שתף קטע נבחר

ליברמן בישיבת הממשלה: שזועבי תיבחר לחמאס

שר החוץ התייחס למשא-ומתן עם הפלסטינים והביע ספקנות באשר לכנות כוונותיהם להגיע להסדר. הוא הבהיר את עמדתו המדינית, שלפיה "העיקרון שצריך להנחות אותנו במגעים הוא לא שטחים תמורת שלום - אלא חילופי אוכלוסיות"

השרים התכנסו הבוקר (יום א') לישיבת הממשלה השבועית האחרונה לפני המועד הרשמי שבו אמור לפקוע תוקפה של הקפאת הבנייה בהתנחלויות. חלק מהם התייחסו לסוגייה ודרשו שלא להאריך את תקופת ההקפאה, בעוד שראש-הממשלה עצמו שמר על דממת אלחוט בנושא. בינתיים, שטח שר החוץ, אביגדור ליברמן, את עמדתו באשר למגעים - והשתלח בחברי הכנסת הערבים.

 

עוד לפני הדיון, התייחס ליברמן להצהרתו האחרונה של מזכ"ל הליגה הערבית שלפיה המדינות החברות בארגון לעולם לא יכירו בישראל כמדינה יהודית - ותקף אותה בחריפות.


ליברמן בדרכו לישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: AP)

 

"זה מכריח אותנו להתמודד עם סוגיית ערביי ישראל במשא-ומתן.

אנשים כמו חנין זועבי וראאד סלאח נלחמים בציונות, ומבחינתי צריכים לעבור להיות אזרחים פלסטינים", אמר ליברמן. בהתאם לתוכניתו המדינית, גרס כי "העיקרון שצריך להנחות אותנו במשא-ומתן הוא לא שטחים תמורת שלום - אלא חילופי שטחים ואוכלוסיות. הם יכולים להיבחר לפרלמנט בעזה, לחמאס, לפתח, לאן שרק ירצו - אך לא להחזיק בשני צדי המקל".

 

זועבי מיהרה להגיב על דבריו של ליברמן ומסרה כי "זכויותינו במולדתנו אינן תלויות בדעותיו של ליברמן ולא בהגדרתה של מדינת ישראל. לא בזכותו אנו כאן".

 

היא האשימה את ליברמן ש"מבסס את טיעוניו על תורת הגזענות" ואמרה כי בניגוד לו, היא עצמה "מתבססת על עקרון השוויון המלא בין האזרחים. אנחנו אלו המייצגים את האופציה הדמוקרטית האפשרית היחידה - בעוד ליברמן מייצג את האפרטהייד והטיהור האתני".

 

בסוף השבוע האחרון שוחח ליברמן עם מקבילו הבריטי, וויליאם הייג, ודחה מכל וכל את האפשרות להמשיך את ההקפאה בהתנחלויות מעבר למועד שנקבע.

 

"הפלסטינים בזבזו תשעה חודשים, וגם בחודש העשירי הם לא באו לשיחות מתוך רצון טוב להגיע להסכם, אלא משום שכפו זאת עליהם", אמר ליברמן. "הקפאת הבנייה היא רק תירוץ של הפלסטינים להכשיל את השיחות. מי שמחפש תירוצים, ימצא אותם גם אחרי שההקפאה תוארך".

 

שר הפנים, אלי ישי, אמר גם הוא טרם פתיחה הישיבה כי "אסור שההקפאה תימשך, זה הכל תירוץ. הם לא רוצים משא-ומתן ולא מסוגלים לקבל החלטה. מדובר בהתחייבות שאסור להפר בשום פנים ואופן. הם (הפלסטינים) בונים בלי רישיון, ואצלנו מדובר על בנייה בתוך גושי ההתיישבות. אני נגד כל הקפאה, וגם רוב העם בעד המשך הבנייה".

 

דברים ברוח דומה אמר גם שר המדע, דניאל הרשקוביץ. "בעוד שבוע ימים תם צו ההקפאה. לא מדובר על שום הארכה, ובעזרת השם נשוב לבנות בארץ ישראל. הבהרנו בצינורות שונים שנושא הארכת ההקפאה אינו עומד על הפרק. במשך 10 חודשים עשתה ישראל מחוות מעל ומעבר, וכעת הגיע תורם של הפלסטינים".

 

הוא התייחס לאיומי הפלסטינים לפיהם חידוש הבנייה יביא לפיצוץ המשא-ומתן ואמר: "הבנייה בהתנחלויות אינה מחסום בפני השלום. האם הפלסטינים ייקחו את זה כתירוץ לסגת? גם בעבר לא חסרו להם תירוצים. אם לא זה - הם ימצאו משהו אחר".

 

הקפאה? רה"מ העדיף לדבר על נפט ועל מטוסים 

במהלך הישיבה עצמה, לא התייחס נתניהו לסוגיית ההקפאה, אך דיבר על העסקה עם ארצות-הברית לרכישת 20 מטוסי F-35, ה"חמקן" האמריקני, בעלות עתק של 20 מיליארד דולרים.

 

"מדובר במטוס המתקדם ביותר בעולם", קבע נתניהו. "הבאתו לחיל האוויר ולצה"ל תהיה צעד משמעותי לשיפור כושרה הצבאי של ישראל.

זה מענה אחד לאיומים שמסביבנו. הוא מסייע לא רק בשימור כושר התקיפה אלא גם ביכולת ההגנה".

 

בתוך כך, תדון היום הממשלה גם בדרכים לאתר חלופות לנפט כמקור אנרגיה עיקרי - במהלך שעלותו נאמדת על שני מיליארד שקלים במהלך העשור הקרוב. "כמדינה קטנה, אנו סובלים מהתלות העולמית בנפט יותר מכל מדינה אחרת", אמר נתניהו. "עד היום לא נעשה מאמץ אמיתי למצוא חלופה, בין היתר כי כאשר מחירי הנפט יורדים כך גם המאמצים למציאת פתרון נעצרים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. "לא להחזיק בשני צדי המקל"
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. התייחס לנושאים אחרים
צילום: AFP
שר הפנים, אלי ישי. "רוב העם בעד המשך הבנייה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים