שתף קטע נבחר

דרישה מהרבנות: פרסמו שמות מוהלים שהתרשלו

התנועה לחופשת המידע דורשת מהרבנות למלא אחר פסיקת בית המשפט ולפרסם את שמות המוהלים שכשלו בתפקידם. מנכ"ל התנועה: "מדובר בביזיון בית משפט, אי אפשר לכבס את הכביסה המלוכלכת בבית"

ל' מהקריות לא לבד: התנועה לחופש המידע דורשת מהרבנות הראשית לפרסם לאלתר את שמותיהם של מוהלים שוועדת הפיקוח עליהם מצאה פגם בעבודתם. בתנועה טוענים כי הרבנות אינה מקיימת פסיקה שניתנה בבג"ץ לפני כחצי שנה וחייבה אותה בכך, והכל במטרה לכסות על אלה שגרמו נזקים רפואיים לנימולים. כעת הם מבקשים לקבוע כי מדובר בביזיון בית המשפט, להטיל על המבזים קנס או עונש מאסר ולדאוג ליישום פסק הדין.

  

לפני כשנה דרשו העותרים, באמצעות עו"ד עידית קירזון, לפרסם את רשימת המוהלים שכשלו בתפקידם בשנים 2009-2008, זאת למטרת "שמירה מוקפדת על בריאות הציבור". לפני חצי שנה פסק בית המשפט – על פי הסכמת שני הצדדים – כי השמות יימסרו למבקשת בתוך שלושים יום מפרסום ההחלטה, אך כעת היא טוענת כי ברבנות מתעלמים ומתנערים ממנה ולמעשה מתייחסים אליה כאל המלצה בלבד.

  

בבקשת הביזיון מתועדים שיחות וחילופי מכתבים בין מנכ"ל התנועה לחופש המידע רועי פלד ובאת כוחו לבין היועץ המשפטי לרבנות והממונה על יישום החוק לחופש המידה בה עו"ד שמעון אולמן ובאת כוחו מפרקליטות מחוז ירושלים, בהם נראה כי האחרונים מתחמקים בתואנות שונות מקיום פסק הדין ואף מתרצים זאת בכמה גרסאות שונות שלכאורה סותרות זו את זו. 

 

"התנהלות המשיבים לאחר מתן פסק הדין מהווה המשך ישיר להתנהלותם עד למועד הגשת העתירה על ידי המבקשת", נטען בדברי הסיכום לבקשה, "שכן ממשיכה היא להתנער מהוראותיו של חוק חופש המידע ומביעה זלזול בהוראותיו של בית המשפט הנכבד להן ניתן ביטוי ברור בפסק הדין אליו הגיעו הצדדים בפסק הדין".

  

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, הסביר בשיחה עם ynet כי החוק מחייב את בתי החולים לדווח לרשויות על כל תינוק שטופל על ידם בגלל סיבוכי ברית מילה. לדבריו, הרבנות בוחרת שלא לעשות שימוש נכון במידע זה, כאשר ועדת הפיקוח מקילה עם המוהלים שביצעו את הבריתות ובכל מקרה נמנעת מלפרסם את שמם ולהזהיר את הציבור מפניהם. 

 

"אין לי ספק שהעניין הוא לשמור את הכביסה המלוכלכת בבית ולחפות על מוהלים", אמר פלד, "הם חושבים שיפתרו את העניינים האלה בינם לבין עצמם". הוא ציין כי הוא מוטרד מכך הן כמי שנלחם למען יישום חוק חופש המידע, אך גם כאב שנוהג למול את בניו. "קשה להאמין איך רשות שלטונית מתעלמת כך מפסיקת בית המשפט ועוד כדי לגונן על המוהלים", סיכם, "הרבנות נוהגת בחוסר אחריות בסיסית כלפי ההורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים