שתף קטע נבחר

צרפת: בית הנבחרים אישר איסור לבישת בורקה

הבית התחתון בפרלמנט הצרפתי אישר את החוק שקובע כי לבישת רעלה המסתירה את הפנים והגוף בציבור אינה חוקית. העוברות על החוק ייקנסו, וכך גם גברים שיכריחו את רעיותיהם ללבוש בורקה. הציבור הביע תמיכה גורפת במהלך

בית הנבחרים של צרפת אישר היום (ג') את החוק שמקדמת הממשלה ואשר אוסר על אזרחים "להסתיר את פניהם" במרחב הציבורי במדינה. לאיש אין ספק שהחוק מופנה כלפי נשים מוסלמיות שעוטות על ראשן בורקה, על אף שמספרן בצרפת כולה עומד על כ-2,000 בלבד.

 

336 מחוקקים הצביעו בעד החוק, ורק אחד התנגד. רוב חברי המפלגה הסוציאליסטית החרימו את ההצבעה, בשל התנגדותם לנוסח החוק. בכך הפכה צרפת למדינה השנייה באירופה שבית הנבחרים שלה נוקט הליכים להוצאת הבורקה אל מחוץ לחוק. המדינה הראשונה שמחוקקיה הצביעו בנושא היא בלגיה, שהבית התחתון בפרלמנט שלה תמך בהצעה בחודש אפריל.


אשה עטויה ברעלה מול סניף דואר ליד העיר ליון, היום (צילום: AFP) 

 

החוק, האוסר על לבוש המכסה את הפנים ואת הגוף בציבור, צפוי להיכנס לתוקף בשנה הבאה, אחרי תקופת ביניים שתאפשר לתושבים "ללמוד" את פרטיו, ויאושר סופית בסנאט בחודש ספטמבר. העוברים על החוק צפויים לקבל קנס בסך 150 אירו או לעבור השתלמות בעקרונות האזרחות של הרפובליקה הצרפתית.

 

ליוזמי החוק בממשלתו של ניקולא סרקוזי היה חשוב להבהיר שמטרתו להילחם בדיכוי נשים. לכן גם אדם שיכריח אשה לכסות את פניה בציבור יהיה

צפוי לעונש מאסר מקסימלי של שנה ולקנס בסך 30 אלף אירו - ואף כפול מכך כאשר מדובר בקטינה.

  

שרת המשפטים, מישל אליו-מארי, אמרה בשבוע שעבר עם פתיחת הדיונים על הצעת החוק ש"אשה שמכסה את פניה בציבור, בין אם מרצונה החופשי ובין אם לא, מפריעה לסדר הציבורי" עוד הוסיפה אליו-מארי שמעשה זה "מצביע על הסתגרות ובדלנות, ולכן מנוגד לעקרונות החוקה".   

 

מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית מגנה אף היא את נוהג לבישת הבורקה, אך מבקרת את הממשלה על הדרך שבה בחרה להילחם בתופעה. נבחריה הזהירו שהחוק עשוי להיפסל על ידי מועצת החוקה או בית הדין האירופי, ולפיכך הציעו להסתפק באיסור לבישת הבורקה במוסדות ציבוריים ובשטחי מסחר.


שרת המשפטים נואמת אחרי ההצבעה היום (צילום: רויטרס)

 

מנהיגי הסוציאליסטים האשימו את יוזמי החוק בכך שהם משחקים לידי הימין הקיצוני. "באמצעות הגזירה הזו מנעתם יצירת קונצנזוס אמיתי", הטיח הסוציאליסט ז'אן גלוואני במנהיג מפלגת השלטון באסיפה הלאומית, ז'אן-פרנסואה קופה.

  

הסקרים, לעומת זאת, מראים שהציבור הצרפתי תומך באופן עקבי באיסור הבורקה. מפלגת האופוזיציה הבינה לאן נושבות הרוחות והודיעה מבעוד מועד על החלטתה להימנע במהצבעה. היא נימקה את החלטתה ב"אחריות לאומית". קופה, מצדו, כינה את החלטתם "צבועה" ואמר: "אתם מעדיפים לזלזל בתחושותיו של הציבור, רק לא להצביע יחד עם הימין".

 

גם נציגי המפלגה הקומוניסטית בחרו להימנע מהצבעה על החוק שלטענתם "תורם לדעות קדומות על הקהילה המוסלמית". עם זאת, כמה חברי פרלמנט ממפלגות שמאל שונות, שהביעו בעבר תמיכה בחוק, רמזו על כוונתם להצביע בעדו. מפלגת הירוקים, על שלושת נציגיה, היא היחידה שהודיעה לפני ההצבעה על החלטתה להתנגד לו במליאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא בציבור. אשה רעולה
צילום: AFP
הישג בפרלמנט. סרקוזי
צילום: AFP
מומלצים