שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  פוטר כי התחיל עם בחורה - או בגלל שהוא דתי?
  צעיר מנתניה עבד חודש כמאבטח בחוף הים, פוטר, ועתר לבית הדין לעבודה בטענה שהעירייה, שקיבלה אותו למרות שאינו יכול לשמור בשבתות, התחרטה ודרשה ממנו לעבוד בשבת. העובד: "זאת אפלייה". בעירייה מכחישים. גורם המעורה בפרשה: "הוא התחיל עם בחורה בזמן המשמרת, וזאת עבירה אתית"

  האם צעיר דתי יכול לעבוד כמאבטח בחוף הים, אף שאינו יכול לשמור בשבת? והאם למאבטח צעיר בחוף הים אסור להתחיל עם בחורות בזמן עבודתו? בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב יצטרך להתמודד בקרוב עם שתי השאלות הללו - ששתיהן עוסקות באותו אדם עצמו.

   

   

  ירון (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת) התקבל לפני חודשיים לעבודה כמאבטח בחוף הים בנתניה. הוא הועסק בחברת כוח האדם והאבטחה לביא ביטחון,

  שעבדה כקבלן משנה של עיריית נתניה. חודש לאחר שהחל לעבוד, הוא פוטר, ואתמול (א') הוא עתר לבית הדין וטען כי הסיבה לכך היא שהעירייה התחרטה על ההחלטה להעסיק אותו כיוון שאינו עובד בשבת.

   

  ירון נפגש, לטענתו, עם המנהל שלו, האחראי על החופים בעיריית נתניה, יעקב סולם, וזה הודיע לו כי הוא מפוטר. "אני צריך עובדים שקורעים את התחת", אמר סולם לירון, לטענתו, "יש אנשים שקורעים את התחת בשבתות, ואי אפשר שאתה לא תעבוד". ירון אמר לו כי מדובר בעניין דתי, וכי לפי החוק אסור לפטר אותו בשל סירוב לעבוד בשבת, אך נראה כי סולם לא השתכנע.

   

  "ירון התקבל לעבודה כשהוא מצהיר מפורשות שהוא אדם דתי ואינו מוכן לעבוד בשבת, וניתן לראות זאת כיוון שהוא חובש כיפה", נכתב בתביעה שירון הגיש באמצעות עורך הדין אורי שבי, "ירון סייע למצוא עובד שהיה מוכן לעבוד בשבת במקומו. אבל לאחר מכן הוא פוטר והעובד (החילוני, שהועסק במקומו בשבתות, ת.ג) הועסק במקומו. סולם אמר לירון במפורש כי הוא מפוטר מאחר ואינו יכול לעבוד בשבתות". "התייחסו אלי כמו נייר טואלט שזורקים בגמר השימוש", אומר ירון.

   

  להתחיל עם בחורות? לא בזמן המשמרת

  בעירייה ובחברת לביא מכחישים מכל וכל שזאת הייתה עילת הפיטורים. ואולם, גם אם אכן זאת הייתה העילה הרשמית להחלטה לפטר את ירון, האם זאת הייתה הסיבה האמיתית? גורם המעורה בפרטי הפרשה מספר סיפור אחר לגמרי: "ירון יכל להמשיך לעבוד גם בלי לעבוד בשבת. המנהלים הציעו לירון לעבור לחוף של דתיים בקריית צאנז, אבל ירון סירב. 

   

  "הסיפור הוא אחר לגמריי: ירון התחיל עם בחורה בזמן המשמרת שלו", טוען אותו גורם, "המציל בחוף תפס אותו ודיווח לממונים עליו. בעיריית נתניה זה נחשב לעבירה משמעתית. אם הוא רוצה להתחיל עם בחורות, שלא יעשה את זה בזמן המשמרת".

   

  ירון סירב להתראיין ולהגיב לטענות הללו. עורך הדין שבי מסר ל-ynet בשמו: "שקר וכזב. המאבטח פוטר בגלל שלא היה מוכן לעבוד בשבת. מדובר באפלייה מטעמי דת ואמונה, שהיא עבירה על חוק שוויון הזדמנויות בעבודה ועל שורת חוקי יסוד האוסרים על אפליה מכל סוג". 

   

  יצויין כי מיכאל לביא, בעל חברת לביא אבטחה, הוא אדם דתי, ממש כמו ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג. לביא אמר ל-ynet: "כאדם דתי, לא היה עולה על דעתי לפטר אדם בגלל שהוא לא עובד בשבת. סולם אמר לי שהוא מפטר את הבחור בגלל שאינו מתאים לעבודה, בלי להסביר ובלי לנמק. לא כל אחד מתאים לעבודה בחוף. הצענו לבחור עבודה אחרת והוא עדיין לא חזר אלינו". 

   

  מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "מדובר בעובד קבלן חדש שלא עבד על פי כללי העבודה ונהלי העירייה, והחברה הקבלנית התבקשה שלא לשלוח אותו לעבוד. אין שום קשר לנושא השבת. העירייה מתייחסת בכבוד לנהלי דתו של העובד, כמו לאלה של כל שאר העובדים". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פוטר כי התחיל עם בחורה - או בגלל שהוא דתי?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חוף הים בנתניה: אסור להיות דתי או שאסור להתחיל עם בחורות?
  צילום: עידו ארז
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים