שתף קטע נבחר

שבדיה פתחה מחדש החקירה נגד מייסד 'ויקיליקס'

אחרי שהוציאה צו מעצר בחשד לאונס ואז ביטלה אותו, הודיעה התביעה בשטוקהולם כי שוב שינתה את החלטתה. "בדיקה לעומק של הפרטים מצדיקה פתיחה מחדש של התיק", נמסר

התביעה הכללית בשבדיה הודיעה היום (ד') כי היא פותחת מחדש את החקירה הראשונית נגד מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס" החשוד באונס. ג'וליאן אסאנג' כבר טען שהחקירה נועדה להשחיר את פניו משום שחשף עשרות אלפי מסמכים מסווגים ובהם מידע רגיש על פעילות צבא ארצות הברית באפגניסטן.

 

משטרת שבדיה הוציאה צו מעצר לאסאנג' בעקבות דיווח בעיתון המקומי "דיילי אקספרסן" לפיו הוא אנס ותקף אשה בעת ביקורו במדינה. אולם לבסוף היא החליטה לזנוח את החקירה ולבטל את צו המעצר. התובעת מריאנה ניי אמרה היום שההחלטה התקבלה לאחר שפרטי התיק נבחנו לעומק.

 

"בחנו את כל חומרי החקירה מחדש, ואז קיבלתי החלטה לפתוח מחדש את התיק", אמרה ניי. "בדיקה לעומק של הפרטים מצדיקה פתיחה מחדש של התיק".

 

מייסד האתר הכחיש אז את ההאשמות נגדו וטען כי הוזהר על- ידי המודיעין האוסטרלי כי יהיו גורמים אשר ינסו להכפיש את שמו בעקבות כוונתו לפרסם מסמכים סודיים נוספים. אסנאג' התייחס לאזהרה שקיבל בראיון, שהעניק לרשת אל-ג'זירה בו אמר כי הוא מוטרד מעיתוי פרסום החשדות נגדו.

 

בסוף חודש יולי הדליף האתר לעיתונים "גרדיאן", "ניו יורק טיימס" ו"דה-שפיגל" מידע סודי רב. בין היתר נחשפו במסמכים שהודלפו מקרים בהם הרגו החיילים האמריקנים באפגניסטן אזרחים חפים מפשע.  המידע שפורסם הביך את הממשל בארצות הברית, שהזהיר כי פרסום מסמכים נוספים "יהיה הרסני ומזיק לשירותי הביטחון".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טוען לחפותו. אסאנג'
צילום: רויטרס
מומלצים