שתף קטע נבחר

הערבים מודאגים: "תיקון החוק - כדור שלג מסוכן"

בשיחה עם ynet מתחו ערבים ישראלים ביקורת על התיקון לחוק האזרחות. בין התגובות: "התרסה", "מעורר גיחוך" ו"מנסים למנוע את מימוש זכות השיבה"

החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבקש מהשרים לאמץ את התיקון לחוק האזרחות, כך שמתאזרחים יחוייבו להישבע אמונים למדינה "יהודית ודמוקרטית", התקבלה אמש (יום ד') בכעס ולגלוג ברחוב הערבי.

 

חוק האזרחות - כל הכותרות ב-ynet

 

"הגיעה העת שהממשלה תודיע לנו מה היא חושבת עלינו הערבים - האם אנו אזרחים שווים או אזרחים

רעים?", אמרה תושבת נצרת, מייסון ג'ראייסי.

 

עבד אל-חכים, תושב הכפר מוסמוס, אמר: "בשום מקום בעולם לא מתנים מתן אזרחות בתנאי כלשהו, הגיע הזמן שמישהו יעצור את כדור השלג המתגלגל הזה, הנושא הזה מסוכן. מדובר בשליפה מהמותן שעלולה בטווח הרחוק לסכן את קיומנו פה".

 

לדברי אל-חכים, "שאלת האזרחות שמציגים כלפי הפלסטינים כאן מעוררת גיחוך, הרי אנחנו לא מוגדרים כישראלים אלא כנושאי תעודת זהות ישראלית, מתוקף היותה של מדינת ישראל מדינת העם היהודי, ואנו הרי לא נפש יהודי הומייה".

 

"נאמנות לא נקנית בחוק"  

לתהיות מצטרף ג'לל בנא, בעליו של משרד יחסי ציבור וייעוץ אסטרטגי, תושב עכו. הוא הופתע מהעיתוי: "החוק הזה לדעתי, כך יתברר בעוד תקופה, מכין את הקרקע לעניין חוק השיבה. הוא ינסה לחסום את הגעתם של פליטים ואנשים שיבקשו לממש, במסגרת הסכם עתידי קרוב, את זכותם לשוב למולדתם. כנראה שראש הממשלה נחשף לדברים שאנו לא יודעים, כי אם לא, אין לי הסבר מה מביא ממשלה אחרי 62 שנה שבהן ניסתה ונכשלה לייהד את הערבים, להוכיח לנו שמדובר במדינה יהודית. אין לכך טעם ואין לכך מקום".

 

גם עבד אל לטיף, תושב אום אל פחם, מתח ביקורת על החוק שאותו הגדיר כמטומטם. "מדובר

בהתרסה בין המדינה לאזרחיה הערביים. נאמנות לא נקנית בחוק אלא בהתנהגות. הערבים במשך שנים הוכיחו נאמנותם לאזרחות הישראלית ומבקשים להיות שותפים בעשייה הישראלית והפוליטית. חוק זה ידחוק אותנו הצדה".

 

ג'ראייסי, אחות במקצועה, טוענת כי מדובר בחוק גזעני. "לצערי, אנו כבר רגילים לחקיקה מפלה המורגשת בכל תחום מתחומי החיים. אני קוראת תמיד על סולידריות רבה ברחוב הישראלי כלפי הפליטים מדרפור ואני קוראת לאותם אנשים - אנחנו זקוקים לכם היום כדי לבנות עתיד משותף ובריא יותר ממה שבונה הממשלה".


פורסם לראשונה 06/10/2010 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "נחשף לדברים שאנחנו לא יודעים"
צילום: רויטרס
"הישראלים מזדהים עם הפליטים" (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים