שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרמטכ"ל: המשטים ייבלמו בחומת המגן שלנו
  לאחר שהעיד בוועדת טירקל על הכישלון בפעולת השייטת, אמר אשכנזי בטקס סיום קורס חובלים כי "בזכות הבוגרים אנחנו יודעים שהספינות הבאות ייבלמו בחומת המגן של מדינת ישראל וחיל הים". מפקד החיל: "ההרוגים מה'מרמרה' - רוצחים"

  שעות אחרי שקיבל אחריות על פעולת השייטת על ה"מרמרה", הגיע הרמטכ"ל לטקס סיום קורס חובלים - והודה לבוגרים הקודמים של הקורס. "בזכותם אנחנו יודעים כי המשטים הבאים שינסו לפרוץ את גבולותינו ואוניות הנשק שיבקשו לחמש את ארגוני הטרור ייבלמו בחומת המגן של מדינת ישראל וחיל הים", אמר רב-אלוף גבי אשכנזי בטקס בבסיס חיל הים בחיפה.

   

   

  "בימים אלה", הוסיף, "כשלב הים וחופיו של המזרח התיכון סוערים יותר מבעיתות שגרה, מביטים כולנו לעבר מסע הדה-לגיטימציה שמקיימים אויבינו, ולעבר המשטים הבאים נגד מדינת ישראל". בפני ועדת טירקל, בה העיד הבוקר הרמטכ"ל, יעידו בין היתר גם הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף אביחי מנדלבליט, והעומד בראש ועדת החקירה הצבאית, האלוף במיל' גיורא איילנד.


  הרמטכ"ל אשכנזי בטקס (צילום: אחיה ראב"ד)

    

  מפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום (צ'ייני), התייחס גם הוא לאירועי המשט ואמר כי מדובר ב"משט שנאה" של שש אוניות לעבר מדינת ישראל. חיל הים, לדבריו, ביצע את המשימה המוטלת עליו, עצר את כל השש והוביל אותן לנמל אשדוד: "על ה'מרמרה' נתקלו החיילים בקבוצה של מחבלים-רוצחים שמטרתם להרוג את חיילינו. הכוח פעל במהירות תוך הפעלת טוהר נשק וערכיות גבוהה". את תשעת ההרוגים מקרב נוסעי האוניה כינה "רוצחים שניסו לפגוע בחיילים".

    

  סגן השר וילנאי: ההשתלטות - הצלחה מדהימה

  עוד הוסיף האלוף צ'ייני, כי החיל תחקר את המבצע כדי שיוכל להיות ערוך גם למבצעים הבאים: "אני גאה לומר שכוחות חיל הים ערוכים לכל משימה שתוטל עליהם". סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, התייחס גם הוא להשתלטות על המשט והגדיר אותה "הצלחה מדהימה, תוך הפגנת מקצועיות וקור רוח".

    

  לקורס החובלים ה-121 שהסתיים היום יש 38 בוגרים. בניגוד למחזורים קודמים, לא היו נשים בין המסיימים. בין האורחים שהגיעו לטקס בלט סבו של החייל החטוף גלעד שליט, צבי.

   

  הבוקר, בעדותו בוועדת טירקל, שפך אשכנזי אור על הכשלים המודיעיניים לפני הפעולה לעצירת המשט הטורקי לעזה: "השגיאה המרכזית, כולל שלי, הייתה שחשבנו שעל הסיפון יהיו 10-15 אנשים. אנחנו נזרוק רימוני הלם, הם יזוזו ואז נוכל תוך דקה להוריד 15 לוחמים. פה הייתה השגיאה, היינו צריכים להתאים תנאים ולצבור כוח בהכי מעט זמן. היה צורך לבצע ירי עם נשק מדויק, כדי לנטרל את מי שמונע לרדת, דבר שיקטין את הסיכון לחיילינו. זה הלקח המרכזי לפעולה הבאה".

   

  הרמטכ"ל התגאה בחיילים ואמר כי הם"פעלו באומץ לב, במוסריות ובהתאם לערכי צה"ל", אך הודה כי הצבא לא חקר לעומק את ארגון ה-IHH. "הוא לא היה בסדר העדיפויות כי אינו מוגדר כארגון טרור והוא נמצא בטורקיה, שאיננה מדינת אויב", אמר בעדות.

   

  Read this article in English

   

   

  בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרמטכ"ל בטקס, הערב
  צילום: שי וקנין
  על סיפון המרמרה. "הצלחה מדהימה"
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים