שתף קטע נבחר

ליברמן ממשיך: אירופה אסרה על רעלה, אני לא

שר החוץ, שביקש מהאירופים לפתור קודם כל את הבעיות בבית, הגיע לישיבת סיעת ישראל ביתנו והסביר: "גם באירופה קיבלו את חוק הבורקה ואיש לא התרגש. צריך להגיד את האמת בלי למצמץ". הוא בירך על אישור חוק הנאמנות: "מקווה שזה ישים סוף לסימני השאלה על אופיה היהודי של המדינה"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, ממשיך להצליף באירופים. בישיבת סיעת ישראל ביתנו שהתקיימה בכנסת בצהריים (יום ב'), אמר ליברמן: "גם באירופה קיבלו את חוק הבורקה ועצרו את בניית המינרטים (צריחים) במסגדים, ואיש לא התרגש. אני בטח לא מציע חוק בורקה ומינרטים, אבל צריך לדעת להגיד את האמת בלי לפחד ובלי למצמץ".

 

הוא טען כי בניגוד לפרסומים, הפגישה עם שרי החוץ של צרפת וספרד, ברנאר קושנר ומיגל מורטינוס, הייתה טובה: "לא נזפתי באף אחד. זה היה ויכוח לא פשוט בין ידידים. דיברנו הכי פתוח וניסיתי להסביר להם שהסכסוך בין ישראל והפלסטינים רחוק מלהיות הסכסוך המרכזי בעולם והוא בטח לא הכי עתיק. לא ראיתי שום נוסחה אוניברסלית שפתרה את כל הסכסוכים על פני כדור הארץ. אנחנו מבחינתנו חייבים להפסיק לגמגם ולהתפתל".  

 

ליברמן: "הארוחה דווקא היתה טעימה"

ליברמן טען כי בפגישה עם קושנר ומורטינוס "הארוחה דווקא היתה טעימה וטובה". הוא בירך את הממשלה, שאישרה אתמול את חוק הנאמנות: "נושא הנאמנות והאזרחות במדינה היהודית הוא לא רק נושא תיאורטי. זה חשוב ומעשי ויש לזה משמעות בחיי היום-יום. אני מקווה שהחקיקה הזו תשים סוף פסוק לסימני השאלה שמנסים להעמיד על אופיה היהודי של ישראל". 

 

לקראת פתיחת מושב הכנסת היום, אמר יו"ר ישראל ביתנו כי "אני לא חוזר בי מהתחזית שנתתי בתחילת הקדנציה, לפיה מדובר בקואליציה יציבה שתמצה את ימיה". פרט לישראל ביתנו, גם שאר הסיעות ערכו היום ישיבות סיעה, בהם דיברו מנהיגי המפלגות.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דיבר בפתח ישיבת סיעת הליכוד, ואמר כי "מה שיבטיח את ההישגים שלנו זה הלכידות של התנועה". במקביל התקיימה ישיבת סיעת קדימה. יו"ר הסיעה, דליה איציק, אמרה: " נגמרו התירוצים לעבודה, והיא תצטרך להסביר למה היא שם. שאיש בעולם לא יטיף לנו מוסר על אופוזיציה אחראית. מתבקשת היערכות אחרת לגמרי".

 

לבני: ישראל לא יכולה להרשות לעצמה אי עשייה וגמגום

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, האשימה את ראש הממשלה ואמרה כי "נתניהו החזיק את  חברי ממשלתו על הכיסאות במחיר מאוד כבד - גם לתקציב הציבורי וגם למדינה, ברמת האינטרסים הבסיסיים והיסודיים שלה. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה חוסר עשייה וגמגום, וזה מה שהיה כאן בשנה ושמונה החודשים האחרונים".

 

אתמול ביקש ליברמן מהאירופים לפתור קודם כל את הבעיות בבית. "לא נהיה צ'כוסלובקיה של 2010", אמר ליברמן למיגל מורטינוס וברנאר קושנר בהתייחס להסכם מינכן ב-1938. "זה נראה כאילו כל הכישלונות של הקהילה הבינלאומית בפתרון סכסוכים מתרכזים בניסיון להשגת פיצוי בדמות הסכם בין ישראל לפלסטינים בתוך שנה".

 

מורטינוס ענה הבוקר להתקפה המילולית ואמר כי "אם לא היה לאירופה תפקיד, משקל או השפעה, אולי חברנו ליברמן לא היה מגיב כמו שהוא מגיב". דוברת נציבות החוץ של האיחוד האירופי, מיה קוצ'יינצ'יק, אמרה כי אירופה "מעורבת בצורה פעילה, ויש לנו עניין גדול בתהליך השלום הנוכחי במזרח התיכון".

 

ליברמן זכה בתחילת השבוע להישג משמעותי, כשהממשלה אישרה את ההצעה שעמדה בבסיס קמפיין הבחירות שלו  - התיקון לחוק האזרחות. על ההצעה נמתחה ביקורת נוקבת ונטען כי היא גזענית, אך ליברמן היה שבע רצון מאישורה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. ממשיך להצליף
צילום: גיל יוחנן
לבני. מאשימה בגמגום
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. הלכידות חשובה
צילום: עמוס בן גרשום
מומלצים