שתף קטע נבחר

איך משחזרים את טעם הוויסקי של סר שקלטון?

לא שותים את ההיסטוריה: ארגז של וויסקי שהיה קבור תחת הקרח באנטארקטיקה במשך כ-100 שנה, נפתח אחר הצהריים (יום ו') לראשונה. הארגז נמצא ב-2006 בבקתה של חוקר הקוטב הנודע סר ארנסט שקלטון, אולם עקב מעטה הקרח שתחתיו היה קבור - נשלף על-ידי משלחת מניו-זילנד רק בשנה שעברה. 

 

הארגז הועבר להפשרה איטית והדרגתית בשבועות האחרונים במוזיאון קנטרברי שבעיר כרייסטצ'רץ'. בתוכו נמצאו 11 בקבוקים של ויסקי מסוג "מק'קינלי אנד קו" (Mackinlay & Co) עטופים בנייר ובקש, שנועדו להגן עליהם מטלטלות המסע הנועז שערך שקלטון לקוטב ב-1907.  


הבקתה של סר שקלטון (צילום ארכיון: AP)

 

למרות שהארגז כולו נמצא קפוא, הוויסקי עצמו נותר נוזלי כיוון שהטמפרטורה באזור בו נמצא לא הייתה נמוכה מספיק. על הבקבוקים מצויינות שנות ייצור המשקה - 1896 ו-1897. לדעת מומחים, הוויסקי שבבקבוקים נשמר ככל הנראה באופן יוצא דופן. הוויסקי צפוי לעבור בדיקה כימית בניסיון לשחזר את המתכון המקורי שאבד עם השנים.

 

הדגימות שיילקחו וכן מסקנות הבדיקה הכימית יועברו לחברת "ווייט אנד מק'קיי" הסקוטית, שקנתה את מזקקת הוויסקי של מק'קינלי לפני שנים רבות. לאחר מכן, יוחזר הארגז לבקתה שבה נמצא בקוטב.

 

"הבטתי בארגז, ובכנות, הדופק שלי התחיל לרוץ. זה היה מדהים. הארגז נראה כמו ארגז של חלוצים, מעוצב מעץ ומסמרים המבצבצים ממנו", סיפר בהתרגשות מומחה הוויסקי הסקוטי, מייקל מילנה שצפה בפתיחת הארגז. "הייתי משלם כל מחיר עבור טעימה מהוויסקי, אבל זה לא יקרה ואני לא מתכוון לקוות לזה. אם אי פעם תהיה הזדמנות לטעום מהוויסקי הזה - זה יהיה נפלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סר ארנסט שקלטון
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים