שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עמנואל סוערת: נערות נהגו במסלול הקרטינג
  אחד הרבנים התרעם. "הוא נכנס למסלול, הקים את הבנות, הרים את הכלים ופשוט שבר אותם", שחזר בעל העסק. עוזר הרב: "המכוניות נהפכו, אך לא נשברו". ומה הקשר למאבק העדתי?

  סערה חדשה בעמנואל הקשורה לנערות, והפעם על גלגלים: הרב יהוידע גדסי, רבם של החוזרים בתשובה מקרב יוצאי בני עדות המזרח ביישוב החרדי, גרם לפני כמה ימים לנזק במתקן הקרטינג בעיר - רק מפני שנערות נהגו במכוניות הקטנות. בתגובה, הושחת רכבו הפרטי של הרב.

   

  שש שנים שרד מתקן הקרטינג ביישוב החרדי עמנואל שבשומרון, ופעל במהלך הקיץ - מסלול אחד צנוע, בו ארבע מכוניות בלבד. ביום רביעי האחרון עורר המתקן סערה ביישוב, כשכמה נערות השתעשעו בו. "לרוב זה לא קורה, אני מכבד את רוח המקום, אלא שפועל שלי הביא כמה בנות משפחה שרצו נורא להתנסות. אז הרשיתי להן", סיפר ל-ynet עמרם גוטמן, אחד מבעלי המקום.

   

  אבל לא כולם ביישוב אהבו את העובדה שלנערות התאפשר לשבת מאחורי ההגה. אחד הנוכחים הזעיק את הרב גדסי. "הוא נכנס לתוך המסלול, הקים את הבנות, הרים את הכלים, ופשוט שבר אותם. הוא הפך אותם וזרק על הרצפה, תוך שרבוב לא מעט קללות", סיפר אחד מעדי הראייה.

   

  בהמשך לדברים, סיפרו עדים למקרה כי חסידיו של הרב גדסי באו ועל פי הוראתו הורידו את הכלים ממסלול הקרטינג, לפני תום שעות הפעילות. רק לאחר דין ודברים עם בעלי המקום, נאות הרב והורה להציבם במחסן בית העסק.

   

  "בדיוק הגעתי, ניסיתי לדבר עם הרב, אבל הוא אמר לי שאין על מה לדבר. הוא צעק שפתחתי בית בושת, ולא יכולנו לעשות כלום. הוא פשוט הוריד שלוש מכוניות מהמסלול. אין יותר מרגיז מזה", אמר גוטמן. "צריך לזכור שמדובר במתקן שהנוער עושה בו כמה סיבובים בערב, והולך רגוע הביתה. הוא לקח להם את הכיף הזה". לדבריו, הוא ושותפיו, ישראל סולמון ושלום חוטר, מתכוונים להגיש תלונה בימים הקרובים.

   

  "נזק של אלפי שקלים"

  לדברי גוטמן, בשל הנזק שנגרם לכלי הרכב הוא איננו יכול להפעיל שוב את המתקן. "מדובר בנזק של אלפי שקלים הנדרשים לתיקון, ואני גם מפסיד אלפי שקלים על ימי פעילות שבוטלו. הזמנתי משטרה, אך השוטר הקהילתי ביטל אותה כי לא היתה אלימות לדבריו".

   

  אבל הרוחות בעיר לא שקטו. כמה ימים לאחר מכן, בשעת לילה, חיבלו אלמונים ברכבו של הרב גדסי. הם ניקבו את גלגלי הרכב, ואף ניפצו את אחת משמשותיו. לדברי תושבים במקום, מדובר בבני נוער שהיו מתוסכלים ממעשיו של הרב. אך גוטמן טוען כי הרב מאשים אותו. בעל הקרטינג נלקח לחקירה במשטרה ושוחרר בסיומה.

   

  לדבריו, במקביל לחקירה סינן הרב גדסי לעבר אמו של גוטמן כי היא "צריכה ללכת איך שבעלה הלך". אביו של גוטמן, הרב דב משה גוטמן, נהרג בפיגוע ביישוב לפני כמה שנים. "אמי לא הפסיקה לבכות, אני ישן איתה", הוא סיפר. "אני תושב המקום 21 שנה, ניסיתי להרגיע אותו בעת האירוע, אך הוא לא הקשיב. זו אלימות לשמה".

   

  בסביבתו של הרב גדסי מציירים תמונה אחרת לגמרי. עוזרו של הרב, אופיר שלוש, אמר ל-ynet כי לאחר שהופר ההסכם על פיו רק בנים ינהגו במכוניות הקרטינג, אכן סגרו הרב ואנשיו את המתחם. "המכוניות נהפכו, אך לא נשברו", הוא אמר. עוד טען שלוש, כי העניינים לובנו, ובאו על מקומם בשלום, וכי הרב מעולם לא הטיח את הדברים במיוחסים לו בפני אמו של גוטמן.

   

  אחד מתושבי עמנואל טען בשיחה עם ynet כי זו לא הפעם הראשונה שיש חיכוכים ביישוב עם אנשי הרב גדסי, שתמך במאבק נגד ההפרדה בבית הספר, וכי הפרשה מצביעה על כך שהעניין העדתי אינו חזות הכל ביישוב. "עם כאלה אנשים אנו צריכים ללמוד בבית הספר? כאלה שדרכם היא אלימות? איפה כולם שיזעקו כעת על ההתנהלות הבריונית?".

   

  במשטרת מחוז שומרון מסרו בתגובה כי אכן הוגשה תלונה מצד הרב גדסי על גרימת נזק לרכבו. לדברי המשטרה, נחקרו מספר מעורבים, והחקירה בעיצומה.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים