שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  רגע לפני השחיטה - תרנגול הכפרות ניצל
  פעילי "צער בעלי חיים" באו לשוק התקווה בתל אביב למחות נגד מנהג הכפרות. אחד הפעילים תפס תרנגולת שברחה מהכלוב - והציל אותה מידיו של השוחט. האגודה: המנהג אכזרי ומיותר. גם רבנים בכירים קוראים שלא להרע לעופות, ולהמיר את הכפרה בכסף

  פעילי אגודת "צער בעלי חיים בישראל - תל אביב", שבאו היום (ג') לשוק התקווה בתל אביב למחות נגד מנהג הכפרות ושחיטת העופות לפני יום הכיפורים, הצליחו להציל עוף אחד לפחות מסכין השוחט.

   

  "בפתחו של השוק, במקום בו ניצב דוכן בו ביצעו את מנהג הכפרות, הבחנתי לפתע בתרנגולת שהגיחה מאחורי פחי האשפה. היא כנראה ברחה מאחד הכלובים שעמדו שם, ונכנסה לחנות סמוכה. בעלי החנות גירש אותה בבעיטה, ואני מיהרתי לאסוף אותה", סיפר אייל גטניו, פעיל באגודה.

   

  "מהאטליז הסמוך ניגש אלי אחד העובדים ודרש ממני את התרנגולת. הוא אמר לי שהוא מיועדת לשחיטה. סרבתי כמובן, והתפתח בינינו סוג של ויכוח. לבסוף אמרתי לו שאני אקח אותה ואגדל אותה, ושהיא לא תישחט. הוא אמר 'אם אתה תגדל אותה, אז קח אותה מכאן". כנראה שגם הם בעצמם לא מתלהבים מכל עניין הכפרות והשחיטה", הוסיף גטניו.

   

  בעוד חבריו מחלקים עלוני הסברה ומתווכחים עם העובדים בשוק, לקח גטניו את התרנגולת והרחיק אותה מהמקום. "נעביר אותה לפינת החי של האגודה, שם היא תחיה חיים ארוכים וטובים, בלי איומים", הוא אמר.

   

  בעמותת "צער בעלי חיים" טוענים כי מנהג הכפרות, במסגרתו מסובבים את התרנגולת באוויר ואז שוחטים אותה - מיותר ואכזרי. הם מצטטים רבנים ואישי ציבור דתיים שמתירים ואף ממליצים שלא לבצע את המנהג באמצעות תרנגולת אלא להמיר אותה בכסף. בין היתר הם מצטטים דברים שכתב הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת עטרת ירושלים ורב היישוב בית אל, שקורא לבצע פדיון כפרות בצדקה.

   

  "אנחנו לא חושבים שבזה שנשחט תרנגול אז העוונות שלנו ייעלמו והתרנגול ייקח את העוונות שלנו. אנחנו רואים מה שעושים לתרנגול ואומרים בעצם 'היה מגיע לנו'. אז אנחנו עושים תשובה. זה דומה למה שרבותינו הסבירו על קורבן. אתה מביא קורבן, אתה שוחט אותו ואתה חושב 'זה היה צריך להגיע לי, אבל אני אעשה תשובה ואז זה יסתדר'. אבל כמובן זו לא סיבה להתאכזר אל התרנגול", כתב אבינר. 

   

  גם הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, שיגר לרבני הערים מכתב התומך בעמדת הפעילים. "צריך להקפיד על 'צער בעלי חיים' גם בתרנגולים המיועדים לכפרות. עלינו לנהוג ברחמים כלפי בעלי החיים כפי שאנו מבקשים שהקב"ה ינהג עמנו... אין כל הצדקה שעד למעשה הכפרות הנהוג בקהילתנו עלינו להתייחס לתרנגולים אלה באופן הגורם להם צער...", כתב הרב מצגר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גטניו והתרנגולת שהציל
  צילום: עופר עמרם
  צילום: מיכאל קרמר
  הפעילים: זה מנהג מיותר. כפרות
  צילום: מיכאל קרמר
  התאכזרות לעופות. תרנגול ממתין לשחיטה בכלוב
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים