שתף קטע נבחר

המדינה דורשת מאסר על תנאי וקלון להנגבי

התובע במשפט הנגבי ביקש מבית המשפט להתעלם מהמכתבים של ראש הממשלה, ודרש להטיל קלון על השר לשעבר, ובנוסף מאסר על תנאי וקנס כספי. "מדובר בעבירה של עדות שקר, שקר מתוכנן שחזר על עצמו. השקר במקרה הזה אינו עניין של מעידה או התבטאות ספונטנית, אלא פרי הכנה"

הפרקליטות דורשת להטיל קלון על השר לשעבר, לגזור עליו עונש מאסר על תנאי ולהטיל עליו קנס כספי: התובע במשפטו של ח"כ צחי הנגבי, שהורשע בעבירה של עדות שקר, אמר הבוקר (יום ה') כי "מדובר במקרה מובהק של קלון". הוא הדגיש כי הנגבי עבר את העבירה בזמן שכיהן כשר וכחבר כנסת, "נבחר ציבור ברמה הגבוהה ביותר". בנוסף אמר התובע: "לא נבקש להטיל מאסר בפועל". הפרקליטות גם הודיעה כי בכוונתה להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי על זיכויו של הנגבי מעבירות של מרמה והפרת אמונים.

 

 

התובע, עו"ד ארז פדן, אמר בבית המשפט השלום בירושלים, בשלב הטיעונים לעונש: "מדובר בעבירה של עדות שקר, שקר מחושב ומתוכנן שחזר על עצמו בצורות שונות, במספר מועדים שונים, הן בוועדת הבחירות המרכזית והן בהליך השיפוטי שהתקיים בפניה. השקר במקרה הזה אינו עניין של מעידה או התבטאות ספונטנית, אלא פרי הכנה ודבקות בו לאורך זמן. עדות השקר נועדה להסוות מעשים בלתי כשרים". לדבריו, "לא מדובר במעשה גבולי, שלגביו אנו נזקקים להבחנות".


הנגבי בבית המשפט. המדינה דורשת קלון (צילום: אוהד צויגנברג)

 

עו"ד פדן אמר כי מדובר בשקר בוטה "וגס במידת הסטייה שלו מהאמת". הוא הוסיף כי כל אדם הגון יודע שאין לשקר. "הנגבי לא לקח אחריות, לא הביע חרטה" הסביר התובע. "גם אם יטענו שזו זכותו לפני דין ואיננו חולקים על כך, איך אפשר להגיד על אדם שדבק בהכחשתו - שהוא למד את הלקח?" 

 

הוא הזכיר את מקרה תת-אלוף עימאד פארס ותת-אלוף צ'יקו תמיר, שהודחו מצה"ל. "מי כמו הנאשם יודע ששני מפקדי אוגדות בכירים בצבא נאלצו לסיים את תפקידם על כשל נקודתי בעניינים פחותים בהרבה. הייתכן שלא נסיק מכך לגבי עניינו של השר?".

 

השופט יואל צור פנה לתובע והקשה: "הטיעון המשפטי שלכם הוא שאתם רוצים להגן על הציבור. אבל האיש מכהן בתפקיד שנים. אנחנו שומעים כאן עדויות ללא רבב. מדובר כאן באיש מכהן".

 

עו"ד פדן השיב: "מדובר בשר לשעבר בישראל, חבר כנסת... אסור לנו להיות ציניים באשר לנורמות שאנו דורשים מנבחרי הציבור. שר

 בישראל צריך לשמש דוגמה באשר לנורמות התנהגות. כששר וחבר כנסת עוברים עבירה חמורה, מפרים את הנורמה, יש לכך השלכה רחבה בציבור על מידת האמון".

 

התובע הוסיף כי תפיסה של מנהיגות כמושחתת פוגעת קשות בחברה. "מדובר בעבירה חמורה, שהמחוקק ראה בצידה עונש של שבע שנות מאסר. אין צורך שנרחיב בחשיבות על טוהר ההליך המשפטי. אנחנו גם טוענים בצורה ברורה מאוד, שמדובר בנסיבות מחמירות של ביצוע העבירה".

 

השופט צור הקשה שוב על התובעים. הוא שאל אם לא היה מוגש כתב אישום על העבירות בהן הנגבי זוכה, האם הוא היה מאושם רק בסעיף של עדות שקר? על כך השיב עו"ד פדן: "זו שאלה לא רלוונטית. ככל שזה שיקול, זה שיקול בתחום הענישה".

