שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בקשה ליצוגית נגד פרופסיה: "פוגעת בפוריות"
  צעיר נטל את התרופה "פרופסיה" לעצירת נשירת שיער והתקרחות ולדבריו נפגעה פוריותו בעקבות כך. באמצעות עורך דינו הגיש לבית המשפט בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת MSD על סכום של 97 מיליון שקלים, על שהסתירה לכאורה את תופעת הלוואי הזו

  עשרות אלפי גברים בישראל השתמשו בתרופה פרופסיה למניעת התקרחות, אולם כמה מהם יודעים כי התרופה עלולה לפגום בפוריות? על סוגיה זו ידון בקרוב בית משפט בתביעת ענק ייצוגית על סך 97 מיליון שקלים, כנגד יצרנית התרופה חברת MSD. על פי כתב התביעה אותה הגיש צעיר שהשתמש בפרופסיה, התרופה גרמה אצלו לאי פוריות, תופעת לוואי שאינה מוזכרת בעלון לצרכן.

   

  הצעיר בשנות העשרים לחייו, נטל במשך כשנתיים את התרופה פרופסיה, ובשמה הגנרי "פינסטריד", בהמלצתו של רופא עור. התרופה יועדה במקור לטיפול בהגדלת הערמונית, אולם נמצא כי מינון נמוך שלה מעכב קולטן להורמון הגברי טסטוסטרון בשיער הקרקפת, ובכך מפסיק נשירה אצל אחוז גבוה מהמשתמשים, ואף מצמיח שיער בחלק קטן מהמשתמשים.

   

  במקביל לנטילת התכשיר, ניסו המבקש ובת זוגתו להביא ילד לעולם במשך כתשעה חודשים, אך בחוסר הצלחה. לדבריו, חוסר היכולת להיכנס להריון הביא לחיכוכים רבים בין בני הזוג. הצעיר פנה לרופא אורולוג ולמרפאת פוריות לשם בדיקת כיוונים אפשריים העשויים להצביע על מקור הבעיה בכניסה להריון.

   

  אחד המומחים עמו נועץ הצעיר, אמר כי לחומר הפעיל בתרופה פרופסיה, פינסטריד, ישנה השפעה הן על כמות הזקרע והן על פוריותו של הגבר. המומחה הורה לצעיר להפסיק מיידית את נטילת התכשיר. תוך זמן קצר נכנסה בת זוגו להריון.

   

  על פי כתב התביעה טוען הצעיר כי על אף שקיימים מחקרים רפואיים המוכיחים כי פרופסיה פוגמת בפוריות, הדבר אינו מצויין בעלון לצרכן וכי אין כל איזכור לכך שנטילת הפרופסיה יכולה לגרום להשלכה על פוריות הגבר. לדבריו, לו היה יודע כי התרופה פוגמת בפוריות, לא היה נוטל את התרופה כלל.

   

  לדברי עורך דינו של הצעיר, עו"ד עובדיה כהן, חברת התרופות MSD הפרה את חובת הגילוי על פי חוק הגנת הצרכן האוסר הטעיה לגבי מוצר, טיבו או הסיכונים הכרוכים בכך.

   

  כאמור, הגיש הצעיר באמצעות בא כוחו תביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה על סך 97 מיליון ו-100 אלף שקלים. הסכום מבוסס על ההנחה כי במשך 7 השני םהאחרונות שילמו לפחות 5,000 גברים בישראל 230 שקלים מידי חודש בעבור רכישת תכשיר הפרופסיה, וכי הנזק על עוגמת נפש של כל משתמש מוערך בסך של 100 שקלים.

   

  חברת MSD ישראל מסרה ל-ynet בתגובה: "טרם קיבלנו את כתב התביעה ולכן אין באפשרותנו להתייחס לעניין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים