שתף קטע נבחר

אובמה: המלצתי להמשיך בהקפאה בזמן המו"מ

במסיבת עיתונאים נדירה, שרובה עסקה בכלכלה, התייחס נשיא ארה"ב גם לתהליך המדיני. הוא הזהיר ש"חלון ההזדמנויות מתחיל להיסגר" והבהיר כי פתרון שתי המדינות "בא לשמור על ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית", ומהווה גם אינטרס אמריקני: "זה יעזור לנו להתמודד עם הגרעין האיראני"

נשיא ארה"ב "ממליץ" להמשיך בינתיים בהקפאת הבנייה בהתנחלויות. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס אמש (יום ו') - ורובה עסק בכלכלה האמריקנית - התייחס ברק אובמה, בתשובה לשאלות, גם לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני. "המלצתי לראש הממשלה נתניהו להמשיך בהקפאת ההתנחלויות כל עוד השיחות נמשכות", אמר בין היתר.

 

לדברי אובמה, כשנתניהו העביר את ההחלטה על הקפאת ההתנחלויות, "הפלסטינים היו ספקנים ואמרו שהוא לא יעשה כלום, אבל ההקפאה היתה משמעותית.

אמרתי לנתניהו שבהתחשב בכך שהשיחות מתקדמות, צריך להמשיך את ההקפאה כל עוד השיחות ממשיכות בדרך מועילה. אם תשיג הסכם, תוכל לבנות כל דבר שנראה מתאים לישראלים באזורים לא שנויים במחלוקת".

 

אובמה הוסיף כי "נתניהו במצב פוליטי קשה. יש חברים בקואליציה שלו שלא רוצים להמשיך בהקפאה. אמרתי לעבאס, 'אתה צריך להראות לציבור הישראלי שאתה רציני ויעיל, כדי שלנתניהו יהיה יותר קל פוליטית, אם ימשיך את ההקפאה'. אנחנו צריכים להבטיח שעבאס ונתניהו יתחילו לחשוב על איך הם יעזרו לצד השני להצליח ולא להיכשל. הדרך היחידה להצלחה היא לראות את העולם דרך עיני השני, וזה מחייב בניית יחסי אמון שאני מקווה שהשיחות הללו יצרו".

 

"ביטחון ישראלי יושג רק במו"מ"

אובמה הזהיר כי "חלון ההזדמנויות למדינה פלסטינית מתחיל להיסגר" והבהיר כי פתרון שתי המדינות "בא לשמור על ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית". עוד ציין שהמו"מ הישיר בין נתניהו ועבאס "לא מבטיח הצלחה, אבל זהו סיכון שאנחנו מוכנים לקחת כי המצב הקיים לא יכול להימשך".

 

במסיבת העיתונאים בבית הלבן הבהיר אובמה כי שלום ישראלי-פלסטיני הוא גם אינטרס אמריקני מובהק, שכן "יעזור לנו להתמודד עם איראן שלא מוכנה לוותר על תוכנית הגרעין, ועם ארגוני הטרור. זהו אינטרס שלנו, אינטרס ביטחוני של ארה"ב".


אובמה, נתניהו ואבו מאזן בפסגה (צילום: AFP)

 

אובמה אינו מרבה לקיים מסיבות עיתונאים. זו השנייה בלבד השנה, והיא כונסה בגלל המשבר הכלכלי ומצבם הקשה של הדמוקרטים בסקרים, לקראת הבחירות לקונגרס בנובמבר הקרוב.

 

בהתייחסו למזרח התיכון, אמר אובמה גם ש"הנשיא עבאס וראש הממשלה נתניהו היו כאן בשבוע שעבר והם באו עם תחושת מטרה ולבביות שהיו מעבר לציפיות של רבים. הם התחייבו על פתרון של שתי מדינות שיחיו בשלום. הם קבעו לוח זמנים להיפגש כל שבועיים. הפגשנו את הצדדים, כי הדרך לביטחון ישראלי וריבונות פלסטינית יושגו רק במו"מ".

 

"סיכון שכדאי לקחת"

"אלו יהיו שיחות קשות", הבהיר. "יש מכשולים רבים בדרך, ויהיו רבים באיזור שינסו לחבל בשיחות. ראינו זאת החמאס מבצע התקפות זוועה נגד אזרחים, ויש עוד הרבה גורמים באזור שמתיימרים להיות חברים של הפלסטינים, אך עושים הכל כדי למנוע מדינה פלסטינית". אובמה הודה ש"יש סיכון בעצם קיום השיחות, אבל זהו סיכון שכדאי לקחת".

 

אובמה הדגיש את צעדיו מרחיקי הלכת לקראת ישראל. לדבריו, "ראש הממשלה נתניהו הרגיש נוח לבוא למפגש, כי הוא חש שהממשל שלי היה מעורב ב-18 החודשים האחרונים במהלכים ושיתופי פעולה חסרי תקדים, כדי שהם יוכלו להתמודד עם כל איום חיצוני. הוא בא לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

עוד הדגיש אובמה כי ארה"ב תעודד את השיחות ותעזור ככל יכולתה בקידומן, "אבל את ההחלטות הקשות ארה"ב לא תוכל לקבל במקום הצדדים".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 10/09/2010 19:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הדרך לביטחון ישראלי וריבונות פלסטינית יושגו רק במו"מ". הנשיא אובמה
צילום: AP
מומלצים