שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ועדת הרווחה: זכויות האלמנים יושוו לאלמנות

  עד כה קיבלו האלמנים בקרנות הפנסיה הותיקות כמחצית מהפנסיה של האלמנות. הועדה דרשה ממשרד האוצר לבחור אחת מבין שלוש אופציות למימון

  ועדת העבודה והרווחה קיבלה היום פה אחד בדיון דחוף החלטה המחייבת להשוות את זכויות הפנסיה של האלמנים לתנאיהן של האלמנות, עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות. כיום האלמנים מקבלים רק כמחצית הפנסיה שמקבלות האלמנות עמיתות הקרן.

    

  ההשוואה מחייבת תיקון בתקנון האחיד של הקרנות הוותיקות. באשר למימון עלות ההשוואה, הוועדה העבירה להחלטת האוצר שלוש חלופות, לאחר שדחתה את הצעתו לחייב את העמיתים וגמלאי הקרנות לשלם את מחיר ההשוואה בקיצוץ זכויות הפנסיה שלהם.

   

  כץ סיכם שזכויות עמיתי הקרנות הוותיקות הגירעוניות כבר נפגעו בהסדר הלאמת הקרנות של האוצר בראשית העשור, ולא צודק לפגוע בהם פעם נוספת. לדבריו, מדובר בגימלאים שהפנסייה הממוצעת שלהם היא 3,600 שקל בחודש וחלקם הגדול מקבלים פנסיות זעומות יותר.

   

  הוועדה קראה לאוצר לקיים לאלתר דיון מקצועי וערכי, שבו תבחר החלופה הראויה. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת חיים כץ (ליכוד) דרש משר האוצר, יובל שטייניץ, להיות מעורב אישית בדיון ולסייע בקבלת ההחלטה הנכונה. כץ ציין כי החלופות תואמות את המתכונת והרוח של פסיקת בג"צ - לבטל את ההסדר הקיים המפלה בין המינים.

   

  החלופות שמציעה הוועדה לאוצר למימון עלות השוואת הזכויות הן: 

  *המדינה תשתתף במימון מחצית עלות ההשוואה לפי התקדים שנקבע לפני שבע שנים, כשהתקבל בכנסת חוק להשוואת הזכויות (שבוטל כעבור חצי שנה בחוק ההסדרים).

   

  *הפחתה יחסית בזכויות העמיתים, הגמלאים והשארים במקרה שגדל הגרעון האקטוארי של הקרנות ב-5.6% בשנתיים או ב-3.6% במשך ארבע שנים.

   

  *המדינה תעמיד לקרנות "כרית ביטחון" בספיגת העלייה בגרעון ללא השתתפות מיידית במימון.

   

  נציגי הקרנות דיווחו לוועדה כי היום הן יכולות לספוג את העלות מבלי לפגוע בזכויות המבוטחים, אך אין לדעת מה ילד יום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיון ועדה בכנסת. פעלו להשוואת תנאים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים