שתף קטע נבחר

ביניש: סדר עדיפויות? לא הורסים בכלל בגדה

נשיאת בית המשפט העליון מתחה ביקורת על התנהלות המדינה, במהלך דיון בעתירת "יש דין" להריסת בנייה לא חוקית סמוך להתנחלות בית אל. "מכל ההצהרות על סדרי העדיפויות האכיפה, באף תיק לא ראינו שיש מימוש צווים"

המדינה נמנעת בעקביות מלממש צווי הריסה למבנים בלתי חוקיים בשטחים - כך הזכירה היום (ה') נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שמתחה ביקורת חריפה על התנהלות המדינה. במסגרת דיון שנערך בעתירת ארגון "יש דין", המבקשת לממש צווי הריסה לבתי מתנחלים סמוך לבית אל, אמרה ביניש: "אנחנו יושבים בהרבה

תיקים כאלה ומכל ההצהרות על סדרי העדיפויות האכיפה, באף תיק לא ראינו שיש מימוש צווים. אין שום עדיפות כי דבר לא מתבצע".

 

ב-2008 הגיש ארגון "יש דין" עתירה העוסקת בחמישה בתים משותפים (30 דירות) שנבנו סמוך להתנחלות בית אל, על קרקע פלסטינית פרטית. העותרים טענו עוד כי המבנים נבנו ללא היתרי בנייה, בניגוד לתכניות המתאר, וביקשו מבית המשפט שיורה להרוס את המבנים ולפנות את התושבים. במהלך הדיון היום הסביר נציג המדינה כי ישנם סדרי עדיפויות בעניין צווי ההריסה, כפי שטוענת בדרך כלל המדינה בעתירות מסוג זה, ובתגובה ציינה ביניש כי למעשה המדינה לא מקפידה על מימוש הצווים.

 

תושבי בית אל טוענים כי לא היו מודעים לכך שביתם נבנה באופן לא חוקי או שמי שמכר להם את הבתים הוא לא בעל הבית - טענה שאושרה על-ידי המשטרה, כפי שציין בדיון נציג התושבים, עו"ד ירון קוסטליץ. עוד טען העו"ד כי הטענות לגבי הרכישה לא נבדקו עד הסוף. על כך ענתה לו הנשיאה: "הקושי שלכם שהמדינה, גם אחרי קבלת עמדת המשטרה, טוענת שהמצב לא חוקי והם תולים זאת בסדרי עדיפויות. אתם לא באותו מישור".

 

לבסוף, החליטה נשיאה ביניש, יחד עם השופטים יורם דנציגר וחנן מלצר,

להוציא צו על תנאי, והורתה למדינה להסביר בתוך 60 יום מדוע היא לא הורסת את המבנים ומפנה את התושבים. היא אף הוסיפה והמליצה למדינה לבדוק שנית את עמדתה בעניין הקרקע.

 

לאחר הדיון אמר נציג ארגון "יש דין", עו"ד מיכאל ספרד כי "היום שוב התברר למרבה הבושה שמדינת ישראל פוחדת פחד מוות מהמתנחלים ומעדיפה להשלים עם גזל קרקעות פרטיות ולא לעשות את הדבר הנכון, מוסרית ומשפטית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורית ביניש
צילום: גיל יוחנן
ההתנחלות בית אל
מומלצים