שתף קטע נבחר

אחרי 4 חודשים: מח'ול ייפגש ביחידות עם עו"ד

בית המשפט קיבל את עתירתו של אמיר מח'ול, הנאשם בריגול לטובת חיזבאללה, וקבע כי הוא יוכל להיפגש עם עורך דינו מבלי שמחיצה תפריד ביניהם. השופט: "יכולתו של הנאשם להתגונן היטב נפגעת על-ידי הצבת קושי זה. פקודה זו פסולה בעיני"

בית המשפט נגד שירות בתי הסוהר, בהחלטה נדירה: אמיר מח'ול, שנעצר בחודש מאי והואשם בריגול לטובת חיזבאללה ובסיוע לאויב במלחמה, יוכל להיפגש עם עורך דינו בבית המעצר מבלי שמחיצה תפריד ביניהם, בחדר המיועד למפגש עם עורכי דין. בהחלטת בית המשפט נמתחה ביקורת על שירות בתי הסוהר.

 

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל היום (ה') את עתירתו של העציר, הנמצא בכלא גלבוע. השופט אברהם אברהם קבע, כי הנהלים של שירות בתי הסוהר מהווים פגיעה בחוק יסוד. בהחלטתו הוא כתב: "אנו מדברים על מי שמוחזק כחף מפשע ונלחם על חפותו. יכולתו של הנאשם להתגונן היטב נפגעת על-ידי הצבת קושי זה". השופט הוסיף: "פקודה זו פסולה בעיני".

 

השופט אברהם קבע בהחלטתו, כי הפקודה המתייחסת למפגשי עורכי דין ועצירים ביטחוניים, ממנה עולה כי הם יערכו אך ורק מאחורי מחיצת זכוכית כשהשיחה מתנהלת באמצעות טלפון, מהווה פגיעה של ממש בזכות היסוד של עציר להיוועצות בעורך דין.

 

עוד קבע השופט, כי סעיף זה אינו עולה בקנה אחד עם הפקודה במלואה, הקובעת כי יש לאפשר מפגשים בין עורכי דין לעצירים, כשהתנאי היחיד הוא שהפגישה תעשה תוך פיקוח על תנועותיו של העציר. בהחלטה העלה השופט אברהם  תמיהה מדוע שירות בתי הסוהר מבחין בין עציר ביטחוני לפלילי. "פקודה כזו היא חריגה מההסמכה, שהסמיך המחוקק את מחוקק המשנה, אין בהוראת חוק זו הסמכה להציב מגבלות על האופן בו תיערך הפגישה".

 

בעתירה טען עו"ד אביגדור פלדמן, כי ייתכן שחלק מהשיחות הוקלטו. הוא טען, כי

 באולם הביקורים היה תלוי שלט ובו נכתב כי השיחות מוקלטות, אולם נציג שירות בתי הסוהר דחו את הטענה, ועורכי הדין של מח'ול חזרו בהם.

 

כתב האישום מפרט שורה של אישומים, לפיהם ריגל הנאשם - איש ציבור ידוע במגזר הערבי בחיפה - אחרי מתקנים ביטחוניים של השב"כ והמוסד, ובסיסים שונים של צה"ל עבור חיזבאללה. לאחר שנעצר, בחודש מאי, נמנע גם אז ממנו להיפגש עם עורך דינו. רק 12 ימים לאחר שנעצר התיר בית משפט למח'ול להיפגש עם עורך הדין, אבל בתנאים מגבילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמיר מח'ול. יוכל להיפגש ביחידות
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים