שתף קטע נבחר

אירופה לנתניהו: שמור על זכויות כל האזרחים

נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכנסת שבו דרש מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית בתמורה להקפאת הבנייה, מעורר הדים באירופה. ממשרדה של שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, נמסר כי "על ישראל להבטיח את זכויות כל אזרחיה, בין מדובר ביהודים בין אם לאו"

קולות של דאגה באירופה מנאומו של ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, בכנסת, שבו קרא לרשות הפלסטינית להכיר במדינה יהודית. ממשרדה של שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, נמסר כי "האיחוד האירופי תומך בפתרון של שתי מדינות דמוקרטיות החיות זו לצד זו בשלום ובביטחון. על שתי מדינות אלה לערוב באופן מלא לשוויון כל האזרחים".

 

על-רקע ההדים מאישור "חוק הנאמנות" בישיבת הממשלה, כתבה אשטון כי "על ישראל להבטיח את זכויות כל אזרחיה, בין אם מדובר ביהודים ובין אם לאו".

 

דבריה של השרה האירופית באים ימים ספורים לאחר התקרית הדיפלומטית בין שר החוץ, אביגדור ליברמן, לבין עמיתיו מצרפת וספרד - אז אמר להם כי "לפני שאתם באים ללמד אותנו איך לפתור את הסכסוכים כאן, אני מצפה שלפחות תפתרו את כל הבעיות על אדמת אירופה".

 

לאותו אירוע התייחסה בצהריים גם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שבכנס משרד התמ"ת האשימה: "אנחנו עמלנו על שדרוג היחסים עם אירופה, והנה בא שר חוץ שמתנהל בצורה חסרת אחריות לחלוטין מול שרים אירופים שהוא מארח. מי שמתנהל כך, אינו מתנהל לטובת המדינה".

 

נתניהו אמר אמש בתום נאומו בכנסת, כי "אם ההנהגה הפלסטינית תאמר חד משמעית לעמה שהיא מכירה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אהיה מוכן לכנס את ממשלתי ולבקש השהיה נוספת של הבניה לפרק זמן קצוב". ההכרה, לדבריו, היא צעד בונה אמון נדרש.

כעת, הוא הוסיף: "ארצות הברית מציעה הצעות שונות, אנחנו שוקלים אותן בכובד ראש בהתאם לאינטרסים של ישראל ובראשם הביטחון והבטחת הקיום".

 

דוברו של אבו מאזן פרסם מיד לאחר הנאום הודעה לפיה הפלסטינים דוחים את הדרישה. "לנושא של ייהוד הקרקע אין שום קשר לעניין הזה", מסר הדובר נביל אבו רודיינה. אבו עלא, חבר הועד הפועל של אש"ף, שעמד בעבר בראש צוות המו"מ - והיה שותף לשיחות האחרונות בוושינגטון - הדגיש שהפלסטינים דוחים בתוקף את הצעתו של נתניהו. הוא רמז שראש הממשלה מנסה לתמרן ולמשוך זמן. "המצב הנוכחי אינו סובל עוד מניפולציות. מדובר בעמדה שהיא למעשה התחמקות מתהליך שלום אמיתי ורציני שייתן לכל אחד משני הצדדים את זכויותיו על פי החוק הבינלאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנאום והסערה. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
קתרין אשטון. מודאגת
צילום: AP
מומלצים