שתף קטע נבחר

עונשים מרתיעים לעברייני מין? רק בתקיפה רביעית

מסמך מטריד שהוצג בכנסת - בעניינו של פדופיל שעליו נגזרו שוב ושוב עונשים קלים בעסקאות טיעון - ממחיש כיצד רשויות החוק מקלות עם תוקפים, ובכך מקרבות את המקרה הבא

טיפול רשלני של המדינה בעברייני מין? מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, הביע היום (שני) בכנסת ספק רב לגבי יכולתם של שירות המבחן ושל בתי המשפט לאתר בזמן עברייני מין מסוכנים, ולמנוע את פגיעתם בילדים.  את דבריו מגבה מסמך שהוגש לוועדת חוקה, חוק ומשפט, בו הוצג מקרה שאמור להטריד כל הורה בישראל: טיפול של המדינה בעבריין מין סדרתי, מורה במקצועו, שמעלליו נמשכו 14 שנים.

 

אותו עבריין הועמד לדין ארבע פעמים בגלל פגיעות מיניות בילדים. בשני המקרים הראשונים קיבל עונש קל. בשלישי טרם נגזר דינו, אולם בינתיים נוסף התיק הרביעי - שבו נגזרו עליו 25 שנות מאסר.

 

"העונש הכבד שהאיש קיבל לאחרונה רק מדגיש את התמיהה, שמא ניתן היה למנוע חלק ממעשיו המאוחרים, לו היתה התייחסות חמורה יותר למעשיו בתיקים הראשונים", אמר קדמן בדיון, שעסק בהצעת הממשלה לתיקון חוק ההגנה על הציבור מעברייני מין.

 

מאסר על תנאי, עסקאות טיעון, ו"הנאשם הסיק את לקחו"

במקרה התקיפה הראשון, בשנת 1996. הקורבן היתה ילדה בת 13, בת השכנים. הוא נאשם במעשה מגונה בפומבי וברמזים מגונים, ונגזר עליו מאסר על תנאי לתשעה חודשים. העונש הקל נבע מתסקיר של שירות המבחן למבוגרים, שקבע כי "הנאשם הסיק את לקחו ולא יחזור על מעשיו לעתיד לבוא".

לדברי קדמן, "שירות המבחן אמנם לא ידע שאותו אדם יפגע בשנים הבאות פגיעות מיניות קשות בגיסותיו ובתלמידיו, אבל הדבר מעלה סימני שאלה לגבי רצינות התסקיר והערכות המטפלים". הוא הביע פליאה על כך שבית המשפט נתן יד לעסקת הטיעון, וגזר עונש קל.

 

במקרה השני, בשנת 2000, נאשם המורה במעשים מגונים בשלושה מתלמידיו, בני 11-13. הוא קיבל שישה חודשי עבודות שירות, ו-24 חודשי מאסר על תנאי. העונשים נגזרו, כמיטב המסורת, בעסקאות טיעון, "לאחר שהתברר כי כל ההנחות לגבי שיקומו של האיש כביכול, היו מוטעות והאיש חוזר ופוגע מינית, הפעם בתלמידיו", כפי שהדגיש קדמן. "השופט הביע תמיהה כיצד הגיעה התביעה להסדר טיעון, והתעלמה מהסלמת מעשי הנאשם".

 

אולם גם השופט עצמו זוכה לביקורת מקדמן: "השופט הציע לתביעה לעשות חושבים פעם נוספת בעסקאות ובעבירות מסוג זה, כשלא מדובר במעידה חד פעמית,

אך זה לא מנע ממנו לאשר את העסקה ואת העונש הקל להחריד שהוטל על הנאשם".

 

בתיק השלישי, נאשם המורה במעשה סדום בתלמיד שלו, "אבל האישום הוחלף בעסקת טיעון לניסיון למעשה סדום, כשהתביעה מסתפקת בדרישה לארבע שנות מאסר, עם כל הרקע של הנאשם והרשעותיו הקודמות". חלפו מאז חמישה חודשים, אבל גזר הדין טרם ניתן.

 

בתיק הרביעי, החמור ביותר, הואשם במעשי אונס ומעשי סדום במשך חמש שנים בגיסתו. הוא החל בהם ב-1992, כשהיתה בת עשר. בעקבותיה, החל להתעלל גם באחותה הצעירה. הראשונה התלוננה עליו כשמלאו לה 25. התיק נפתח לפני שנתיים, וגזר הדין ניתן לפני שלושה חודשים. ב-25 השנים הקרובות, אם לא יקוצר העונש, הוא לא יתקוף ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיהה. יצחק קדמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים