שתף קטע נבחר

מנכ"ל העבודה על נאום הנחשים: לפטר את יעלון

סערה פוליטית בעקבות דברי המשנה לרה"מ נגד שר הביטחון, שנחשפו ב-ynet. וייצמן שירי, מקורבו של ברק, אמר כי אם נתניהו לא יפטר את יעלון, הוא יכנס המפלגה. "זו השתלחות חסרת מעצורים, יש שרים שלא מבינים מהי אחריות קולקטיבית"

נאום "הנחשים 2", שנחשף ב-ynet, מחולל סערה במערכת הפוליטית. מנכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ לשעבר ויצמן שירי, דורש הבוקר (יום ו') מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגנות בצורה פומבית את השר משה (בוגי) יעלון, בעקבות דבריו נגד שר הביטחון, אהוד ברק. שירי מאיים כי אם נתניהו לא יפטר את יעלון על דבריו שנחשפו ב-ynet, הוא יפעל לכינוס מוסדות מפלגת העבודה כדי לדון בפרישה מן הממשלה.

 

שירי אמר כי "כנראה שיש שרים שלא מבינים מהי לקיחת אחריות הנובעת מאחריות קולקטיבית", בתגובה לביקורת החריפה של יעלון. השר לעניינים אסטרטגיים, המשמש גם כמשנה לראש הממשלה, אמר בהתייחס לברק כי "אירועי השבוע האחרון מחדדים את מה שאמרתי על הנחשים בקריה".

יעלון אמר את הדברים בפורום סגור בבית פרטי בנס ציונה, בנוכחות חברי ליכוד, על רקע המתיחות בצמרת צה"ל בשל פרסום "מסמך גלנט", ובשל גלגול האחריות של ברק בוועדת טירקל.

 

לדברי מנכ"ל מפלגת העבודה, "אם נתניהו לא יפעל, אני אדאג לכנס את מוסדות מפלגת העבודה, ולדון בכל מערכת היחסים בין השרים בממשלת נתניהו, ובאי לקיחת אחריות הנובעת מן האחריות הקולקטיבית. יש כנראה שרים בממשלה שלא מבינים את משמעותה, ובטח ובטח שרים בשביעייה".


נתניהו בין ברק ויעלון. צרות בשביעייה (צילום: אלכס קולומויסקי)

 

"אני רואה בצורה חמורה ביותר את ההשתלחות חסרת המעצורים של יעלון", אמר שירי, מקורבו של ברק. "אם אכן השר יעלון לא תפקד ולא לקח את האחריות המחייבת אותו על פי חוק, לא נותר לראש הממשלה אלא לפטרו. אם לא יעשה כך, לא נותר לכנס את מוסדות מפלגת העבודה ולדון בפרישה מן הממשלה".

 

בתגובה לדברי שירי קרא לו יו"ר הקוליאציה, ח"כ זאב אלקין לעשות "בדק בית". "אני מציע לוייצמן שירי לעסוק בפתרון הבעיות הרבות במפלגתו במקום לתת עצות לראש הממשלה. רצוי שויצמן יתרכז בלהסביר לחברי כנסת במפלגתו שמתבטאים בדחיפות נגד הממשלה ומצביעים נגדה מהיא אחריות קולקטיבית".

 

בקדימה תוקפים: "אין מנהיגות, יש רק כסת"ח"

גם באופוזיציה תוקפים בחריפות את נאום הנחשים. ח"כ נחמן שי מקדימה הגיב: "דברי יעלון מחזקים את תחושת המיאוס של אזרחי המדינה, בסופו של שבוע שבו מנהיגיהם התחרו בפריקת אחריות ובהטלתה איש על כתפי רעהו. ישראל אינה גן חיות ומנהיגיה זקוקים ליותר מאשר ידע בזואולוגיה כדי להוביל".

 

גם ח"כ מגלי והבה מקדימה תקף את יעלון. "במקום לחכות שכל אחד משרי השביעיה יברח בתורות מאחריות, כדאי להם כבר עכשיו לקבוע שהאחראי לכל הבעיות הוא הש.ג בכניסה לבסיס השייטת ובכך יבוא לציון גואל".

 

ח"כ שלמה מולה, אף הוא מקדימה, אמר כי "ממשלה ששריה מזלזלים ותוקפים אחד את השני היא ממשלה חלשה ומעורערת.

אין מנהיגות, אין אחריות, יש רק כסת"ח. כל עוד אלה מקבלי ההחלטות, אין להתפלא שמצבנו לא משתפר".

 

בעת עצירת המשט שהה רה"מ בקנדה והשר יעלון מילא את מקומו. לדבריו, "שר הביטחון לא נתן לאיש להיות מעורב וכעת הוא מגלגל אחריות על כולם". הוא יישר קו עם העדות שמסר ראש הממשלה לוועדת טירקל, ואישר כי השרים אכן דנו רק בהיבטים התקשורתיים של עצירת המשט. לדבריו, "בשביעייה לא התקיים דיון על האלטרנטיבות. עסקנו בהיבטים הסברתיים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עקץ את ברק. השר יעלון
צילום: AP
גלגל אחריות לצבא. ברק בטירקל
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
לפטר את בוגי. ויצמן שירי
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים