שתף קטע נבחר

טליבאן: האמריקני החטוף התאסלם ומאמן אותנו

לדברי אחד משוביו של בו ברגדאל, שמוחזק בידי הארגון הקיצוני באפגניסטן כבר יותר משנה, החייל החטוף לימד את לוחמי טליבאן טכניקות של ייצור פצצות והמיר שמו ל"עבדאללה". הוא סיפר כי כשנחטף היה מבועת, אך כעת "הוא רגוע בחברתנו"

אחד משוביו של החייל האמריקני בו ברגדאל, שנפל בשבי הטליבאן באפגניסטן לפני יותר משנה, טען כי החייל החטוף מלמד את לוחמי הארגון האיסלאמי הקיצוני לייצר פצצות ולהציב מארבים. העיתון הבריטי "סנדיי טיימס" דיווח היום (א') כי גורמים רשמיים במודיעין האפגני אישרו את הדברים.

 

ברגדאל נחטף ביוני 2009 במזרח אפגניסטן, וככל הידוע הוא החייל היחידי מצבא ארה"ב שמוחזק כעת בידי הארגון. אחד

משוביו סיפר ל"טיימס" כי החייל בן ה-24 התאסלם, וכעת עונה לשם "עבדאללה".

 

סגן מפקד הטליבאן במחוז פקטיקה, המכנה עצמו חאג'י נדים, סיפר לעיתון כי ברגדאל לימד אותו כיצד לפרק טלפון סלולרי ולהפוך אותו לשלט רחוק עבור מטעני צד. לדברי נדים, החייל אימן אותו גם בהצבת מארבים.

 

"את רוב הדברים שהוא לימד אותנו כבר ידענו", סיפר המפקד. "כמה מעמיתיי סבורים שהוא מעמיד פני מוסלמי כדי להינצל וכדי שהם לא יערפו את ראשו". גם גורמי מודיעין אפגנים מאמינים כי ברגדל "משתף פעולה עם הטליבאן" ומשמש עבור לוחמי הארגון כיועץ, בבסיס באזור שבטי במדינה.

 

נדים גם שפך אור על נסיבות חטיפתו של החייל האמריקני. לדבריו, אחרי שעזב את עמדתו עם חייל אפגני ביוני אשתקד, השניים נצפו נכנסים לכפר סמוך. קבוצה של שמונה חמושים

מהטליבאן שהייתה בסביבה קיבלה הודעה על כך, התנפלה על השניים והרגה את החייל האפגני.

 

לדבריו, ברגדאל רותק לקרקע וצווה להתפשט ולעטות על עצמו בגדים אפגניים. חוטפיו נפטרו מכל בגדיו ורכושו מחשש

שיש עליהם אמצעי מעקב. הוא סיפר כי החייל האמריקני היה תחילה מבועת וחשש שראשו ייערף, אך לפי נדים, מאז הוא הפך "רגוע מאוד בחברתנו".

 

באפריל השנה פרסם הטליבאן סרטון וידאו שבו נראה ברגדאל מתחנן על חייו. "אני אסיר. אני רוצה ללכת הביתה", אמר ברגדאל בסרטון, שבו נראה במצב בריאותי טוב ואף ביצע שכיבות סמיכה מול המצלמה. "אתם יודעים, הגברים האפגנים בבתי הסוהר שלנו רוצים גם הם לשוב לבתיהם. שחררו אותי, תעשו הכל כדי שאחזור הביתה", קרא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בו ברגדאל. "נפטרנו מבגדיו מחשש למעקב"
צילום: AP
מומלצים