שתף קטע נבחר

איראן: דוחים הצעת המקלט לנידונה לסקילה

הצעתו של נשיא ברזיל, לואיש איגנסיו לולה דה-סילבה, להעניק מקלט לסקינה מוחמדי אשטיאני, שנידונה למוות בגין ניאוף, התקבלה בנימוס בטהרן אך בשלילה. "אנחנו יכולים לספק לדה-סילבה מידע על הפשעים שביצעה, ואז העניין יהיה לו ברור"

איראן דחתה הערב (יום ג') בנימוס את הצעתו של נשיא ברזיל, לואיש איגנסיו לולה דה-סילבה, להעניק מקלט לאזרחית האיראנית שנידונה למוות בסקילה. דובר משרד החוץ, רמין מהמן פרסט, מסר כי ההצעה נדחית וכי "דה סילבה כנראה לא קיבל מספיק מידע בנושא".

 

שלשום הציע דה-סילבה לעמיתו האיראני, מחמוד אחמדינג'אד, להעניק מחסה לסקינה מוחמדי אשטיאני, בת 43, ולילדיה בארצו. אשטיאני הורשעה ב-2006 בהתאם לחוקי השריעה על שקיימה לכאורה יחסי מין עם שניים מרוצחי בעלה. היא נידונה למוות בסקילה ול-99 מלקות. בעקבות לחץ בינלאומי, השעתה בחודש שעבר איראן את העונש והודיעה כי היא דנה מחדש בנושא.

 

"אנחנו יכולים לספק לדה-סילבה מידע על הפשעים שהאשה הזאת ביצעה והורשעה בהם, ואז אני חושב שהנושא יהיה לו ברור", אמר מהמן פרסט במסיבת עיתונאים. היחסים בין איראן לברזיל התחזקו מאוד מאז הסכם חילופי האורניום, שעליו חתמו עם טורקיה. ברזיל התנגדה בהצבעה על החרפת הסנקציות, שהתקיימה במועצת הביטחון בחודש יוני.

 

ארגוני זכויות אדם טוענים כי איראן מפרה זכויות אדם באופן שיטתי, אולם בטהרן טוענים כי הם בסך הכל מקיימים את חוקי השריעה. מנתוני ארגון זכויות האדם הבינלאומי "אמנסטי" עולה כי לפחות שישה בני אדם נסקלו למוות באיראן מאז 2006. 15 בני אדם קיבלו עונש זהה, אך לבסוף הוא הומתק. 

 

הלחץ הבינלאומי על איראן צפוי להימשך גם השבוע. האופוזיציה האיראנית הגולה תקיים מחרתיים הפגנות מול שגרירויות איראן ברחבי העולם במחאה על עונשי ההוצאה להורג, בהם זה של אשטיאני. בין היתר ייערכו הפגנות מול המשרד לייצוג אינטרסים של איראן בוושינגטון, ברלין ובטבליסי שבגיאורגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשטיאני. לא תזכה למחסה
דה-סילבה. יחסים קרובים
צילום: AP
מומלצים