שתף קטע נבחר

99 מלקות לנידונה למוות באיראן: "לא צנועה"

טהרן מגיבה באגרסיביות לקמפיין לשחרור סקינה: ה"טיימס" פרסם תמונה שלה כביכול ללא כיסוי ראש - וכעת המורשעת בניאוף עומדת בפני עונש המלקות

ממשיכים להתעמר בנידונה למוות: האשה האיראנית, שנידונה למוות בסקילה לאחר שהורשעה בניאוף, עומדת כעת בפני עונש לא פחות כואב - 99 מלקות. הסיבה הפעם היא פרסום תמונה שלה כביכול ב"טיימס" הבריטי ללא כיסוי ראש (חיג'אב) - בה היא כלל לא המצולמת. לטענת בנה של סקינה מוחמדי אשטיאני (43), אמו נידונה לעונש המלקות בשל "הפצת שחיתות וחוסר צניעות".

 

הבן, סג'אד קאדרזאדה, טוען כי על העונש החדש סיפרו לו אנשים שהשתחררו באחרונה מהכלא בטבריז שבצפון-מערב איראן, שם כלואה אמו בארבע השנים האחרונות. לדיווח אין עדיין אישור ממקור רשמי באיראן. אם הדיווח יתברר כנכון הרי ששלטונות איראן החליטו להגיב לקמפיין הבינלאומי לשחרורה של סקינה במסר של אזהרה, כי מי שתסבול מכך היא סקינה עצמה.

 

ההאשמה מתבררת כחריגה עוד יותר, נוכח העובדה שהתמונה שפרסם ה"טיימס" בעמוד השער שלו ב-28 באוגוסט תחת שמה של סקינה כלל לא היתה שלה, אלא של סוסן הג'רת, פעילת זכויות אדם, גולה איראנית החיה בשבדיה. ככל הנראה תמונתה פורסמה לצד מאמר שכתבה באתר אינטרנט בנושא ההוצאה להורג וגרמה לבלבול.

 

העיתון הבריטי התנצל על הטעות וטען כי עורך דינה של סקינה, מוחמד מוסטפאי, העביר לו את התמונה אותה קיבל מבנה של סקינה, שמכחיש זאת.

 

במכתב שפרסם בסוף השבוע כתב הבן כי השלטונות האיראנים מנצלים את הטעות "כתירוץ להתעמר באמא שלנו". לדבריו, "ככל הידוע לנו גזר הדין לא בוצע עדיין. ברגע שקיבלנו את התנצלות העיתון הודעתי לעורך דין ואנחנו מתכוונים להגיש ערעור". הוא הוסיף כי נאסר על אמו לקבל ביקורים בשבועיים האחרונים, גם לא ממשפחתה ומעורך דינה, ואסור לה גם לדבר בטלפון.

 

בחודש שעבר אילצו האיראנים את סקינה להופיע בטלוויזיה ו"להודות" במעשים שיוחסו לה. בשידור היא גם גינתה את עורך דינה שמנצל את המקרה שלה לצרכיו. מקורביה טענו כי עברה עינויים יומיים לפני ההופעה בטלוויזיה וקראה את הדברים מדף שבו הכתיבו לה מה לומר.

 

Read this story in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סקינה מוחמדי אשטיאני
הפגנה למען שחרור סקינה בבריטניה
צילום: AFP
סוסן הג'רת. הצילום גרם לבלבול
מומלצים