ג'רי נהג לצאת לגינה, להריח ולהתחכך בפרחים", סיפר שי אבן (25), בעליו של החתול. לפני כשבועיים הבחינו בני המשפחה כי ג'רי שוכב ליד קערת המזון ואינו זז או מגיב לקריאותיהם. הם החישו אותו למרכז הווטרינרי של ד"ר עופר צדוק ברעננה, ושם החל מירוץ נגד השעון כדי לנסות ולאבחן מה גרם למצבו הקשה.

 

"החתול הגיע אלינו במצב קשה מאוד. בבדיקות שערכנו התגלה כי הוא סובל מכשל כליות חריף, דבר שמונע מהן לייצר שתן ולסלק את הרעלים מהגוף", הסביר ד"ר צדוק. "בדקנו מספר אפשרויות לפגיעה בכליות והמסקנה הברורה הייתה שמדובר בהרעלה.  

 

צדוק וצוות הרופאים במרפאה תישאלו את בני המשפחה ואף התייעצו עם מרכז הרעלים בבית החולים רמב"ם בחיפה, אך לא הצליחו לזהות את הגורם להרעלה. "בינתיים הענקנו לחתול טיפול תומך, למרות שידענו שסיכויי ההישרדות שלו קלושים",

 

"שאלנו את בני המשפחה האם החתול בא במגע עם שושן צחור ואז הם נזכרו שאכן קיבלו כמה ימים קודם לכן זר פרחים גדול שכלל בתוכו שושנים צחורות", סיפר צדוק.

 

"ג'רי אהב כאמור להריח ולהתחכך בכל פרח בבית, וכשקיבלנו את הזר הוא בא לבדוק אותו מקרוב", נזכר שי. בביתו הוא מגדל עוד כלב ומספר חתולים אך למרבה המזל הם לא נפגעו מהפרח.

 

- מדוע הפרח השכיח נחשב לרעל קטלני לחתולים וכלבים?

 

"השושן הצחור רעיל ומסוכן לחתולים על כל חלקיו, אך חשוב לדעת כי ההרעלה נובעת לרוב עקב הימצאות האבקנים הצהובים. החתול בדרך כלל יעבור בסמוך לפרח, יריח אותו או יתחכך בו והאבקנים יידבקו לפרוותו", מסביר צדוק. "במהלך פעולת הטיפוח היומית בה ילקק החתול את פרוותו, הוא יחדיר את החומר הקטלני לגופו ומכאן קצרה הדרך לכשל כליות ולפגיעה עצבית קשה".

 

לדברי צדוק, גם כלבים חשופים לרעלן שבצמח אם יאכלו, יתחככו או ילקקו אותו. אך מאחר שחתולים נגישים יותר לצמחים או זרי נוי הממוקמים על רהיטים, הם מועדים יותר לפגיעה.

 

ניתן לאבחן כשל בכליות על ידי כך כשחיית המחמד שותה או נותנת שתן בתדירות גדולה וגם יורדת במשקל. "כדאי לשקול את החיה במהלך כל בדיקה וטרינרית שוטפת במהלך השנה, ולבקש לבצע בדיקות דם", מציין צדוק.

 

שי אבן סיפר שהוא ובני המשפחה לא הבחינו בשינוי בהתנהגותו או בתפקודו של ג'רי בימים הראשונים אחרי ההרעלה, מאחר שממילא לא היה חתול אקטיבי במיוחד. הם גם לא הבחינו לדבריהם בהקאות או בחילות. "אחרי שידענו כי השושן אחראי למצבו הקשה של ג'רי, זרקנו את הזר לפח כדי למנוע הרעלה של שאר החיות בבית", אמר שי.

 

לאחר שהתברר שאין סיכוי להציל את ג'רי, הוא הורדם כדי לגאול אותו מייסוריו. "זה לא קל לאבד חבר טוב שנמצא איתך כל יום, ישן איתך במיטה ואוהב לקבל ליטופים", אומר שי. "נותר חלל אחרי לכתו ואני מקווה שלפחות בעלי חתולים וכלבים אחרים בארץ, ידעו מעתה לשמור על חיות המחמד שלהם מפני השושן הצחור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שושן צחור. האבקנים מסוכנים לחיות המחמד
צילום: ארז ארליכמן
ג'רי. בני המשפחה לא הבחינו בשינוי בהתנהגות
צילום: שי אבן
מומלצים