שתף קטע נבחר

אוסטרליה: ביקשה להעיד עם רעלה - וסורבה

עדת תביעה ביקשה להופיע בבית המשפט כשפניה מכוסות לגמרי - למעט העיניים. השופטת קבעה שחשיפת הפנים תשים את העדה ב"מצב לא רגיל של פגיעות" - אך פסקה נגדה

בית משפט באוסטרליה דחה אתמול (ה') בקשה של אשה מוסלמית למסור עדות כשהיא עוטה רעלה על פניה. זו הפעם הראשונה שבה נדרש בית משפט באוסטרליה לסוגייה - דבר שעורר עניין רב במדינה וגרר השוואה למדיניות של צרפת ובלגיה בנושא.

 

שאונה דין, שופטת בבית משפט מחוזי במערב אוסטרליה, פסקה כי יהיה זה "בלתי הולם" שמוסלמית שהזדהתה בשם תסנים, תופיע עם פנים מוסתרות לחלוטין במהלך מתן עדותה.

 השופטת נימקה את החלטתה בכך שעטיית רעלה "תפגע ביכולת של חבר המושבעים להעריך את מי שעומדת מולו".

 

תסנים, מורה ללימודי האיסלאם בת 36, עוטה רעלה בכל עת שהיא נמצאת מחוץ לביתה - מאז גיל 17. היא עתידה לשמש עדת תביעה במשפט נגד מנהל מכללה מוסלמית לנשים בעיר פרת'. המנהל מואשם כי ניפח את מספר התלמידות בבית ספרו, על מנת לקבל כסף מהרשויות באוסטרליה.

 

עורכי דינה של תסנים ביקשו שהעדה תחשוף את עיניה בלבד, בעוד שיתר חלקי הפנים ישארו מכוסים לחלוטין. לטענתם, חוסר הנוחות שתחוש האשה כשפניה יהיו חשופות עלול לפגוע בעדותה.

 

השופטת דין הגיבה לטענות באומרה כי לתסנים יש "זכות להבעה דתית" וציינה שהסרת הרעלה תשים אותה ב"מצב לא רגיל של פגיעות".

 עם זאת, שללה השופטת לבסוף את הבקשה, כדי להיות "הוגנת כלפי כל האנשים המעורבים במשפט".

 

באוסטרליה נשים רבות עוטות על ראשן כיסוי ראש, אך הסתרה מוחלטת של הפנים נחשבת לדבר נדיר. הנושא מעורר עניין רב גם במערכת הפוליטית במדינה, שהבחירות בה יתקיימו בשבת הקרובה. טוני אבוט, מנהיג האופוזיציה ומי שמקווה להפוך לראש הממשלה, אמר שהוא רואה בכיסוי מלא דבר "מתריס". הוא הביע תקווה לראות פחות ופחות אוסטרליות לובשות בורקה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים