שתף קטע נבחר

נתניהו יבקש לאשר: "בלי נאמנות אין אזרחות"

בישיבת הממשלה הקרובה יתבקשו השרים לאשר את תיקון חוק האזרחות, כך שמי שמבקש להתאזרח יחוייב להישבע אמונים למדינה יהודית ודמוקרטית - ולא רק למדינת ישראל. לשכת ראש הממשלה: זה לא ישפיע על המשא ומתן

בלי נאמנות אין אזרחות? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט שבישיבה הקרובה יתבקשו השרים לאשר את תיקון חוק האזרחות, שהציעה ועדת שרים מיוחדת לנושא הרגיש, כך שכל מבקש אזרחות יצטרך להישבע אמונים למדינה "יהודית ודמוקרטית". הוא עושה זאת על רקע דרישתו מהפלסטינים להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית.

 

לפי התיקון, ברוח מצע מפלגת "ישראל ביתנו" של שר החוץ אביגדור ליברמן ובהתאם להסכם הקואליציוני עמה, מבקשי אזרחות לא יוכלו מעתה להסתפק בהצהרת האמונים "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל".

 הם יחויבו להוסיף גם את המילים: "כמדינה יהודית ודמוקרטית". החוק לא יחול על עולים חדשים המקבלים אזרחות מתוקף חוק השבות.

 

הממשלה כבר דנה בהצעה של שר המשפטים יעקב נאמן בחודש יוני, לאחר דיוני ועדה שבה ישבו נאמן, שר הביטחון אהוד ברק, שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי. אז הובאה הצעה מקיפה שכללה גם הרחבת סמכויותיו של שר הפנים בנושא מתן אזרחות וטיפול במסתננים.

 

הממשלה הייתה אמורה לאשר את אותה הצעה בחודש יולי, אך גם לאור התנגדויות - בין היתר של השר דן מרידור, שדיבר על חשש מתגובת הציבור הערבי - ההצבעה נדחתה. כעת, בתום דיונים, החליט ראש הממשלה לאמץ את הנוסח שהביא נאמן, ולדון רק בסעיף שבועת האזרחות. אחרי אישור בממשלה, הנושא יחזור למשרד המשפטים שאמור לגבש סופית הצעת חוק שתועבר לכנסת.

 

בסביבת ראש הממשלה אומרים כי שינוי החוק לא אמור להשפיע על המשא ומתן המדיני, שכן הדרישה להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, היא דרישת סף במשא ומתן. נתניהו מאמין שקל וחומר שיש לדרוש זאת ממי שמאזרח במדינה.

 

"ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי", הסביר נתניהו.

 "עיקרון זה מנחה את מדיניות הממשלה כלפי חוץ ופנים. זה אבן יסוד בחקיקה הישראלית ובא לידי ביטוי במינוח יהודית ודמוקרטית. זה יופיע גם בהצהרת האמונים של מי שמבקש להתאזרח". 

 

חבר הכנסת אחמד טיבי מיהר להעביר תגובה לצעד של ראש הממשלה ואמר כי "החלטת נתניהו לאלץ אזרחים להצהרת נאמנות לישראל יהודית היא החלטה עסקנית ולא מנהיגותית שמטרתה לקבע את המעמד הנחות של הערבים על פי חוק. שום הצהרה לא תבטל את הנרטיב הפלסטיני אשר זכה להכרה בכל העולם".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו דחה את ההתנגדויות
צילום: AP
מומלצים