שתף קטע נבחר

פרס האיג נובל הוענק לחוקרי מין אוראלי בעטלפים

חוקרים שהשתמשו בהליקופטר המונע בשלט רחוק כדי לאסוף נזלת של לוויתנים ומדענים שתיעדו עטלפים מקיימים מין אוראלי הם בין הזוכים בפרס האיג נובל, שמטרתם לעודד עשייה מדעית מזווית קצת אחרת

פרסי האיג נובל מוענקים מידי שנה על ידי "כתב העת למחקר בלתי-סביר" למחקרים משעשעים ובלתי שגרתיים במטרה לעודד עבודה מדעית שהיא מעניינת ומצחיקה כאחד. אמש הוכרזו הזוכים לשנת 2010, והם צפויים לקבל את הפרס בתחילת השבוע הבא בטכס שיערך באוניברסיטת הרווארד.

 

"השנה יחולק הפרס לארבעה זוכים מבריטניה", אמר מרק אברהמס, העורך של כתב העת ומייסד פרסי האיג נובל. "המאה ה-20 הייתה תקופה קשה עבור האימפריה הבריטית, ויתכן שהזכייה מסמלת שהאימפריה חוזרת לאיתנה".

 

כך למשל, זכו חוקרים מהחברה הזיאולוגית הבריטית באיג נובל עבור דרך חדשה שפיתחו לטיפול במחלות נשימתיות אצל לוויתנים. "הטכניקה מבוססת על הליקופטר שמונע בשלט רחוק ואשר באמצעות צלחת פטרי תופס את הנזלת של הלוויתן כאשר זה מקנח את אפו", נאמר בהודעת הפרס.

 

פרס אחר ניתן לשיתוף פעולה בריטי-סיני של חוקרים שהצליחו לתעד באופן מדעי מין אוראלי בין עטלפי פירות. "התצפיות שלנו הן הראשונות שמתעדות מין אוראלי בבעלי חיים בוגרים שאינם בני אדם", כתבו החוקרים במאמר.

 

פרסים נוספים ניתנו על ההישגים הבאים: מחקר שהצליח להפריך את האמונה העתיקה ששמן ומים לא מתערבבים, ניסוי שהראה כי נסיעה ברכבת הרים מקלה על תסמיני אסטמה, ועבודה מתמטית שמנסה להוכיח כי ארגונים הופכים יעילים יותר כאשר העובדים בהם מקודמים באופן אקראי לגמרי.

 

עוד עבודות מעוררות השראה: מחקר שהדגים כי אנשים מועדים פחות על קרח כאשר הם גורבים גרביים על נעליהם ועבודה שהוכיחה כי כאשר מקללים במרץ הכאב הפיזי שוכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גביע האיג נובל
צילום: איי פי
מה עושים העטלפים בלילות?
באדיבות גן גורו
מומלצים