שתף קטע נבחר

לקריאה ראשונה: הפסקת האפליה נגד אלמנים

ועדת העבודה והרווחה אישרה להצבעה הצעת חוק להשוואת זכויות האלמנים לזכויות האלמנות בקבלת קצבת שארים מהביטוח הלאומי. האוצר התנגד, בטענה כי עלות החוק 20 מיליון שקל בשנה, ודרש בתמורה - לקצץ בקצבת האלמנות

הצעת חוק להשוואת זכויות האלמן לזכויות האלמנה בביטוח הלאומי, ללא מבחן הכנסה, אושרה היום (ב') לקריאה ראשונה בוועדת העבודה והרווחה. האישור ניתן למרות התנגדות האוצר, אבל העברתו במליאת הכנסת תחייב רוב של לפחות 50 תומכים, בגלל עלותו התקציבית הגבוהה - כ-20 מיליון שקל בשנה לפי חישובי האוצר.

 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד) אמר ש"האוצר עוד לא מבין שלפעמים צריך גם לתת, וצר לי שילמד את זה בדרך הקשה". כץ יזם את הצעת החוק יחד עם ח"כ ח"כ דוד אזולאי (ש"ס). כיום נדרשים האלמנים לעמוד במבחני הכנסה כדי לקבל את קצבת השאירים של הביטוח הלאומי, בעוד האלמנות זכאיות לקצבה ללא מבחן.

 

כץ אמר בפתח הדיון שהחוק נועד לעשות צדק עם האלמנים ולשים קץ לעוול של אפלייתם לרעה. הוא ביקש את תמיכת האוצר, אבל במשרד הסכימו רק בתמורה שהכנסת תאשר קיצוץ בקצבת האלמנות. כץ סירב. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה: "לא נסכים להיטיב עם מגזר באוכלוסייה על חשבון הרעת התנאים של מגזר אחרי".

 

באשר לעלות החוק לפי חישובי האוצר אמר כץ: "אנחנו מקבלים נתונים מבלבלים מהאוצר ומהביטוח הלאומי. הנתון של 20 מיליון שקל שמוסר האוצר מבוסס על הערכות ולא על מספרים מדויקים".

 

לפי חוק יסודות התקציב, מליאת הכנסת יכולה לאשר הצעת חוק שעלותה עד 5 מיליון שקל ברוב רגיל. עלות גבוהה יותר מחייבת תמיכה של האוצר או רוב של לפחות 50 תומכים בכל שלוש הקריאות. אזולאי אמר: "הנתון של האוצר לא נשמע רציני. יש פה עוול שזועק לשמיים. אם אין הבנות עם האוצר נפעל לגייס את הרוב הדרוש".

 

"משווים את זכויות שני המינים - כלפי מטה"

כץ יזם אם הצעת החוק במקביל למאמציו שהחלו בכנסת הקודמת להשוות את זכויות האלמנים והאלמנות גם בקרנות הפנסיה הוותיקות, שבהן האלמנים זכאים רק למחצית הפנסיה שמקבלת האלמנה. גם שם הוא פעל למרות התנגדות האוצר.

 

באשר להשוואת הזכויות בחוק הביטוח הלאומי, האוצר כבר נערך לאפשרות שחוק כץ-אזולאי יעבור. בחוק ההסדרים הקרוב הוא מבקש להשוות את זכויות האלמן לאלמנה בכך שגם האלמנות, כמו האלמנים, יידרשו לעבור מבחן הכנסה, ואם הכנסתן תעלה על 4,564 שקל בחודש (57% מהשכר הממוצע במשק) זכאותן לקצבת השאירים תבוטל.

 

מפלגת הגמלאים החדשה "דור", נערכה בתגובה לטרפד את הצעת הנגד של האוצר, ולחזק את חוק כץ-אזולאי להשוואת קצבאות השאירים ללא מבחן הכנסה לגברים כמו לנשים. "אישור הצעת האוצר בחוק ההסדרים יפגע בהכנסה של מאות אלפי אלמנות בגובה של 1,000 שקל לפחות בחודש", אמרה יעל שוהם חברת הנהלת המפלגה ויו"ר ועדת הנשים.

 

שוהם מוסיפה, ש"האוצר החליט בצורה צינית להשוות את זכויות שני המינים כלפי מטה. נראה כי האוצר שכח שכספי הביטוח הלאומי נועדו לחזור אל מי ששילם אותם בעת הצורך, ולעובדים יש זכות מלאה עליהם. זה אינו הכסף הפרטי של האוצר והאוצר לא עושה חסד בחלוקתם".

 

שוהם, בעצמה אלמנה, ביקשה את התערבות המשרד לאזרחים הוותיקים שיבלום את יוזמת האוצר וידאג "לעשות צדק היסטורי עם האלמנים כמו עם האלמנות". המפלגה שהפסידה בבחירות האחרונות את 7 המנדטים שהיו לה בכנסת הקודמת מתכוונת לחזור לבימה הפוליטית והמאבק נגד יוזמת האוצר יהיה מבחן הכוח הראשון שלה.

פורסם לראשונה 11/10/2010 20:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עוול שזועק לשמיים"
צילום: צפריר אביוב
מומלצים