שתף קטע נבחר

בין הזוכים באיג נובל: חזייה שהופכת למסיכת גז

פרסי האיג נובל חולקו בסוף השבוע בהרווארד, למדענים שהגיעו להישגים מטופשים במיוחד. בין הגילויים: חיידק מצואה של פנדות המפרק זבל במטבח וכלכלה אחת שהוכיחה שבנק בלי כסף יכול להיחשב לאימפריה פיננסית

"קודם תגרום לאנשים לצחוק, ואחר כך תוכל לגרום להם לחשוב". זו הסיסמא העומדת מאחורי טקס חלוקת פרסי האיג-נובל, שנערך בסוף השבוע בהרווארד, זו השנה ה-19. מטרת המפעל המכובד, שאותו יוזם "כתב העת למחקרים בלתי סבירים", היא להעניק פרסים למחקרים המטופשים והמשעשעים ביותר שפורסמו בשנה החולפת. את הפרסים, המחולקים בקטגוריות מקבילות לקטגוריות פרסי הנובל, מחלקים חתני פרס נובל אמיתיים.

 

במקסיקו, כך מסתבר, יודעים מה חשוב בחיים, ומדעני המדינה יודעים איך לעשות מזה מדע פורץ דרך. חבייר מורלס, מיגל אפטיגה וויקטור קסטנו זכו בפרס לכימיה לאחר הצליחו לייצר חומר מוליך למחצה באמצעות שילוב בין טקילה ליהלומים.

 

חתן האיג נובל לרפואה, דונלד אונגר, אולי לא יציל מיליוני אנשים ממוות בטרם עת, אבל לא בגלל שהוא לא משקיע את כל כולו במדע. הרופא האמריקני פכר את מפרקי כף ידו השמאלית במשך 50 שנה, על מנת לבדוק כיצד משפיעה פעולה זו על התפתחות דלקת פרקים.

 

מי שכן עשויים להציל חיים, הם הזוכים בפרס לרפואה ציבורית, אלנה בודנר, רפאל לי וסנדרה מרייאן. השלושה המציאו חזייה שאותה ניתן להפריד לשתי מסיכות גז.

 

אך הפרס הראוי מכולם, ללא ספק, היה האיג נובל לכלכלה, אשר הוענק השנה לכלכלת איסלנד על כך "שהצליחה להוכיח שבנקים קטנים יכולים להפוך לגדולים ולהיפך". כוונת מחלקי הפרס היא כמובן לבועה הפיננסית שיצרה איסלנד, אשר התפוצצה בקול רעש אדיר עם פרוץ המשבר הכלכלי, כאשר התברר ששלושת הבנקים הגדולים במדינה צברו חוב בגודל של פי 122 מכלכלת איסלנד כולה.

 

והיפנים, כהרגלם, מתעסקים בצואה. הזוכים בפרס האיג נובל לביולוגיה הם שלושה מדענים מארץ השמש העולה אשר הוכיחו כי חיידק מסוים המתקיים בצואה של פנדות, יכול לפרק עד 90% מהפסולת במטבח שלכם.

 

ואסור לשכוח את הפרסים לשלום ולספרות. באיג נובל לשלום זכה צוות חוקרים משווייץ שהחליטו לבדוק מה גורם לנזק גדול יותר לאדם – מכה בראש עם בקבוק בירה מלא, או מכה בראש עם בקבוק בירה ריק.

 

פרס האיג נובל לספרות הוגש למשטרת אירלנד הערנית והנאמנה, אשר שוטריה רשמו עבירות תנועה לאדם בשם "פראוו ז'זדי" והצמידו לו 50 כתובות שונות, אחרי ששוטר ערני מעט יותר הבחין כי פירוש "שמו" של הנהג בפולנית הוא "רישיון נהיגה".

 

תזכיר פנימי של משטרת אירלנד הצביע על כך ששוטרים שעצרו נהגים פולנים סוררים החשיבו בטעות את המילה "פראוו יזדי", המודפסת על הפינה הימנית העליונה של רישיון הנהיגה, לשמם של עברייני התנועה.

 

השבוע, יש לציין, יחולקו פרסי נובל האמיתיים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלנה בודנר עם החזיה הזוכה
צילום: AP
מומלצים