שתף קטע נבחר

נתניהו נכנע? "אופציות ביניים להקפאת הבנייה"

יומיים אחרי שאובמה ביקש להמשיך בהקפאה, ראש הממשלה סיפק התייחסות נדירה לעניין הבנייה בהתנחלויות בישיבת שרי הליכוד. "יש הכל או כלום, אבל יש גם אופציות ביניים", אמר - ורמז להקפאה חלקית. לבנת ובגין דרשו לחזור לבנות, מיכאל איתן ביקש להתחשב בעולם

אובמה מבקש - נתניהו מתקפל? כשהלחץ מהעולם וגם מבית גובר, ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפק הבוקר (יום א') התייחסות נדירה לסוגיית הקפאת הבנייה בשטחים. הוא רמז שבסופו של דבר תימשך הקפאה חלקית, למרות שבעבר הבטיח לחזור לבנות ביהודה ושומרון בתום התקופה עליה הוכרז. "יש או הכל או כלום, אבל יש גם אופציות ביניים", אמר ראש הממשלה בישיבת שרי הליכוד על פי עדויות שרים, ולא הרחיב.

 

לדברי נוכחים בישיבה, השרה לימור לבנת העלתה את נושא תום תקופת ההקפאה ואת הצורך לחזור לבנות ביהודה ושומרון. השר מיכאל איתן

 אמר כי יש להתחשב גם באווירה הבינלאומית והדגיש את הצורך להתחשב ב"איך זה יראה בעולם אם חוזרים לבנות". השר בני בגין אמר שלא צריך לקיים כלל דיון, כיוון שנחזור לבנות מיד.

 

הבוקר פורסם בכלי תקשורת בלבנון מפי "מקורות דיפלומטיים" כי נתניהו העניק לממשל האמריקני הבטחה כי ממשלתו לא תחדש את הבניה בהתנחלויות בשמונת החודשים הבאים, אך לא תכריז על כך בפומבי. על פי הדיווח, אמר נתניהו לנציגי הממשל טרם טקס השקת השיחות הישירות בוושינגטון ב-2 בספטמבר, כי ממשלתו לא תכריז בפומבי על הארכת ההקפאה ולא על חידוש הבנייה.

 

נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, אמר ביום שישי לעיתונאים כי המליץ לראש הממשלה להמשיך בהקפאה כל עוד השיחות הישירות נמשכות. לדברי אובמה, כשנתניהו העביר את ההחלטה על הקפאת ההתנחלויות, "הפלסטינים היו ספקנים ואמרו שהוא לא יעשה כלום, אבל ההקפאה היתה משמעותית. אמרתי לנתניהו שבהתחשב בכך שהשיחות מתקדמות, צריך להמשיך

 את ההקפאה כל עוד השיחות ממשיכות בדרך מועילה. אם תשיג הסכם, תוכל לבנות כל דבר שנראה מתאים לישראלים באזורים לא שנויים במחלוקת".

 

בחודש שעבר הציע השר לענייני מודיעין, דן מרידור, כי החל מ-26 בספטמבר תחול ההקפאה רק על היישובים המבודדים, אלה העתידים להיות מוחזרים לפלסטינים בכל הסדר עתידי. בגושי ההתנחלויות הגדולים, לעומת זאת, כמו הגוש של אריאל, הגוש של מעלה אדומים ועוטף ירושלים והגוש של אפרת, תתאפשר המשך הבנייה. על פי מרידור, אזורים אלו צפויים להיוותר בידה של ישראל בתמורה לחילופי שטחים בנגב המערבי ואזור בקעת הירדן הצפונית בהסכם עתידי.

 

גורמים הבקיאים ביחסי ישראל-ארצות הברית העריכו, כי דבריו של הנשיא האמריקני נועדו לאותת לנתניהו כי אם יחליטו הפלסטינים לפוצץ את השיחות הישירות בעקבות חידוש הבנייה - ארה"ב תוכל להבין את עמדתם, ולא תאשים אותם בחיסול התהליך המדיני. מאידך, בישראל יש גם המעריכים כי דבריו המרומזים של הנשיא יאפשרו לראש הממשלה לחדש את הבנייה בחלק מהשטח ביהודה ושומרון - אולם לא בכולו, ולא באזורים רגישים מבחינת מה שנחשב זה שנים כתוואי הגבול הסופי שיקבע בהסכם קבע אפשרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא הכל או כלום
צילום: AP
בהר חומה יבנו או לא?
צילום: AP
מומלצים