שתף קטע נבחר

מכה לבית הלבן: נפסל עד מרכזי במשפט טרור

בית משפט פדרלי קבע כי התביעה במשפט של נאשם בטרור לא תוכל להעלות לדוכן עד מרכזי נגדו, מפני שלא הצליחה להוכיח כי שמו לא נגבה מהנאשם בעינויים. מדובר במכה לממשל, שמעוניין להעמיד לדין נאשמים בטרור בבית משפט אזרחי

מהלומה לתוכנית של ממשל אובמה להעמיד לדין נאשמים בטרור בבית משפט אזרחי: שופט פדרלי בניו יורק החליט היום (ד') שלא לאפשר לתביעה להעלות לדוכן את העד המרכזי שלה נגד אחמד ראילני, המואשם במעורבות בפיגועים של אל-קאעידה בשגרירויות ארה"ב בקניה וטנזניה ב-1998, בהם נספו 224 בני אדם.

 

ראילני הוא הנאשם בטרור הראשון ממתקן הכליאה בגואנטנמו אשר מובא למשפט אזרחי בניו-יורק. אולם, כמה דקות לפני תחילת המשפט הודיע השופט לואיס קפלן על החלטה עקרונית שקיבל, המונעת מהתביעה להעלות לדוכן את העד המרכזי. לבקשת התביעה, נדחתה פתיחת המשפט ליום שלישי הבא, כדי לאפשר לה להתמודד עם הפסיקה, אולי באמצעות עתירה לערכאה גבוהה יותר.

 

התביעה הודתה כי היא למדה על העד הזה במהלך חקירה של ראילני על ידי סוכני ה-CIA במתקן סודי שמיקומו אינו ידוע. ראילני נעצר בשנת 2004 ובילה חמש שנים בכלא של ה-CIA במקום לא ידוע עד שלפני שנה הועבר לגואנטנמו והפך לנאשם הראשון בטרור שהועבר למשפט אזרחי על פי החלטת ממשל אובמה.

 

בית המשפט: החלטה לא קלה

עד התביעה הראשי הוא חוסיין עבאב, שמכר לראילני חומר נפץ בו נעשה שימוש בפיגוע בשגרירות ארה"ב בבירת טנזניה. עורכי הדין של התביעה טענו שהעד הסכים להופיע מרצונו החופשי. אולם, עורכי הדין של ראילני טענו ששמו של עד התביעה עלה מפיו של מרשם עצמו, כתוצאה מעינויים בחקירה.

 

השופט קפלן פסק שהממשלה לא הצליחה להוכיח שהעדות על קיומו של עבאב כמספק חומר הנפץ נגבתה מראילני מרצונו החופשי ולא בעינויים, וכך להפוך אותה לראיה קבילה. התביעה הבהירה בדיון בשבוע שעבר שעבאב הוא "עד ענק של הממשלה".

 

"בית המשפט לא הגיע להחלטה שלו בקלות. אנחנו מבינים את האופי המסוכן של העולם שבו אנחנו

חיים. אבל אסור שפחד וסכנה יפגעו ביסודות שעליהם אנחנו ניצבים", אמר השופט. הוא הבהיר ש"החוקה היא הסלע שעליו מונחת האומה שלנו. אנחנו צריכים ללכת לאורה לא רק כשנוח".

 

השופט הוסיף כי המעמד של הנאשם יישאר כ"לוחם אויב" ואסיר מלחמה עד שתיפסק המלחמה בין ארה"ב לאל-קאעידה והטאליבן, גם אם הוא יימצא לא אשם.

 

ההחלטה מעמידה בספק את יכולתה של התביעה לנהל משפט יעיל בבית משפט אזרחי נגד שייח' חאליד מוחמד, מתכנן פיגועי 11 בספטמבר 2001, ונאשמי טרור אחרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראילני. המשפט נדחה
צילום: AFP
מומלצים