 

אם ייגזר על הנגבי עונש מאסר על תנאי וקלון הוא יאלץ להתפטר מהכנסת הנוכחית, אך יוכל להיבחר לתפקיד ציבורי בעתיד. מדובר בהחלטה שהתקבלה אצל היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, שבה הוחלט לבקש עונש שיהיה מאוזן. בישיבות הוחלט כי אם יתקבל ערעור המדינה על זיכוי של הנגבי מעבירות של מרמה והפרת אמונים, אז צפויה התביעה לבקש עונש מאסר בפועל.

  

"לא להתחשב במכתבים"

עוד קודם לכן דרשה הפרקליטות שלא להתחשב במכתבים של ראש הממשלה, שר הביטחון ועוד שורה של אישי ציבור ורוח, שפנו לאחרונה לבית המשפט בבקשה להימנע מהטלת קלון על ח"כ הנגבי. "אין שום רלוונטיות למעשיו הטובים של הנאשם כשיקול לקלון", אמר התובע.

 

התובע פנה לשופטים ואמר: "אנחנו רוצים שהמכתבים שיוגשו לא יהיו קבילים לעניין הקלון. אין להם שום רלוונטיות". התובע אמר עוד על המכתבים, ביניהם זה של ראש הממשלה שנחשף ב-ynet, כי "בית המשפט אינו יכול לקבוע קלון או היעדרו על סמך תמיכה ציבורית במפלגה כזו או אחרת. קלון זו קביעה משפטית ועדויות על מעשיו הטובים של הנאשם אינם רלוונטיות לעניין הקלון".

 

עו"ד יעקב ויינרוט, המייצג את הנגבי, אמר לשופטים: "המכתבים מהווים בסיס לקביעה שלנו מדוע בית המשפט לא אמור להוריד את הגיליוטינה על הקריירה הציבורית של הנגבי". עו"ד גרשון גונטובניק הוסיף: "את רובם המכריע של המכתבים שלחנו לפני ימים רבים ולא שמענו שום התנגדות ועשינו כך כדי למנוע השגות".

 

בורג מתייצב לימין הנגבי

ח"כ הנגבי הביא כמה עדי אופי, ביניהם יו"ר הכנסת לשעבר, אברהם בורג, נציגה של אחים שכולים שהנגבי מסייע להם וגם אביו של הילד דניאל יובל, שנפצע ממוקש ברמת-הגולן. 

 

"ביקשתי לבוא, לא פנו אלי", הדגיש בורג על דוכן העדים. "מערכת אכיפת החוק נמצאת בשנים האחרונות תחת מתקפה קשה ונחצו כמה גבולות. חששתי שאולי בית המשפט ייתפס לאווירה. הנטייה שלי היא לבוא וללמד זכות. הנגבי איננו שליח ציבור שקרן. הוא מייצג את האלטרנטיבה כמותה היינו רוצים שתהיה בכנסת ישראל".

 

הוא הבהיר כי בינו לבין הנגבי לא קיימים יחסים אישיים, אולם הוא עדיין מוצא לנכון לצאת להגנתו. "היחסים ביני לבין הנגבי אינם קיימים, בשנים הראשונות היחסים היו קשים ועויינים והפכו לקרים וקורקטיים", אמר בורג, "ובכל זאת לא הייתי רוצה שיוטל עליו קלון שימנע ממנו להמשיך בדרכו הציבורית. לא כך צריכה להסתיים דרכו הציבורית של איש נכון וטוב".

 

הדיון עצמו החל בדבריו של עו"ד ויינרוט, שקבל על תלונתה של התנועה לאיכות השלטון. ויינרוט אמר: "מה שנודע לנו זה שפל חסר תקדים בתולדותיי כעורך דין. ישנה פה תופעה חסרת

תקדים, שנועדה להשפיע על השופטים. גם שופטים הם בני אדם ועלולים להיות מושפעים. איזו תחושה יכולה להיות לנו כסנגורים, כשתנועה שמגישה תלונה שהאיש זוכה והמשטרה חטפה ביקורת?"

 

גזר הדין יהיה מאוד משמעותי עבור המשך הקריירה הפוליטית של הנגבי. אם יוטל עליו קלון לצד עונש מאסר או עונש של עבודות שירות שאורכו יותר משלושה חודשים, הוא ייאלץ להתפטר מהכנסת ולא יוכל לכהן כחבר כנסת או שר במשך שבע שנים. אם יוטל עליו קלון, אך לא ייגזר עליו עונש מאסר או עבודת שירות מעל שלושה חודשים, הוא עדיין יצטרך להתפטר מהכנסת - אולם יוכל להתמודד בבחירות הבאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי. שלב הטיעונים לעונש
צילום: אוהד צויגנברג
בורג בבית המשפט. יריבים בעבר
צולם: אוהד צויגנברג
הילד דניאל יובל, שנפצע ממוקש
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים